25. listopadu 2011 10:54, aktualizováno  15:26 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sáblíková vyhrála i druhý závod SP na 3000 metrů

Martina Sáblíková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Sáblíková. | foto: Reuters

ASTANA Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála i druhý závod na 3000 metrů v tomto ročníku Světového poháru v Astaně. Druhou Claudii Pechsteinovou dnes česká reprezentantka porazila jen o 31 setin sekundy. Oproti předchozímu závodu v Čeljabinsku, kde byla třetí, německá legenda stáhla svou ztrátu na Sáblíkovou téměř o sekundu.

Pechsteinová zajela v předposlední z deseti rozjížděk čas 4:03,59 minuty. Jasně porazila Nizozemku Lindu de Vriesovou a usadila se s výrazným náskokem v čele.

Sáblíková útočila na výkon pětinásobné olympijské vítězky ve dvojici s nizozemskou rivalkou Ireen Wüstovou, která skončila v úvodním závodu sezony za českou hvězdou druhá o 62 setin. Na kazašském ledě prohrála s dvojnásobnou olympijskou šampionkou z Vancouveru o 2,10 sekundy a musela se spokojit se čtvrtým místem.

Ještě zhruba 500 metrů před cílem přitom Wüstová nad Sáblíkovou vedla.

Ženský SP v Astaně:

500 m: 1. I Sang-Hwa (Korea) 37,78, 2. Wolfová (Něm.) 38,04, 3. Oenemaová (Niz.) 38,22, ...9. ERBANOVÁ (ČR) 38,55.
Pořadí SP (po 3 z 12 závodů): 1. I Sang-Hwa 230, 2. Oenemaová 210, 3. Ťing Jü (Čína) 200, ...13. ERBANOVÁ 68.

3000 m: 1. SÁBLÍKOVÁ (ČR) 4:03,28, 2. Pechsteinová (Něm.) 4:03,59, 3. Valkenburgová (Niz.) 4:05,36
Pořadí SP (po 2 ze 6 závodů): 1. SÁBLÍKOVÁ 200, 2. Pechsteinová 150, 3. Wüstová (Niz.) 140.

"Ireen má vždycky šíleně rychlé začátky. Je jasné, že jsem to musela i já rozjet o trochu rychleji než obvykle, aby mi neujela o moc. Ale byl to nakonec úžasný závod. I když v jeho průběhu jsem se trochu strachovala, když jsem od ní dostávala nějakých 40 metrů," uvedla Sáblíková pro server iDnes.cz.

Již v polovině závodu jí trenér Petr Novák hlásil, že nizozemská rivalka zpomaluje. "Pak už se to začalo obracet. Při nájezdu do posledního kola jsme byly nastejno a v posledním jsem jí ujela," uvedla Sáblíková, která na rozdíl od předešlého závodu v Čeljabinsku neměla problém s pětihodinovým časovým posunem. "Poslední tři dny už spím normálně, usínám v jedenáct a probouzím se v osm, už je to dobré. V Čeljabisnku to byla hrůza," řekla.

Devětatřicetileté Pechsteinové, která bývala vzorem Sáblíkové, sebrala česká reprezentantka první triumf po nedávném návratu mezi elitu po dvouletém trestu za porušení dopingových pravidel. Němka sahala na vítězství v závodu SP po třech letech.

Navzdory těsné porážce se Pechsteinová radovala, jako kdyby vyhrála. "Jen 31 setin za Sáblíkovou, tomu bych nevěřila. Ani s tak vynikajícím časem jsem nepočítala," řekla agentuře DPA. V SP měla blízko 27. vítězství v kariéře. "Je to velké povzbuzení na cestě k olympijským hrám," uvedla Pechsteinová, která kvůli trestu přišla o OH ve Vancouveru.

Sáblíková její výkony ocenila. "Nevím, kde se to v té Claudii bere. Ona je prostě dobrá," uvedla na adresu Němky, která bude podle všeho její hlavní soupeřkou v sezoně.

Erbanová se zrychlila o 37 setin

V závodu na 500 metrů skončila Karolína Erbanová devátá, což je její nejlepší výsledek na této trati v kariéře. Devatenáctiletá reprezentantka se časem 38,55 sekundy přiblížila na 33 setin k vlastnímu českému rekordu z únorového závodu v Calgary. Kdyby ho vyrovnala, zaznamenala by stejný výkon jako bronzová Thijsje Oenemaová z Nizozemska.

Erbanová zajela o 37 setin rychlejší čas než před týdnem v Čeljabinsku, kde startovala ještě v divizi B. Při letošní premiéře mezi elitou porazila ve své rozjížďce o 12 setin Američanku Heather Richardsonovou a vylepšila své dosavadní maximum na pětistovce o pět míst.

Závod vyhrála suverénně korejská olympijská vítězka I Sang-Hwa, která se posunula do čela průběžného pořadí. Erbanové patří po třech závodech 13. místo.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.