Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Nejdražší reklamy i šílená spotřeba piva. Super Bowl zase překonával rekordy

Sport

  11:00
PRAHA - Pro více než sto milionů Američanů to není jen největší sportovní událost roku. Svátek amerického fotbalu jménem Super Bowl je především obrovskou show. Show, která opět posunula rekord v oblasti ceny reklamy a zřejmě také rekord v televizní sledovanosti. Tentokrát přinesla i jeden téměř hollywoodský příběh.

Fanoušci Seattlu Seahawks. foto: Reuters

Před nedělním večerem ho znali jen opravdoví milovníci amerického fotbalu. Ještě včera odpoledne, více než 12 hodin po konci Super Bowlu, patřilo jméno Malcolm Butler na Twitteru k deseti nejčastěji používaným na světě.

Tenhle čtyřiadvacetiletý Afroameričan totiž rozhodl Super Bowl dvacet sekund před koncem zápasu. Nováček NFL v dresu New England Patriots vystihl přihrávku Russella Wilsona pouhý metr před koncovou čarou. Kdyby si Seattle Seahawks připsali touchdown, měli by vítězství. Takhle prohráli 24:28.

Super Bowl v číslech

49.ročník
Svátek amerického fotbalu se tentokrát hrál v arizonském Glendale.

4 body
O tolik vyhráli New England Patriots nad Seattle Seahawks, celkové skóre bylo 28:24

70 288 návštěvníků
Počet lidí, kteří zápas sledovali v University of Phoenix Stadium.

115 milionů diváků
Tolik fanoušků podle odhadů koukalo v televizi NBC na sportovní událost roku jen v USA.

110 milionů korun
Částka, kterou zadavatelé reklamy platili televizi NBC za 30 vteřin dlouhý spot.

24 let
Tolik je dosud neznámému nováčkovi Patriots Malcomu Butlerovi, který dvacet sekund před koncem chytil rozehrávku Seattlu u koncové čáry a zabránil tak touchdownu a vítězství Seahawks.

1,736 miliardy
Tolik si během pětileté smlouvy v korunách vydělá quarterback Patriots Tom Brady, nejužitečnější hráč nedělního Super Bowlu.

1 mechanický tygr
Tradiční poločasovou show zajistila Katy Perry, která si jako hosty pozvala Lennyho Kravitze a Missy Elliott. Do arény americká zpěvačka přijela za zvuků písně Roar na obřím mechanickém tygrovi.

1,23 miliardy kuřecích křidélek
Běžně se během Super Bowlu sní tolik kuřecích křidélek, že by každý Američan v průměru dostal tři, kdyby se rozdávaly.

4 miliony pizz
Počet v neděli snědených pizz by dokázal zaplnit svým objemem 910 šikmých věží v Pise.

12,3 milionu hektolitrů
Tolik vypitého piva by teklo obřími Niagarskými vodopády více než sedm minut.

Brady se stal legendou

„Prostě jsem měl předem vizi, že předvedu skvělý zákrok,“ řekl zasněně Butler reportérce NBC při mistrovských oslavách. „Je to náš hrdina. Když jsem viděl ten jeho zisk, nemohl jsem tomu uvěřit. Od nováčka to byl neskutečný, mistrovský zákrok,“ pravil Tom Brady.

Pochvala od tohoto člověka musí Butlera nesmírně těšit. Quarterback (rozehrávač) Patriots se stal nejužitečnějším hráčem zápasu, celkově už Super Bowl vyhrál čtyřikrát. Stal se tak nejúspěšnějším quarterbackem historie NFL a mnozí experti už o něm mluví i jako o nejlepším všech dob.

Pro spoluhráče připravil čtyři touchdowny, celkem překonal devět rekordů a čtvrtým triumfem se vyrovnal legendám Joeovi Montanovi a Terrymu Bradshawovi. 

Přitom původně žádnou velkou hvězdou být neměl, draftován byl v roce 2000 až v šestém kole jako 199. v pořadí. Patriotům se však za důvěru nadmíru odvděčil a udělal z nich nejlepší tým posledních 14 let.

První polovina zápasu (stav 14:14) příliš vzruchu nepřinesla. Poločasová show, které vévodila zpěvačka Katy Perry, jezdící na obřím mechanickém tygrovi či létající na kometě, však jako by hru proměnila.

New England Patriots prohrávali o deset bodů, ale skóre otočili a zajistili tak jeden z nezapomenutelných závěrů Super Bowlu. NFL přitom zoufale potřebovala vzrušující zápas. Utkání, které by pomohlo zapomenout na to, co se dělo během sezony.

Domácí násilí, vražda, aféry

Tenhle ročník byl totiž z hlediska problémů asi nejhorší v historii. Na ligu se snesla kritika ze všech stran za nečinnost, když se provalilo, že dva hráči byli obviněni z domácího násilí – Aaron Hernandez, patřící vítěznému týmu Patriots, dokonce čeká na soud za vraždu.

NFL je navíc nucena řešit bezpečnost a zdraví hráčů a už jich několik stovek musela odškodnit za podcenění problému otřesů mozku a jejich následků. Během play off se ještě objevila aféra s míči – Patriots byli obvinění, že při jednom zápase s Indianapolis Colts používali podhuštěné míče, což mělo pomoci chytání...Nedělní show tak aspoň na pár týdnů dokázala tyto problémy v očích veřejnosti oddálit.

Devětačtyřicátý Super Bowl podle všeho přinesl další rekord ve sledovanosti – odhady mluvily o 115 milionech diváků jen v USA a rekordním podílu na nočním vysílání. Další posun nastal i v oblasti reklamy. Ty během Super Bowlu jsou totiž vždy nejlepší, nejprestižnější a samozřejmě i nejdražší.

Letos stál třicetisekundový spot 4,5 milionu dolarů (zhruba 110 milionů korun), oproti loňskému rekordu je to nárůst hned o 500 000 dolarů. Celkově díky nim televize NBC vydělala 350 milionů dolarů.

Na reklamy, občas přerušované hrou, jak někteří říkají, se těší i lidé, kteří by to jinak považovali za ztrátu času. Jistě, zase nechyběl humor a originální nápady, přesto byl letos vidět i posun k vážným tématům.

Přelidněné bary. Fanoušci New England Patriots napjatě sledovali vývoj utkání.
Na Super Bowl si našla cestu řada celebrit. Zpěvačka Katy Perry dokonce před...
Utkáni i předzápasovou show sledovalo přímo z hlediště 70 288 diváků.
Koncentrace před zápasem. Marshawn Lynch z týmu Seahawks si zahalil tvář...

Pro Američany je Super Bowl synonymem zábavy a dobrého jídla, během toho však tentokrát sledovali i reklamní spot o chlapci, který se nikdy nenaučí jezdit na kole a který se nikdy neožení, protože se jako malý utopil ve vaně.

Reklama měla varovat před rizikem dětských úrazů. Instituce No More zase přehrála telefonát na tísňovou linku od týrané ženy...

40 procent diváků jsou ženy

Mezi spoty na koly, pizzy, hamburgery a další pochutiny běžela také reklama varující před obžerstvím. „Je škoda, že nejsou nějaké reklamy na antidepresiva, protože z těchhle reklam bych nějaké potřeboval,“ řekl agentuře AP Jon Early, který se v New Yorku díval na Super Bowl s přáteli. „Americký fotbal má být relax.“Přesto museli být diváci a divačky (těch je překvapivě 40 %) spokojeni. Tentokrát se svátek amerického fotbalu povedl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!