Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Koudelka už skáče na Turné jen pro radost. A jeho výkony jdou nahoru

Sport

  18:48
INNSBRUCK/PRAHA - Skokan na lyžích Roman Koudelka obsadil v kvalifikaci na třetí závod Turné čtyř můstků v Innsbrucku čtvrté místo. Stejně jako do předchozího závodu v Garmisch-Partenkirchenu ho v neděli doplní Jakub Janda a Jan Matura. Neuspěl pouze Lukáš Hlava, jenž po polovině Turné nahradil Antonína Hájka.

Roman Koudelka letí nad Innsbruckem. foto: ČTK/AP

Koudelka, který měl účast v závodě jistou díky druhému místu v průběžném pořadí Světového poháru, skočil 125 metrů a zaostal pouze 3,5 bodu za vítězem Michaelem Hayböckem z Rakouska. Nejlepší český skokan si tak poprvé na Turné připsal v kvalifikaci výsledek - v Oberstdorfu neskákal a v Ga-Pa byl také z čtvrté pozice diskvalifikován kvůli kombinéze.

Po kvalifikaci si pochvaloval, že se cítil lépe. „Byl jsem uvolněnější. S Richiem (trenérem Schallertem) jsme si řekli, že mám skákat pro radost, což se dnes dařilo. Čtvrté místo beru, je to velký krok dopředu. Doufám, že vydrží počasí a zítra to zopakuji,“ řekl Koudelka Radiožurnálu.

Český skokan na lyžích Roman Koudelka.
Roman Koudelka letí nad Innsbruckem.
Roman Koudelka.
Roman Koudelka na můstku v rakouském Innsbrucku.

Liboval si nad podmínkami, které provázely kvalifikaci. „Byly ideální. Foukalo do jednoho metru za sekundu, takže to byla velice spravedlivá kvalifikace. Kéž by to tak vydrželo na zítra, protože prognózy nejsou úplně ideální,“ uvedl průběžně osmý muž Turné.

V k.o. systému prvního kola se Koudelka utká s Finem Anssim Koivurantou, jenž si loni v Innsbrucku nečekaně připsal premiérové vítězství v SP. „Uvidíme, jestli to nezopakuje. Celkově mi to je jedno. I kdybych chytil někoho úplně těžkého, věřím si tu. Skáču dobře a nemusím mít obavy. Když bude vše v regulích, mělo by to být v pořádku,“ věří Koudelka, jenž by se rád posunul výš. „Bude záležet na počasí. Skákal jsem tu dobře i tréninky, přišla mi nová kombinéza. Jde o to si to užít a ne zas chtít někde závodit a snažit se útočit.“ 

Soupeře zvučných jmen budou mít také další dva Češi. Vítěz Turné z roku 2006 Janda obsadil v kvalifikaci 18. pozici a jeho soupeřem bude průběžně druhý muž miniseriálu Peter Prevc ze Slovinska. Matura (v kvalifikaci 44.) se utká s japonským veteránem Noriakim Kasaiem, jenž v Oberstdorfu v přímém souboji porazil Koudelku.

Debutantovi na aktuálním Turné Hlavovi unikla účast v závodě o sedm bodů, v kvalifikaci obsadil 55. pozici.

Kvalifikace na závod SP a Turné čtyř můstků ve skocích na lyžích v Innsbrucku (Rakousko):

1. Hayböck 128,2 b. (128 m), 2. Kraft (oba Rak.) 127,2 (124,5), 3. Freitag (Něm.) 125,8 (125,5), 4. Koudelka 124,7 (125), ...18. Janda 113,8 (122,5), 44. Matura 106,3 (116), 55. Hlava 95,8 (113,5).

Dvojice pro 1. kolo: Koudelka - Koivuranta (Fin.), Janda - Prevc (Slovin.), Matura - Kasai (Jap.).

Autoři: ,

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...