Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sáblíková dojela v prvním závodě SP druhá

Sport

  16:51aktualizováno  20:20
HEERENVEEN (Nizozemsko) - Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila v úvodní závodě Světového poháru v Heerenveenu druhé místo na trati 3000 metrů. Vyhrála Němka Stephanie Beckertová, za kterou česká reprezentantka zaostala o 2,32 sekundy.

Martina Sáblíková foto: Reuters

"Od začátku jsem se nedokázala srovnat, oproti tréninku jsem jela strašně špatně technicky. Ale byl to první závod sezony, tak uvidíme, jak to bude pokračovat," řekla Sáblíková České televizi.

"S umístěním jsem spokojený, s časem už tolik ne. Martina má na to, aby jela rychleji. Dnes ale byla přemotivovaná, udělala několik chyb a jela technicky špatně," řekl ČTK trenér Petr Novák. Žádnou tragédii z výkonu ale nedělal. "Musí se z toho poučit a v dalších závodech to bude OK," uvedl úspěšný kouč.

Pětadvacetiletá Sáblíková na dlouhých tratích při SP téměř dva roky neprohrála, triumfovala devětkrát za sebou, dnes ale v Nizozemsku na startu sezony nestačila na jednu ze svých hlavních soupeřek z posledních let.

Výsledky

MUŽÍ:

  • 5000 m - divize B: 28. Haselberger (ČR) 6:49,94.

ŽENY:

  • 500 m: 1. I Sang-Hwa (Korea) 37,85, 2. Richardsonová (USA) 37,95, 3. Kodairaová (Jap.) 38,26, ...10. Erbanová (ČR) 38,70.
  • 3000 m: 1. Beckertová (Něm.) 4:04,39, 2. Sáblíková (ČR) 4:06,71, 3. Ter Morsová (Niz.) 4:06,90.

Novákova svěřenkyně startovala v poslední rozjížďce společně s další Němkou Claudií Pechsteinovou. Už na startu tak věděla, že musí pokořit čas 4:04,39, který Beckertová zajela před ní.

Sáblíková měla tradičně pomalejší start, v polovině tratě byla průběžně sedmá a do závěrečného kola najížděla třetí. Podařilo se jí ale předstihnout pouze nakonec třetí domácí Jorien Ter Morsovou, specialistku na shorttrack a úřadující evropskou šampionku na 1000 a 3000 metrů.

Čas Beckertové ale Sáblíková atakovat nedokázala. Němka dokonce závěrečné kolo zajela o devět desetiny sekundy rychleji a vybojovala šesté vítězství v SP v kariéře, ale první po téměř dvou letech.

Erbanová začala desátým místem

Týmová kolegyně Sáblíkové Karolína Erbanová vstoupila do SP desátým místem v závodě na 500 metrů. Vyhrála korejská olympijská vítězka I Sang-Hwa, za kterou Erbanová zaostala o 0,85 sekundy.

"Karolína potvrdila, že má na to, aby jezdila do desítky. Navíc se bude určitě ještě zlepšovat, takže u ní jsem spokojený se vším," uvedl Novák. V sobotní druhé pětistovce bude podle něj Erbanová schopna zajet čas o tři desetiny sekundy lepší.

Autor: