24. května 2014 15:43, aktualizováno  18:56 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Rosberg v Monaku odstartuje jako první. Vyšetřují ho ale komisaři

Nico Rosberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nico Rosberg | foto: Reuters

MONTE CARLO Německý pilot Nico Rosberg s mercedesem vyhrál stejně jako loni kvalifikaci na Velkou cenu Monaka formule 1. Minulý rok si z pole position ve svém bydlišti dojel pro vítězství. Na definitivu svého kvalifikačního prvenství si nicméně Rosberg musel několik hodin počkat, neboť traťoví komisaři vyšetřovali jeho incident ze závěrečné minuty. Trest mu však nakonec neudělili.

Rosberg v kvalifikaci porazil o 59 tisícin sekundy svého týmového kolegu a rivala Lewise Hamiltona z Británie. Připravil ho však nejspíš o možnost zajet v závěru nejrychlejší kolo, neboť v poslední minutě kvalifikace podle svých slov probrzdil zatáčku Mirabeau a vyjel z trati.

Kvalifikace tím fakticky skončila, neboť bylo máváno žlutou vlajkou. Komisaři následně oznámili, že budou vyšetřovat, zda k Rosbergovu manévru nedošlo úmyslně. Po více než třech hodinách nakonec oznámili, že žádný postih následovat nebude, neboť neexistuje důkaz, že by se pilot provinil proti pravidlům.

"Myslel jsem si, že už je po té chybě po všem. Ale teď jsem strašně šťastný. Lépe to dopadnout nemohlo," radoval se osmadvacetiletý Rosberg bezprostředně po kvalifikaci. "Samozřejmě je mi to líto kvůli Lewisovi, nevěděl jsem, kde zrovna jede," dodal.

Vedoucí muž MS Hamilton byl viditelně naštvaný. Na otázky novinářů odpovídal s nuceným úsměvem a v krátkých větách. "Nemám na to odpověď," komentoval Rosbergovu omluvu. "Ano, je to ironické," řekl ke způsobu, jakým si jeho německý kolega zajistil pole position.

Druhý muž průběžného pořadí MS Rosberg potvrdil letošní suverenitu Mercedesu a zajistil své stáji kvalifikační vítězství i v šesté Grand Prix sezony. Sám získal pole position podruhé, zbylá prvenství patřila Hamiltonovi, který vyhrál poslední čtyři Grand Prix.

Také další řady na startovním roštu budou v neděli patřit pilotům z jedné stáje. Třetí kvalifikační čas zajel Australan Daniel Ricciardo z Red Bullu, jehož ve druhé řadě doplní čtyřnásobný mistr světa Sebastian Vettel z Německa.

V třetí řadě budou stát jezdci Ferrari Fernando Alonso ze Španělska a Kimi Räikkönen z Finska.

Kvalifikace VC Monaka

1. Rosberg (Něm./Mercedes) 1:15,989,

2. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:16,048,

3. Ricciardo (Austr./Red Bull) 1:16,384,

4. Vettel (Něm./Red Bull) 1:16,547,

5. Alonso (Šp./Ferrari) 1:16,686,

6. Räikkönen (Fin./Ferrari) 1:17,389,

7. Vergne (Fr./Toro Rosso) 1:17,540,

8. Magnussen (Dán./McLaren) 1:17,555,

9. Kvjat (Rus./Toro Rosso) 1:18,090,

10. Pérez (Mex./Force India) 1:18,327.

ČTK