Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Otřes mozku jako filmové téma. Lístky na Super Bowl asi nedostanu, říká Smith

Sport

  14:10
PRAHA - Do kin ve Spojených státech amerických vstupuje film s netradičním vánočním tématem. Will Smith ve snímku Concussion hraje doktora, který objeví spojitost mezi americkým fotbalem a závažným poškozením mozku. „Volné listky na Super Bowl asi letos nedostanu,“ říká hollywoodská hvězda.

Will Smith ve filmu Concussion. foto: youtube.com

Ve filmu, který je natočen podle skutečných událostí, představuje Smith Benneta Omalu, doktora původem z Nigérie, který se zabývá výzkumem otřesu mozku u sportovců, konkrétně u hráčů amerického fotbalu. Svým výzkumem pak dokáže, že existuje spojitost zranění ze sportu s chronickou traumatickou encefalopatií (CTE), tedy degenerativním poškozením mozku.

„Doktor Omalu je imigrantem a jedním z důvodů, proč tak bojoval o zveřejnění svých výzkůmů je fakt, že věří v Ameriku a její ideály,“ vysvětluje Smith v rozhovoru pro CNN pohnutky, proč se rozhodl roli přijmout. Sám je přitom velkým fanouškem amerického fotbalu.

Výskyt otřesu mozku klesl o třetinu

Téma otřesů mozku je pro zámořskou ligu NFL velkým tématem. Nedávno se 91 bývalých hráčů podrobilo výzkumu Boston University na potenciální ohrožení CTE. Výsledky 87 z nich byly pozitivní.

„Zavedli jsme velké množství změn, abychom posílili bezpečí a zdraví našich hráčů,“ brání se NFL v prohlášení. „Od roku 2012 klesl počet otřesů mozku o 34%.“

Zdravotní rizika své práce si díky osvětě uvědomují i někteří hráči. Řada z nich pak kvůli obavám z trvalých následků končí kariéru ještě před třicítkou.

Chris Borland ještě v dresu San Francisco 49ers.

Obránci Buffala Bills se snaží zpacifikovat útočníka Detroit Lions.

Talentovaný linebacker Chris Borland ze San Francisca prožil skvělou nováčkovskou sezonu, ve které zaznamenal 107 skládek ve čtrnácti utkáních. S profesionální kariérou ale skončil hned po svém prvním ročníku v NFL, ve čtyřiadvaceti letech. Žádné vážnější zranění přitom sám neutrpěl.

„Cítím se dobře, nemám žádné problémy. Ale chci být proaktivní,“ popisoval své rozhodnutí Borland. „Pokud bych čekal na nějaké příznaky, bylo by už pozdě. Prostě chci prožít dlouhý život ve zdraví.“

Mohlo by vás zajímat