1. března 2015 15:38 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Česká senzace v soutěži všestrannosti. Erbanová bere z MS bronz

Karolína Erbanová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karolína Erbanová. | foto: ČTK/AP

ASTANA/PRAHA Před dvěma týdny při šampionátu na jednotlivých tratích se Karolina Erbanová v Heerenveenu poprvé postavila na stupně vítězů mezi ženami, coby bronzová na 1000 metrů. A nyní je vybojovala znovu, při mistrovství světa ve sprinterském víceboji v Astaně. Její doba bronzová trvá.

O všem rozhodl závěrečný závod na 1000 metrů. Erbanová si do něj na průběžné třetí pozici přinesla náskok 64 setin na prozatím čtvrtou Olgu Fatkulinovou z Ruska.

A v přímém souboji ho nejen uhájila, ale ještě navýšila!

Erbanová rozjela tisícovku rychleji než Ruska,na prvním mezičasu vedla, ale pak přebrala iniciativu Ruska a na metě 600 metrů o desetinu vedla.

Poslední kolo na šampionátu však patřilo mladé Češce!

České rychlobruslení, to už není jen Martina Sáblíková. Na mistrovství světa v...
Skvělý český víkend odstartovala rychlobruslařka Karolína Erbanová. Na...

Proťala cíl za 1:16,14 a vůbec nebylo podstatné, že na tisícovce obsadila 5. místo. Rozhodující bylo, že o 72 setin udolala Fatkulinovou.

Zcela vyčerpaná, v hlubokém předklonu, si užávala další šťastnou chvíli své kariéry. Její doba bronzová trvá. S gratulací hned přispěchala trenérka Marianne Timmerová, tentokrát oblečená v české kombinéze.

Znovu si vysloužila, aby stanula na stupních vítězů s dvěma Američankami, tak jako po tisícovce v Heerenveenu.

Dvě ženy z týmu USA byly opět kapitolou samy pro sebe, ve všech závodech nejrchlejší. Brittany Boweová suverénně kráčela za zlatem a Heather Richardsonová za stříbrem.

Na pětistovce byla Erbanová v neděli třetí

Už předtím Erbanová - stejně jako v sobotu - skvěle zvládla závod na 500 metrů, v němž v neděli znovu obsadila třetí příčku. Vynikajícím časem 38,06 zaostala jen o dvě setiny za svým sobotním výkonem a předvedla svůj druhý nejlepší výkon kariéry na nížinných drahách.

V rozjížďce na 500 metrů nastoupila také v neděli proti své týmové kolegyni z klubu Continu. Zatímco v sobotu to byla Japonka Kodairová (která mezitím ze šampionátu odstoupila), tentokrát stála na startu vedle Erbanové nizozemská kolegyně Thijsje Oenemaová.

Nizozemka rozjela první stovku rychleji, vedla takřka o tři desetiny, ale Erbanová (úvodní stovka za 10,6) měla následné kolo jasně rychlejší a na posledních metrech Oenemaovou předstihla.

Klíčové bylo, že po prvním dnu celkově třetí Ruska Olga Fatkulinová zvládla pětistovku „jen“ za 38,42, a tak si v celkové klasifikaci s Češkou prohodily pořadí.

A pak přišla jejich bitva o bronz.

S vítěznou českou tečkou.

MS ve sprinterském víceboji, Astana

3. disciplína, druhý závod na 500 metrů žen: 1. Boweová (USA) 37,71, 2. Richardsonová (USA) 37,90, 3. Erbanová 38,06.

1000 m: 1. Boweová 1:14,50, 2. Richardsonová 1:15,06, 3. Quishi Li (Čína) 1:15,85,... 5. Erbanová 1:16,14.

Konečné pořadí: 1. Boweová, 2. Richardsonová +1,22, 3. Erbanová +3,03, 4. Ajdovová (Kaz.) +3,43, 5. Fatkulinová (Rus.) +3,72, 5. Quishi Li +3,73. (uvádíme odstupy v přepočtu na časy na 500 metrů).