Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sáblíková byla v Rusku druhá, prohrála s Pechsteinovou

Sport

  14:37aktualizováno  16:35
KOLOMNA (Rusko) - Aby v ruské Kolomně vyhrála, potřebovala Martina Sáblíková ještě o 15 vteřin lepší čas. Přesto byla česká rychlobruslařka se druhým místem na trati dlouhé 3000 metrů spokojenější než před týdnem. "Chtěla jsem Beckertové ukázat, že se mi to minulý týden prostě jen nepovedlo," říká Sáblíková, která však nečekala vzkříšení veteránky Claudie Pechsteinové.

Martina Sáblíková foto: Reuters

Tušila, že dojde v poslední rozjížďce na ostrý přímý souboj s německou vrstevnicí Stephanií Beckertovou. A ostrý souboj to také byl. Češka ho vyhrála, výrazně zlepšila svůj čas z minulého týdne - a přesto se z vítězství neradovala. Až zázračné zmrtvýchvstání totiž po předchozím nezdaru v Heerenveenu předvedla jiná Němka, o generaci starší: čtyřicetiletá Claudia Pechsteinová.

Pechsteinová startovala už v první polovině závodu a dosáhla skvělého času 4:02,31. Byla o 13 vteřin (!) rychlejší než před týdnem v Heerenveenu, kde skončila až jedenáctá. "Tam si ale stěžovala, že má něco s bruslí," podotkla Sáblíková. V Kolomně musela Pechsteinová dlouho čekat. "Nevěřila jsem, že můj čas vydrží na prvním místě," tvrdila. Až v posledním páru totiž proti sobě nastupovaly dvě největší hvězdy: Sáblíková a Beckertová.

Zapomněla na Pechsteinovou. Pak už bylo pozdě

Před týdnem Beckertová porazila Sáblíkovou o dvě a půl vteřiny, teď stála Češka o revanš. Od prvních metrů Sáblíková své sokyni ujížděla. "Já jí nechtěla dát šanci. Chtěla jsem, aby Stephanie od začátku viděla, že mám náskok," líčila. "Strašně moc jsem jí chtěla ukázat, že se mnou musí počítat, že se mi to minulý týden prostě jen nepovedlo. To byla obrovská motivace."

V posledních kolech navyšovala Sáblíková náskok, nakonec byla o 1,72 vteřiny rychlejší než Beckertová. "Abych se přiznala, tak v průběhu té jízdy jsem úplně zapomněla na to, kolik jela Pechi a myslela jen na Beckertovou," vyprávěla po závodě. "Když jsem si to zase uvědomila, bylo pozdě. Při posledním kole na mě kouč řval, že na čas Pechi ztrácím půl vteřiny. V cíli z toho bylo jen 15 setin. To první místo bylo blízko, bohužel. Ale podium je podium. Projev byl lepší než před týdnem. A ten můj čas, to je úplně něco jiného."

Zatímco před týdnem jela 3000 metrů za 4:06,71, tentokrát už za 4:02,46. "Minule prohrála s Beckertovou o vagon," říkal kouč Petr Novák. "Jela s Beckertovou takticky výborně, zrychlovala a zpomalovala, jak potřebovala. Já jsem spokojený. Do Astany jedeme optimisticky naladěni, to je jasná zpráva."

Výsledky SP v rychlobruslení v Kolomně

Muži
1500 m:
1. Verweij (Niz.) 1:45,56, 2. Swings (Belg.) 1:45,77, 3. Hansen (USA) 1:45,91.
Divize B: 28. Sáblík 1:52,46.
Průběžné pořadí SP (po 2 ze 6 závodů): 1. Vriend (Niz.) 145 b., 2. Bökko (Nor.) 130, 3. Verweij 128.

Ženy
3000 m:
1. Pechsteinová (Něm.) 4:02,31, 2. Sáblíková 4:02,46, 3. Jolingová (Niz.) 4:03,90.
Průběžné pořadí SP (po 2 ze 6 závodů): 1. Beckertová (Něm.) 160, 2. Sáblíková 160, 3. Pechsteinová 121.

Autor:

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...