Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Senzačně zdolal Nadala, kvůli zranění ale Söderling už tři roky nehraje

Roland Garros

  15:48
STOCKHOLM/PRAHA - V tenise dokázal něco, co se nepovedlo nikomu před ním ani po něm. Robin Söderling jako jediný přemohl Rafaela Nadala na Roland Garros. Jenže poslední léta pro něj tenisové úspěchy zůstávají jen slastnou vzpomínkou. Už přes tři roky kvůli zdravotním problémům nehraje.

Robin Söderling. foto: Reuters

Místo toho má nyní jinou náplň práce. Je ředitelem turnaje ve Stockholmu, který se koná tento týden a na němž je mimochodem Tomáš Berdych nasazenou jedničkou. Není to přitom tak dávno, co se Berdych se Söderlingem utkávali ještě na kurtech...

Jenže pak přišel rok 2011. Rok, který pro švédského hráče začal skvěle - brzy získal tři turnajové tituly. Ovšem v době okolo Wimbledonu mu začalo být zle. Trápily ho horečky, přemáhala ho šílená únava.

Robin Söderling.
Robin Söderling.
Jan Hernych a Robin Söderling.
Robin Söderling.

Před zápasem 3. kola s Bernardem Tomicem zvracel. „Nevím, proč jsem pak vlastně šel hrát,“ vzpomínal. Doktoři mu diagnostikovali mononukleózu.

A Söderling brzy poznal, že si od tenisu bude muset dát pauzu.

Sotva však mohl tušit, jak dlouhou.

Na kurty totiž od té doby k zápasu nenastoupil. A možná už nikdy nenastoupí. „Naučil jsem se s tou myšlenkou žít,“ připustil. Zároveň se ale stále nechce kariéry úplně vzdát. Je mu teprve 30 let.

Před šesti měsíci zkusil trénovat

Myšlenky mu pořád utíkají ke stejnému dnu, 31. květnu 2009. „Pan Nikdo překvapil krále,“ psaly tehdy titulky internetových deníků.

Robin Söderling porazil Rafaela Nadala v osmifinále Roland Garros. To nedokázal nikdo před ním. Ani po něm. Ani Federer, ani Djokovič. Jen tehdy čtyřiadvacetiletý nakrátko ostříhaný Švéd. „Největší vítězství mé kariéry,“ jásal.

Tenisoví fanoušci jeho jméno nikdy nezapomenou. Ne pro všechny je však mužem, který zdolal Nadala. „Třeba moje dcera nemá ani ponětí, že jsem hrával. Nikdy mě neviděla. Sama přitom na kurtu byla, takže když se jí zeptáte, kdo u ní v rodině hraje tenis, pravděpodobně řekne, že ona,“ vyprávěl pro New York Times.

I proto, aby se jí na kurtu ještě ukázal, dál touží po návratu. Před šesti měsíci se pokusil vrátit ke starému tréninkovému režimu. Znovu makal několik dnů v kuse. Jenže jeho tělo takovou zátěž odmítlo.

„Nebylo to pěkné,“ řekla někdejší světová čtyřka. „Býval jsem zvyklý jít trénovat, pak na masáž, dát si něco k jídlu a po zbytek dne jsem se cítil v pohodě. Tentokrát jsem byl po tréninku úplně vyřízený.“

Pochopil, že letos mu návrat na kurt nevyjde. Prozatím se uklidil do funkcionářské pozice. Navrhl design vlastního tenisového míčku. Ale comebacku se nevzdává.

„Jen to nebude letos,“ pochopil.

Snad aspoň někdy...

Autor: