Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rekordman Rudisha a výškařka Vlašičová jsou atlety roku

Sport

  15:53aktualizováno  16:51
MONTE CARLO - Atlety roku 2010 se stali chorvatská výškařka Blanka Vlašičová a keňský půlkař David Rudisha, jenž letos dvakrát zlepšil světový rekord. Oba zvítězili v anketě mezinárodní federace IAAF poprvé v kariéře a obdrželi prémii 100.000 dolarů (asi 1,8 milionu korun).

David Rudisha, světový rekordman na 800 metrů foto: ČTK

Rudisha ukončil dvouleté panování jamajského sprintera Usaina Bolta, který se po nevydařené sezoně tentokrát nevešel ani do desetičlenné nominace, a v 21 letech se stal nejmladším vítězem ankety. Běžecké velmoci Keni přinesl první triumf v prestižní anketě díky tomu, že v srpnu v Rieti překonal třináct let starý světový rekord Dána Wilsona Kipketera. O týden později jeho hodnotu ještě posunul na 1:41,01 minuty.

"Taky bych se sám zvolil," prohlásil s úsměvem Keňan, který má světový rekord už na začátku kariéry a chce se pokusit překonat hranici minuty a 40 sekund. "Myslím, že je to možné, ale ještě mi k tomu zbývá kus cesty," uvedl.

Také chorvatská atletika slaví v Atletovi roku premiérový úspěch. Vlašičová přidala cenný titul do své sbírky po nedávném vítězství v anketě o nejlepší atletku Evropy. Sedmadvacetiletá výškařka letos vyhrála 18 z 20 závodů včetně halového mistrovství světa v Dauhá a evropského šampionátu v Barceloně a zaznamenala nejlepší výkon roku 205 cm. Pokusy o světový rekord jí opět nevyšly.

"Se světovým rekordem je to pro mě jako s luxusníma botama v obchodě. Vypadají nádherně a jako malé dítě po nich moc toužíte, ale víte, že jednou na ně snad mít budete," prohlásila Vlašičová, jež zatím neúspěšně atakuje rekordních 209 cm Bulharky Stefky Kostadinovové z roku 1987.

"Tato sezona nebyla vůbec jednoduchá. Zvítězila jsem sama nad sebou, nad svými slabinami, démony," řekla rodačka ze Splitu. Každý závod ji vyčerpává nejen fyzicky, ale i mentálně, proto vynechá celou halovou sezonu a bude nabírat síly na další léto. "Jsem perfekcionistka, v každém závodě odvádím sto procent. Když vyhraju, jsem přešťastná, ale když prohraju, jsem skoro na dně. V tom mi chybí rovnováha," dodala.

Ocenění získala už třetí výškařka
Vlašičová je třetí výškařkou, která v anketě pořádané od roku 1988 zvítězila, po Němce Heike Henkelové (1992) a Jihoafričance Hestrie Cloeteové (2003). Z českých atletů získal prestižní ocenění jen oštěpař Jan Železný v roce 2000.

V užší pětičlenné nominaci byli také americký sprinter Tyson Gay, jeho krajan David Oliver (110 m překážek), vytrvalec Zersenay Tadese z Eritrey a norský oštěpař Andreas Thorkildsen, v ženské kategorii pak sprinterky Allyson Felixová z USA a Veronica Campbellová-Brownová z Jamajky, Keňanka Milcah Cheywaová (3000 m překážek) a britská vícebojařka Jessica Ennisová.

Autor: