Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

‚Negr‘ nevadí, rudá kůže ano? Rasismus na dresech řeší Obama i South Park

Klasický znak Chicaga Blackhawks. Nahradí jej jestřáb? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klasický znak Chicaga Blackhawks. Nahradí jej jestřáb? | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Porazí politická korektnost tradici? Americké sportovní kluby s Indiánem ve znaku čelí sílící kritice kvůli rasismu a nedostatku úcty k původním obyvatelům Severní Ameriky a loga hokejového klubu Chicaga Blackhawks či Washingtonu Redskins z NFL by brzy mohla nahradit nová. Návrhy již existují a získávají si podporu z nejvyšších míst, třeba od prezidenta Obamy.

Populární tým ligy amerického fotbalu NFL Washington Redskins bojuje o své logo s hlavou indiánského válečníka už několik let. Intenzita kritiky stoupá s celospolečensky sílícím bojem proti rasismu a vzrůstající politické korektnosti, která například v červenci vyústila k zákazu vyvěšování vlajky Konfederace jako symbolu války Severu proti Jihu.

Zástupci původních obyvatel Severní Ameriky i velký počet sportovních fanoušků nyní opět horují pro to, aby bylo logo fotbalistů z Washingtonu odstraněno a tým přejmenován, protože jak název Redskins (Rudé kůže), tak logo Indiána jsou urážlivé.

Logo Washingtonu Redskins.

Logo Washingtonu Redskins.

Majitel klubu Daniel Snyder se však opakovaně nechal slyšet, že neustoupí. „Redskins nepřejmenuji. Nikdy,“ řekl Snyder přesto, že zrušení obchodní značky „Washington Redskins“ nakázal v červenci soud. Snyder svůj tým hájí tím, že Redskins nikoho urážet nechtějí a logo naopak slouží k uctění statečných bojovníků z původních severoamerických kmenů.

Vedení klubu se nyní obrátilo se stížností na soudy, protože federální úřady prý uznávají názvy společností, které jsou mnohem urážlivější než Redskins, například pekárny Baked By a Negro Cookie Company (Sušenky upečené negrem).

Do debaty, která dalece přesahuje hranice sportu, se zapojily i politické špičky Ameriky.

Urážlivé značky:

Redskins předložili úřadům seznam obchodních značek, které prý uráží více než „Rudé kůže“. Patří sem například:

  • White Girl With a Booty
  • Dirty Whooore Clothing Company
  • Capitalism Sucks Donkey Balls
  • Retardipedia
  • Dumb Blonde Beer
  • Anal Fantasy Collection
  • Party With Sluts

„Naše země musí prolomit stereotypy a k tomu by měly přispět i sportovní kluby,“ nechal se slyšet prezident Obama na konferenci indiánských kmenů minulý týden. V této souvislosti pochválil firmu Adidas za to, že nabídla týmům s indiánskými motivy ve znaku pomoc při změně loga. „Doufám, že Adidas jednal i s jistým fotbalovým klubem ve Washingtonu,“ řekl Obama.

Opačného názoru než současný prezident USA je kandidát na šéfa Bílého domu Jeb Bush. „Asi mi něco uniká. Tohle je fotbal a myslím, že by tým svůj název ani logo měnit neměl. Nikoho to neuráží,“ řekl rozhodně Bush. Mezi neoficiálními návrhy na nové logo Redskins je i ten, který zaměnil hlavu Indiána za hlavu prezidenta Obamy. „Toto logo snad splňuje kritéria politické korektnosti,“ hodnotí ironicky fanoušci na Twitteru.

Rozruch kolem loga Redskins včetně neústupnosti majitele klubu neunikly ani tvůrcům South Parku. Populární satirický seriál si opět nebral servítky a navrhnul nové logo Washingtonu Redskins jako dva indiánské muže s ženskými prsy, kteří spolu souloží.

Z válečníka bude pták

Podobná debata se vede i kolem loga Chicaga Blackhawks z NHL. Dresy klubu zdobí už od založení v roce 1926 hlava Černého jestřába, legendárního bojovníka a náčelníka indiánského kmene Sauků. Vloni prestižní časopis The Hockey News opět dresy „Jestřábů“ zvolil za nejlepší z celé NHL před arizonským kojotem a okřídleným kolem z Detroitu.

Přesto je docela možné, že symbolika zmizí a už brzy na hrudích obhájců Stanley Cupu uvidíme skutečného jestřába. Návrh kanadského indiánského umělce Mikea Ivalla totiž hlavu válečníka zaměnil za ptačí a získal si podporu indiánské komunity v Americe i Kanadě, ale i milionů sportovních fanoušků.

An Ojibway artist, Mike Ivall, suggested a new logo for the NHL club that is more contemporary and culturally acceptable. Looks impressive. Do you think the Blackhawks club should consider updating their logo?

Posted by Tom and Larry on 29. říjen 2015

„Aktuální a kulturně přijatelné,“ hodnotí Ivallovo logo třeba rozhlasoví moderátoři a komici Tom McGouran & Larry Updike. Na facebooku získal návrh přes tři miliony „lajků“.

„Musíte uvážit dobu, ve které původní znak vznikl. Dnes se společnost značně posunula a je na čase se zbavit podobných svědků minulosti. Nemůžeme se smířit s nekorektními a urážlivými věcmi jen kvůli tomu, že jsou součástí něčí tradice. Jde nám o projevení respektu,“ nechal se slyšet náčelník pro kanadské oblasti Québecu a Labradoru Ghislain Picard s tím, že nynější logo Chicaga Indiány uráží.

„Pokud jsou lidé ochotni brát v potaz to, co si myslíme, určitě stojíme za změnou loga,“ dodal. Stejným trnem v oku jsou Picardovi i další loga s indiánskými motivy: již zmiňovaní Redskins, dále Kansas City Chiefs s hrotem indiánského šípu ve znaku a také Cleveland Indians, z jehož dresů kouká Indián s velice širokým úsměvem.

Vtipné je, že práva na „nové“ logo prodal Mike Ivall dětskému sportovnímu týmu Maplesoft Hawks a o jeho použití tak nemůže rozhodnout. Zda skutečně dojde k nahrazení klasického loga Chicaga Blackhawks, je však nejisté. „Myslím, že máme zásadnější problémy,“ řekl autor s tím, že pro něj samotného jako dlouholetého fanouška hokejového klubu z Chicaga by byl konec klasického loga hořkosladký.

Rovněž na sociálních sítích jsou velmi časté názory, že Indián ve znaku nikoho neuráží, debata je přehnaná a nijak nesouvisí s tzv. politickou korektností. Revizí by pak prý musely projít i týmy Celtics či Vikings, historie Irů a Vikingů v Americe je totiž pohnutá podobně jako u Indiánů...

NHL - 155. kolo

12.3. Chicago 6 : 2 San Jose
12.3. Edmonton 2 : 4 Winnipeg
12.3. Colorado 3 : 2pp NY Rangers
12.3. Anaheim 2 : 4 St. Louis
12.3. Los Angeles 3 : 2 Ottawa

NHL - základní část

Tým Z V VP. PP. P S B
1. Boston Bruins 70 38 0 0 14 227:174 100
2. St. Louis Blues 71 33 0 0 19 225:193 94
3. Tampa Bay Lightning 70 35 0 0 21 245:195 92
4. Colorado Avalanche 70 37 0 0 20 237:191 92
5. Washington Capitals 69 31 0 0 20 240:215 90
6. Philadelphia Flyers 69 31 0 0 21 232:196 89

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...