16. května 2008 8:26 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Růžička: Slavii neopustím

Vladimír Růžička (vpravo) a jeho jmenovec Šmicer na stavbě nového Edenu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Růžička (vpravo) a jeho jmenovec Šmicer na stavbě nového Edenu. | foto: Lidové noviny

PRAHA Tříletka Aloise Hadamczika u české hokejové reprezentace se naplnila. Již krátce po osudovém třetím gólu švédského útočníka Weinhandla a následné Hadamczikově abdikaci se začalo spekulovat o novém trenérovi. Málokdo pochybuje o tom, že se na střídačku vrátí Vladimír Růžička (44), muž, který v roce 2004 zaskočil na postu hlavního kouče za tragicky zesnulého Ivana Hlinku a u reprezentace exceloval.


Jak moc vás překvapila rychlá Hadamczikova reakce na vyřazení jeho týmu ve čtvrtfinále mistrovství světa?
Trochu mě překvapilo, že odstoupil hned po zápase. Ale je to jeho osobní věc a nikdo by mu do jeho rozhodnutí neměl zasahovat.

Nicméně, rázem nastává situace, o níž se polohlasně mluví již několik let. Že se po tříleté přestávce vrátíte k reprezentaci a povedete ji také na olympiádě ve Vancouveru. Co vy na to?
Myslím si především, že na řešení situace nemusíme nějak extrémně spěchat. Koncem května se o nástupci Lojzy Hadamczika na výkonném výboru budeme trochu bavit...

Kývl byste na případnou nabídku?
Dovedu si to představit.

Pakliže byste tedy důvěru dostal, znamenalo by to snad, že opustíte střídačku pražské Slavie?
Už několikrát jsem řekl, že pokud bych dostal nabídku vést národní mužstvo, chtěl bych samozřejmě dál trénovat i Slavii.

Hodlal byste absolvovat i všechny turnaje Euro Hockey Tour, anebo si myslíte, že by reprezentaci na těchto turnajích měli vést jiní trenéři než na mistrovství světa?
S Euro Hockey Tour skutečně problém nemám. V případě, kdy bych se trenérem nároďáku stal, bych u něj fungoval celou sezonu.

Jak se vám koukalo na čtvrtfinálové vzrušující utkání Česko–Švédsko?
Třetí gól byl doopravdy hodně smolný. V prodloužení jsme sice ubránili oslabení 3:4, ale pak při skrumáži před naší brankou puk po dorážce doklouzal Hnildovi pod betonem do sítě.

Když už je řeč o brankáři Hniličkovi – ani česká média na něm nenechala nit suchou. Jak se vám zamlouvaly jeho výkony na šampionátu?
Když jakýkoli gólman dlouho nechytá, tak je to na jeho výkonu samozřejmě znát. Hnilda je ale zkušený brankář a ve čtvrtfinále chytal velice slušně. Určitě lépe než v předchozích zápasech. Každopádně mi vadí, když se na Milana tahle porážka háže. To by se dělat nemělo. Hokej je týmový sport a také Milan je součástí mužstva. Hokej se na mistrovství světa hraje dva týdny a rozhoduje na něm momentální forma. A poukazovat na to, že jeden nebo dva hráči zrovna neměli v tu dobu optimální formu, není fér.

Myslíte si, že byli Švédové v rozhodujícím zápase lepší?
Určitě byli hlavně šťastnější. Řekl bych, že jsme měli víc šancí než Švédi. Utkání to bylo opatrné, nikdo si nedovolil moc útočit, dost se vyčkávalo. Škoda, že jsme neudrželi vedení 2:1. Tak to ale v hokeji někdy chodí. Ostudu jsme v Kanadě určitě neudělali, výborně se prezentovali zkušení hráči Kabelka (Kaberle), Židla (Židlický) nebo třeba Eli (Eliáš). Ale také mnozí mladí dokázali, že do týmu patří. Se Švédskem jsme zkrátka ve čtvrtfinále prohráli a nikdo z nás už teď s tím nic neudělá. Postoupit může pouze jeden tým...

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?