Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Super Bowl ve stínu rasismu. Afroameričan Newton si stěžuje na podřazenost bílým

Sport

  9:00
SANTA CLARA/PRAHA - Hvězdný veterán Payton Manning versus prostořeký Afroameričan Cam Newton. To bude souboj quarterbacků, tedy královských rozehrávačů, na jubilejním padesátém Super Bowlu (ve 2:00 SEČ v noci na pondělí, vysílá Sport 2). Ten první se chce rozloučit titulem se svou úspěšnou kariérou, ten druhý chce dokázat celému světu, že „i černí muži umějí házet“.

Cam Newton si otevřel pusu na špacír, negativní reakce se však nebojí. foto: ČTK/AP

Coldplay si zahrají i na Super Bowlu

Jestli chtěl quarterback Caroliny Newton udělat sobě i celému nedělnímu šlágru mezi jeho Carolinou Panthers a Denver Broncos celosvětovou reklamu, tak se mu to povedlo.

Týden před jubilejním Super Bowlem zabrnkal na tenkou strunu už téměř „zapomenuté“ rasové segregage z 60. a 70. let v americkém sportu.

Stačila přitom jediná věta: „Jsem afroamerický quarterback, což může děsit spoustu lidí, protože neviděli nikoho, s kým by mě mohli srovnávat.“

Ví, proč se věci dějí jen některým lidem

Newton tím poukázal na fakt, že pozice rozehrávače v americkém fotbale historicky patří bílým mužům.

Nechal tak vzpomenout na slavný film z roku 2000 Vzpomínka na Titány, kdy Denzel Washington v roli černošského kouče vede první pleťově „smíšené“ družstvo v USA.

Zaplněné tribuny i křepčení v ulicích. Super Bowl znovu pobláznil Ameriku

Šestadvacetiletý Newton sice později prohlásil, že svá slova nemyslel tak, že koučové NFL úmyslně protežují na pozicích quarterbacka hráče bělochy.

Rozpoutal však celoamerickou debatu o tom, zda jsou sportovce tmavé pleti skutečně upozaďováni před těmi se světlejší pletí.

„Spousta lidí bude možná popírat, že je za kritikou Cama Newtona rasismus, i když to bude pravda. Cam žije v tomhle světě dost dlouho na to, proč se některé věci dějí jen jistým lidem.“

Je Serenou Williamsovou amerického fotbalu

A kdo že se to za Newtona postavil? Není jim nikdo jiný než Doug Williams, první afroamerický quarterback, který v roce 1988 dovedl své mužstvo k triumfu v Super Bowlu.

Williams poukazuje na fakt, že se Newton stane teprve šestým černošským quarterbackem v Super Bowlu.

„To, že Cam hraje na pozici historicky rezervované bílým, z něj činí cosi jako Serenu Williamsovou amerického fotbalu,“ přidala se spisovatelka Melissa Harrisová-Perryová.

Šťastný vítěz. Julian Edelman rozdával krátce po utkání úsměvy.
Na Super Bowl si našla cestu řada celebrit. Zpěvačka Katy Perry dokonce před...

„Oba se setkávají s odporem, když vyjadřují své emoce a obzvlášť když zvítězí,“ nebrala si servítky s aktuálně nastavenými zvyky v americkém sportu známá černošská aktivistka.

Za Newtona se postavil i nejlepší basketbalista NBA v současnosti Stephen Curry. „Respektuju ho za to, že se nebránil odpovědět. Navíc mě baví se koukat na jeho oslavy.“

Pokračuje v linii Muhammada Aliho

V této sezoně je na soupiskách NFL dvacet afroamerických „rozehrávačů“, což v celé soutěži dělá zhruba třetinu, protože je v tomto ročníku zapsaných 64 quarterbacků.

Na druhou stranu se afroameričtí „inženýři“ hry dostávají v posledních letech do popředí. Newton bude čtvrtým černošským quarterbackem v Super Bowlu za sebou.

Otřes mozku jako filmové téma. Lístky na Super Bowl asi nedostanu, říká Smith

Ať tak, či tak, Newton podle sociologa Harryho Edwardse vyslal afroamerické komunitě jasný vzkaz, že rasismus z amerického sportu úplně nevymizel.

„Navazuje jen na dlouhou linii svých předchůdců v boji s předsudky, na Muhammada Aliho, Arthura Ashe nebo Johna Carlose (atleta, který na hrách v roce 1968 vztyčil na stupních vítězů pěst s černou rukavicí).“

„A Newton své komunitě dává jasný vzkaz, že je dost silný na to, aby v této linii pokračoval a aby se stejně jako jeho předchůdci vyrovnal s následky svých činů,“ dodal Edwards.

Bude se radovat stařík Manning?

Kvůli těmto událostem bude možná tak trochu v Newtonově stínu legendární quarterback Denveru Peyton Manning, který je na sklonku čtyřicítky nejstarším mužem, co si v Super Bowlu zahraje.

Poté, co Broncos vyřadili v semifinále obhájce titulu New England Patriots, jsou favority Super Bowlu. Celá tíha proměnit velkou šanci je tak na Manningovi, který si zahraje své čtvrté finále a bude útočit na druhý triumf.

Nejdražší reklamy i šílená spotřeba piva. Super Bowl zase překonával rekordy

Musí se navíc vyrovnat i s tím, že po opakovaných problémech s krkem a následných operacích ztratil cit ve dvou prstech pravé házecí ruky.

„V konečcích prstů necítím vůbec nic. Je to šílené. Mluvil jsem s doktorem, a ten mi řekl, ať nepočítám, že se mi cit do prstů ještě někdy vrátí,“ uvedl muž s přezdívkou Šerif, který hraje v NFL od roku 1998.

Před dvěma lety utrpěli Broncos vedení Manningem v Super Bowlu ostudnou porážku 8:43 se Seattlem. Jak si povedou favorité nyní proti Panthers, které povede prostořeký Newton?

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...