Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Senzačně zdolal Nadala, kvůli zranění ale Söderling už tři roky nehraje

Robin Söderling. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robin Söderling. | foto: Reuters

STOCKHOLM/PRAHA V tenise dokázal něco, co se nepovedlo nikomu před ním ani po něm. Robin Söderling jako jediný přemohl Rafaela Nadala na Roland Garros. Jenže poslední léta pro něj tenisové úspěchy zůstávají jen slastnou vzpomínkou. Už přes tři roky kvůli zdravotním problémům nehraje.

Místo toho má nyní jinou náplň práce. Je ředitelem turnaje ve Stockholmu, který se koná tento týden a na němž je mimochodem Tomáš Berdych nasazenou jedničkou. Není to přitom tak dávno, co se Berdych se Söderlingem utkávali ještě na kurtech...

Jenže pak přišel rok 2011. Rok, který pro švédského hráče začal skvěle - brzy získal tři turnajové tituly. Ovšem v době okolo Wimbledonu mu začalo být zle. Trápily ho horečky, přemáhala ho šílená únava.

Robin Söderling.
Robin Söderling.
Jan Hernych a Robin Söderling.
Robin Söderling.

Před zápasem 3. kola s Bernardem Tomicem zvracel. „Nevím, proč jsem pak vlastně šel hrát,“ vzpomínal. Doktoři mu diagnostikovali mononukleózu.

A Söderling brzy poznal, že si od tenisu bude muset dát pauzu.

Sotva však mohl tušit, jak dlouhou.

Na kurty totiž od té doby k zápasu nenastoupil. A možná už nikdy nenastoupí. „Naučil jsem se s tou myšlenkou žít,“ připustil. Zároveň se ale stále nechce kariéry úplně vzdát. Je mu teprve 30 let.

Před šesti měsíci zkusil trénovat

Myšlenky mu pořád utíkají ke stejnému dnu, 31. květnu 2009. „Pan Nikdo překvapil krále,“ psaly tehdy titulky internetových deníků.

Robin Söderling porazil Rafaela Nadala v osmifinále Roland Garros. To nedokázal nikdo před ním. Ani po něm. Ani Federer, ani Djokovič. Jen tehdy čtyřiadvacetiletý nakrátko ostříhaný Švéd. „Největší vítězství mé kariéry,“ jásal.

Tenisoví fanoušci jeho jméno nikdy nezapomenou. Ne pro všechny je však mužem, který zdolal Nadala. „Třeba moje dcera nemá ani ponětí, že jsem hrával. Nikdy mě neviděla. Sama přitom na kurtu byla, takže když se jí zeptáte, kdo u ní v rodině hraje tenis, pravděpodobně řekne, že ona,“ vyprávěl pro New York Times.

I proto, aby se jí na kurtu ještě ukázal, dál touží po návratu. Před šesti měsíci se pokusil vrátit ke starému tréninkovému režimu. Znovu makal několik dnů v kuse. Jenže jeho tělo takovou zátěž odmítlo.

„Nebylo to pěkné,“ řekla někdejší světová čtyřka. „Býval jsem zvyklý jít trénovat, pak na masáž, dát si něco k jídlu a po zbytek dne jsem se cítil v pohodě. Tentokrát jsem byl po tréninku úplně vyřízený.“

Pochopil, že letos mu návrat na kurt nevyjde. Prozatím se uklidil do funkcionářské pozice. Navrhl design vlastního tenisového míčku. Ale comebacku se nevzdává.

„Jen to nebude letos,“ pochopil.

Snad aspoň někdy...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...