Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Týden starý rekord na 800 metrů padl, opět ho překonal Rudisha

Sport

  18:58aktualizováno  20:25
RIETI - Keňan David Rudisha na mítinku v italském Rieti opět zlepšil světový rekord v běhu na 800 metrů časem 1:41,01 minuty. Svůj týden starý výkon z Berlína dnes překonal o osm setin sekundy.

David Rudisha, světový rekordman na 800 metrů foto: ČTK

Do letošní sezony dominoval historickým tabulkám dlouhých 13 let čas dánského půlkaře keňského původu Wilsona Kipketera 1:41,11, který teď jednadvacetiletý talent z Keni pokořil dvakrát v krátké době. Během sedmi dnů zvládl Rudisha hned tři rychlé závody, neboť v pátek zvítězil ve finále Diamantové ligy v Bruselu za 1:43,50, čímž zpečetil své suverénní prvenství v seriálu.

Čtěte o prvním rekordu: Keňan Rudisha zaběhl nový světový rekord na 800 metrů

V Rieti vyhrál juniorský mistr světa z roku 2006 o téměř dvě sekundy před krajanem Boazem Kiplagatem Lalangem. Na malý stadion Raula Guidobaldiho, kde padl už osmý světový rekord, měl Rudisha příjemné vzpomínky už před dnešním závodem. Před rokem na stejném místě zaběhl africký rekord 1:42,01. Za rok se tak zlepšil přesně o jednu sekundu.

O další vrchol mítinku se postaral jamajský sprinter Nesta Carter, který v závodu na 100 metrů vyrovnal nejlepší světový čas sezony 9,78 sekundy. O první místo v letošních tabulkách se dělí s Američanem Tysonem Gayem, s kterým svedl velký souboj v pátek v Bruselu. Čtyřiadvacetiletý Carter si vylepšil o plných sedm setin osobní rekord právě z belgického mítinku Diamantové ligy a letošní sezonu zakončí s lepším výkonem než jeho slavní krajané Usain Bolt a Asafa Powell.

Na čtvrtém místě doběhl trojnásobný mistr Evropy z Barcelony Christophe Lemaitre, jenž vytvořil nový francouzský rekord 9,97 a znovu posunul nejlepší čas mezi běžci bílé pleti.

V běhu na 400 metrů překážek skončila druhá Zuzana Hejnová v čase 54,99 sekundy. Česká rekordmanka nestačila jen na Američanku Sheenu Tostaovou, s kterou prohrála o 28 setin. Závod na 110 metrů překážek dokončil na šestém místě Petr Svoboda, vyhrála letošní světová jednička Američan David Oliver. Svůj vlastní nejlepší čas sezony překonal v běhu na 3000 metrů Etiopan Tariku Bekele. Vyhrál za 7:28,70 o tři desetiny před Bernardem Lagatem, jenž překonal americký rekord.

Autor: