Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

S obhájci titulu, ale jen čtyřmi stovkami diváků. Pražská Troja se chystá na ME slalomářů

Reprezentanti ČR Jiří Prskavec, Lukáš Rohan, Vít Přindiš, Kateřina Kudějová, Tereza Fišerová a Vavřinec Hradilek před ME ve vodním slalomu. foto: ČTK

Praha - V pátek začne v Praze mistrovství Evropy ve vodním slalomu. Vzhledem k epidemii koronaviru bude slabší startovní pole, ale nebudou chybět oba čeští obhájci titulu. Loni na kajaku triumfovali Vít Přindiš a Amálie Hilgertová. Na obvykle nabitých tribunách v Troji bude tentokrát jen několik stovek diváků. Celkem je kapacita akce včetně všech účastníků omezena na 1000 lidí, protože areál není možné rozdělit do samostatných sektorů.
  12:31

Koronavirová pandemie a zhoršující se epidemiologická situace v Česku zabránily v cestě na šampionát například Slovákům, Němcům a Britům a účast bude celkově slabší oproti normálu. „Máme na startu aktuálně 131 závodníků z 19 zemí. V roce 2018 jsme měli 223 závodníků z 27 zemí. Je to sice méně, ale v dané situaci to považuju za úspěch,“ řekl na dnešní tiskové konferenci ředitel organizačního výboru Jiří Rohan.

Jiří Prskavec během své jízdy na MS v Seu d'Urgell.
29. ZÁŘÍ: PRSKAVEC SVĚTOVÝM ŠAMPIONEM. Mistrovství světa ve vodním slalomu ve...

Hodně oslabená konkurence je především mezi kanoisty. Pětadvacetiletý Lukáš Rohan proto cítí velkou šanci na úspěch. „Na singlu budou jen asi tři lidi z nejlepší světové desítky. Myslím, že kdybych dokázal zopakovat jízdy z nominace, šance na medaili je poměrně velká,“ řekl novinářům.

Zásadní pro něj bude také měření sil s reprezentačními kolegy Vojtěchem Hegerem a Václavem Chaloupkou, protože ME je závěrečnou částí nominace o OH v Tokiu. Mezi kanoisty je ještě kvalifikační boj otevřený. Na kajaku si účast pod pěti kruhy už zajistili Kateřina Kudějová a Jiří Prskavec, mezi kanoistkami by jen mimořádná shoda okolností mohla o OH připravit Terezu Fišerovou.

Evropský šampionát se nezvykle vrací do Prahy po dvou letech. Původně se zde měl v tomto termínu uskutečnit závod Světového poháru, ale ten mezinárodní federace ICF po úpravě kalendáře chtěla přesunout až na říjen, což českým pořadatelům nevyhovovalo. Proto požádali evropskou federaci o možnost pořádat náhradní ME místo zrušeného květnového šampionátu v Londýně. Britové už o něj neměli zájem.

A přípravy byly vzhledem k nepředvídatelnému vývoji situace výrazně obtížnější než kdy před tím. „Každá takováhle akce se dělá zhruba rok dopředu, a když v půlce přehazujete, že neděláte Světový pohár, ale mistrovství Evropy, tak to musíte v podstatě hodit do koše, i když se to nezdá. Je potřeba mimořádná flexibilita, situace se mění každým dnem,“ popsal manažer svazu Stanislav Ježek.  

Kvůli omezení na maximálně 1000 lidí nešly vstupenky do volného prodeje. Pořadatelé měli po odečtení všech akreditovaných osob k dispozici zhruba 400 míst, která jako volné vstupenky rozdělili mezi závodníky, členy organizačního výboru a zástupce komerčních partnerů. „Na vstupu bude prostorová desinfekce, bude se procházet branou. Termokamera bude měřit teplotu. Prosím všechny, aby po areálu chodili s rouškou, protože nebude možné zajistit dvoumetrové rozestupy,“ řekl Rohan.

Na pátek jsou naplánované kvalifikace všech kategorií. V sobotu budou bojovat o medaile kajakáři a kanoistky, které čekají i závody hlídek. V neděli je totéž na programu pro kajakářky a kanoisty. Pokud to situace umožní, mohl by se špičkový vodní slalom vrátit do Prahy za necelý rok. Pořadatelé mají v plánu závod Světového poháru od 11. do 13. června 2021.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Mohlo by vás zajímat