Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sáblíková dojela v časovce cyklistického šampionátu dvanáctá

Sport

  16:57
PONFERRADA - Trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková skončila na mistrovství světa v silniční cyklistice ve španělské Ponferradě v časovce dvanáctá. Zlato získala Němka Lisa Brennauerová, která zvítězila před Ukrajinkou Annou Solovejovou a Američankou Evelyn Stevensovou.

Cyklistka Martina Sáblíková. foto: Reuters

Pro Sáblíkovou je výsledek dobrou zprávou vzhledem k profilu trati. Předloni byla devátá na kopcovité časovce ve Valkenburgu, zato v roce 2011 osmadvacátá na rovinaté trati v Kodani.

Tentokrát byl profil opět převážně rovinatý, tedy takový, jaký Češce nevyhovuje. Teprve na posledních sedmi kilometrech čekalo krátké stoupání a následný technický sjezd k cílové rovince.

"Na rovině už je to bez diskusí něco úplně jiného než tehdy v Kodani," vyzdvihl po závodě kouč Petr Novák. "Martina byla v pohodě, vyrovnaná, bavilo jí to. Šla do závodu s chutí. Jela pak perfektně, neudělala žádnou chybu. Přál jsem si, aby byla do desítky, ale věděli jsme, že to bude těžké."

Nakonec jí do ní scházelo jen 10,37 vteřiny.

Světový titul slaví nečekaně Němka Lisa Brennauerová, důstojná nástupkyně předloňské šampionky Arndtové. Těsně vedla už na druhém mezičase, ovšem její koncovka byla strhující, druhé Američance Stevensové nadělila na sedmi kilometrech čtvrt minuty. Bronz patří Ukrajince Solovjevové, dvojnásobné evropské šampionce do 23 let.

Velký den pro Německo

"Potřebuji nějaký čas, abych si uvědomila, že to zlata je realita," svěřovala se 26letá Brennauerová, loni šestá na mistrovství světa na dráze ve stíhacím závodě. "Teď jsem zahlcena pocity, nemohu tomu uvěřit. Věděla jsem ale, že díky svým vytrvaleckým schopnostem mohu ke konci na soupeřky získat. Je to velký den pro Německo."

Už dopoledne totiž slavilo Německo juniorský titul zásluhou Lennarda Kamny. A na další může ve středu mezi muži dosáhnout Tony Martin.

Martina Sáblíková před rokem na šampionátu absentovala a také proto startovala už v úvodu startovního pole, coby devátá ze 49 žen. Když projela cílem, měla náskok 1:05 minuty na v tu chvíli vedoucí Japonkou Hagiwarovou. Usedla do křesílka, určeného pro první závodnici průběžné klasifikace, a vydržela v něm dlouhých třicet minut.

Ty nejlepší však čekaly na rampě až v samém závěru startovního pole.

Češku nejprve z první příčky sesadila Američanka Powersová, ale vzhledem k tomu, že španělští organizátoři tentokrát připravili křesílka pro čtyři vedoucí závodnice, vydržela na improvizovaném pódiu až do příjezdu poslední desítky, takřka půldruhé hodiny.

Novák: Takhle jsme to plánovali

Při konečném účtování skončila dvanáctá, ale až za ní jsou všechny Italky, Rusky či Francouzky, tedy závodnice z ženských cyklistických velmocí.

Rovinatou pasáž zvládla v průměru 47 km/h, její konečný rychlostní průměr byl 44 km/h. "Přesně tak jsme to plánovali," tvrdil kouč Novák.

Toho potěšila už v pondělí další jeho rychlobruslařská svěřenka, osmnáctiletá Nikola Zdráhalová, loňská debutantka ve Světovém poháru v rychlobruslení. Při svém debutu mezi juniorkami obsadila 27. místo z 49 startujících. "A k první desítce scházelo Nikole jen půl minuty, také s tím jsem byl spokojen," říkal kouč.

Ve čtvrtek se postaví na start Jan Bárta a Petr Vakoč. A prvně jmenovaný je v očích expertů řazen mezi kandidáty na Top 5.

MS v silniční cyklistice v Ponferradě (Španělsko):

Ženy - časovka (29,5 km): 1. Brennauerová (Něm.) 38:48, 2. Solovějová (Ukr.) -19, 3. Stevensová (USA) -21, 4. Krögerová (Něm.) -38, 5. Duycková (Belg.) -45, 6. Canuelová (Kan.) -51, 7. Van Dijková (Niz.) -1:12, 8. Powersová (USA), 9. Villumsenová (N. Zél.) obě -1:14, 10. Worracková (Něm.) -1:15, ...12. Sáblíková -1:26.

Junioři - časovka (29,5 km): 1. Kämna (Něm.) 36:13, 2. Costa (USA) -45, 3. Storer (Austr.) -58.

Autor:

Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč
Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč

Připravili jsme si pro vás 3 krásné obří stavebnice LEGO DUPLO Divoká zvířata světa. Ty přenesou vaše nejmenší na cestu kolem světa, na které...

Mohlo by vás zajímat