Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krutá ironie. Manning překonal rekord, pak podal nejhorší výkon kariéry

Sport

  13:37
PRAHA - Peyton Manning, legendární rozehrávač amerického fotbalu, prožil pořádně rozporuplný nedělní večer. V utkání svého Denveru proti Kansas City překonal historický rekord NFL v počtu naházených yardů, zároveň však podal nejhorší výkon své bohaté kariéry. Ve třetí čtvrtině byl dokonce střídán a jeho tým prohrál 13:29.

Quarterback Denveru Peyton Manning (vlevo). foto: Reuters

Blížící se překonání historického rekordu v naházených yardech bylo v této sezoně jedním z hlavních témat ligy amerického fotbalu NFL. Dosud ho držel Brett Favre se 71 838 yardy. Manningovi se jej v předchozím zápase na půdě Indianapolisu překonat ještě těsně nepodařilo. Na následující domácí utkání Denveru se tak chystala velká sláva.

Devětatřicetiletý quarterback se na první místo historických tabulek dostal hned v úvodu po přihrávce na Ronnieho Hillmana. Přímo na stadionu mu aplaudovalo téměř osmdesát tisíc diváků.

Na zbytek duelu by však Manning nejraději zapomněl. Zkompletoval jen pět ze svých dvaceti přihrávek, tedy pětadvacet procent. Ve své kariéře si přitom drží úspěšnost 65%. A co hůř - nepřihrál ani na jeden touchdown a hned čtyři jeho pasy zachytili hráči soupeře. Tak bídný výkon ještě nikdy v kariéře nepodal.

Jeho zmar vyvrcholil ve třetí čtvrtině. Po další nepovedené útočné sekvenci jej trenér Gary Kubiak stáhl ze hřiště. Až po utkání vyšlo najevo, že Manning nastoupil přes citelné zdravotní potíže. Kromě bolesti zad jej údajně sužuje i natržená šlacha v chodidle.

Peyton Manning (č. 18) v diskuzi s trenérem Denveru Garym Kubiakem.

Zklamaný Peyton Manning opouští hřiště.

„Je to moje chyba,“ vzal na sebe zodpovědnost Kubiak. „Neměl jsem mu dovolit nastoupit. Jsem ze sebe zklamaný.“

Mezi experty i fanoušky teď koluje otázka, zda by Manning neměl ukončit kariéru. Připomínají, že už před posledním nepovedeným utkáním podával špatné výkony. Denver sice přesto vyhrával, většinou však díky své výborné obraně.

Legendární quarterback má v probíhajícím ročníku devět přihrávek na touchdown a hned sedmnáct zachycení od soupeře. Ještě před dvěma lety přitom činil poměr mezi těmito dvěma sledovanými ukazateli 55:10.

Do příštího duelu s Chicagem sice opravdu nastoupí náhradník Brock Osweiler, Manning však i přesto zůstává týmovou jedničkou a po uzdravení by se měl na hřiště vrátit. „Všechna naše pozornost se zaměřuje na to, aby byl Peyton zdravý,“ vyhlíží návrat své hvězdy Kubiak.