Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Zmizí ‚rasistická‘ loga z dresů? Nejvyšší soud v USA dal za pravdu aktivistům

Logo Washingtonu Redskins. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo Washingtonu Redskins. | foto: www.wikipedia.org

WASHINGTON/PRAHA Logo klubu amerického fotbalu Washington Redskins s indiánským válečníkem je v ohrožení. Americký nejvyšší soud totiž zamítl stížnost klubu proti odnětí ochranné známky kvůli rasistickému logu a potenciálně tak otevřel cestu k zákazu i dalších tradičních log a názvů údajně urážejících původní obyvatele Severní Ameriky.

Jde o malé vítězství aktivistů za práva původních obyvatel Severní Ameriky, jejichž cílem je donutit klub z Washingtonu ke změně názvu.

Právníci Redskins se u vrchního soudu, který je nejvyšší soudní instancí v USA, snažili napadnout federální zákon nařizující neregistrovat ochrannou známku „znevažující živé nebo mrtvé osoby, instituce, náboženství či národní symboly“.

O tento zákon se totiž opírá rozhodnutí Úřadu pro patenty a ochranné známky z roku 2014, jež odebralo šest ochranných známek klubu Washington Redskins kvůli urážlivosti názvu klubu vůči původním obyvatelům USA. Vrchní soud však odvolání smetl ze stolu a spor tak bude pokračovat pouze u soudu nižší instance.

Zabývat se naopak bude stížností americko-asijské rockové skupiny The Slants, která zatím neúspěšně usiluje o registraci ochranné známky přesto, že její název je odkazem k nadávce lidem asijského původu (Slant Eye - šikmé oko). Všichni členové The Slants přitom mají šikmé oči.

Právníci Redskins i The Slants stavěli svoje odvolání na tom, že zákon z roku 1946 zakazující používání obchodních značek podněcujících rasovou nenávist je v rozporu s prvním dodatkem americké Ústavy hovořícím o svobodě slova a vyjadřování.

Redskins chtěli oba případy spojit a podat stížnosti dohromady, soud je ale rozdělil. Právo odvolávat se na svobodu vyjadřování má totiž podle úřadu pouze hudební skupina, jejíž veřejné působení nutně nevyžaduje ochrannou známku. Rozhodnutí v případu The Slants by mohlo výrazně ovlivnit nižší soud v kauze Redskins.

Ztráta známky=ztráta peněz

Washington Redskins je podle CNN jednou z největších značek v lize amerického fotbalu NFL, jejíž hodnota je odhadována na 2,4 miliardy dolarů (přes 58 miliard korun). Název Redskins používá klub od roku 1933, poprvé jej nechal zaregistrovat v roce 1967.

Web MSN citoval vedení klubu, jež si zoufá nad tím, že vybudování obchodní známky kolem názvu Washington Redskins stálo desítky milionů dolarů a její případná ztráta by byla pro klub „nesmírně obtížná a nákladná“.

NHL - Chicago Blackhawks

Logo klubu NHL Chicago Blackhawks

Federální ochranná známka totiž mimo jiné zaručuje dohled nad hranicemi a brání tak dovozu a prodeji padělaného zboží.

Pokud by skutečně došlo k soudnímu zákazu značky Washington Redskins, mohlo by to otevřít cestu ke zrušení dalších zavedených sportovních značek s Indiány ve znaku. Již několik let se debatuje například o logu hokejového týmu Chicago Blackhawks, jejž zdobí rovněž hlava indiánského válečníka, či Clevelandu Indians z baseballové MLB.

V letošní anketě deníku Washington Post se přitom 9 z 10 občanů hlásících se k původnímu obyvatelstvu USA vyslovilo proti zákazu názvu Redskins (“Rudé kůže“ či “Rudoši“) s tím, že jim urážlivý nepřijde.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...