Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skokanský Messi, říkají mu. Kraft slavil na Turné životní úspěch

Sport

  10:30
PRAHA - Posedmé v řadě ovládl skokanské Turné čtyř můstků Rakušan. A podruhé za sebou jde o překvapivého mladého vítěze. Na Thomase Dietharta navázal 21letý Stefan Kraft, který stál ve třech závodech Turné na pódiu. A na jeho konci byl bodově ze všech nejvýš. „Je to úžasné,“ jásal.

Rakouský skokan na lyžích Stefan Kraft slaví triumf v úvodním závodě Turné. foto: Reuters

Kde se vzala nová hvězda?

Kraft se narodil před 21 lety ve Schwarzachu, rakouském městečku vzdáleném 15 kilometrů od můstku v Bischofshofenu. Právě na něm se odehrály milníky jeho kariéry. Před třemi roky tam poprvé nastoupil k závodu Světového poháru. Předloni při posledním dílu Turné poprvé vystoupil na pódium. A v úterý tam slavil životní triumf, celkovou výhru v prestižním seriálu.

Byla to pohádková podívaná pro celé Rakousko. O triumf v Bischofshofenu i na celém Turné se přetahovali dva domácí skokani v napínavé bitvě. Výhru v závodě slavil po dvou výtečných skocích Michael Hayböck. Celkový triumf připadl jeho kamarádovi a spolubydlícímu na cestách Stefanu Kraftovi.

Rakouský skokan Stefan Kraft.
NOVÝ ŠAMPION. Rakouský skokan Stefan Kraft slaví celkový triumf na Turné čtyř...
DVA SUVERÉNI. Rakouští krajané Kraft a Hayböeck obsadili první dvě místa.
NOVÝ ŠAMPION. Rakouský skokan Stefan Kraft slaví celkový triumf na Turné čtyř...

„Spolupracujeme a postupně se zlepšujeme. A hlavně si to užíváme,“ pochvaloval si Kraft. On fandí Bayernu, Hayböck zase Barceloně, i proto se leckdy popichují. Už po závodě v Oberstdorfu však Hayböck krajana pochválil příměrem k fotbalové superhvězdě: „Skákal jako Messi.“

Kraft není mužem, který by se něčeho zalekl. Domácí závody si užíval. „Tlak necítím,“ pravil. Miluje adrenalin, vyhledává ho. Skáče bungee jumping, dělá paragliding. Neuhne před seberiskantnějším podnikem. „Nic pro mě není dost bláznivé,“ řekl. Špatně se mu prý dělalo jen při letecké akrobacii. „Ale byl to výjimečný zážitek. To nejde s ničím srovnat.“

ČTĚTE TAKÉ

Před letošní sezonou byl na pódiu jen dvakrát. Ale ročník 2014-2015 ho zastihl ve výborné formě. Hned v úvodním závodě byl druhý, před Turné přidal čtyři umístění v elitní desítce - a koncem roku v Oberstdorfu, při prvním dílu skokanského „grandslamu“, poprvé v kariéře triumfoval.

„Je to opravdový hrdina. Skáče jako v tranzu,“ chválí ho rakouský reprezentační trenér Heinz Kuttin.

Bude z něj nová hvězda? To se teprve uvidí. Chvála se loni hrnula i na Dietharta - a v letošní sezoně tápe, ve Světovém poháru je až na 37. místě.

Triumf z Turné už však oběma zůstane navěky.

Autor:

Mohlo by vás zajímat