Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Sáblíková bude na ME útočit na zlatý hattrick

Sport

  18:00
BUDAPEŠŤ/PRAHA - V posledních letech již tradiční rychlobruslařské trio Martina Sáblíková, Karolína Erbanová a Milan Sáblík bude hájit české barvy na nadcházejícím mistrovství Evropy ve víceboji, které se od pátku do neděle uskuteční v Budapešti. Největší pozornost bude tradičně upřena na dvojnásobnou olympijskou šampionku Sáblíkovou, která od roku 2007 nechyběla na kontinentálním mistrovství na stupních vítězů a v minulých dvou letech byla zlatá.

Martina Sáblíková. foto: Reuters

"Stejně jako vždy platí, že placka je to, co se počítá. Po pravdě řečeno ale nevím co tady od toho závodu očekávat. Každý den se tady měnil led a uvidíme, jaké bude počasí a jak bude foukat vítr. To bude hrát velkou roli. Myslím si, že může vyhrát až deset lidí," řekla Sáblíková, která má ve sbírce celkem tři zlaté a dvě bronzové medaile z ME ve víceboji. "Bude to velká loterie," předpokládá.

Program mistrovství Evropy

Pátek 6. ledna
6:00
ženy 500 m
16:45 ženy 3000 m

Sobota 7. ledna
12:00
muži 500 m
12:50 ženy 1500 m
13:55 muži 5000 m

Neděle 8. ledna
12:00
muži 1500 m
13:00 ženy 5000 m
14:35 muži 10.000 m

Čtyřiadvacetiletá rychlobruslařka se ale před závodem cítí dobře a se závěrečnou fází přípravy, kterou absolvovala v Collalbu, je spokojená. "Myslím si, že jsme udělali vše, co jsme mohli. Absolvovala jsem všechny tréninky v prosinci i teď v lednu. Připravená budu asi dobře, ale uvidíme, jaké bude počasí," zopakovala Sáblíková, kterou myšlenky na zlatý hattrick nechávají chladnou. "To neregistruju, musela bych se z toho zbláznit," smála se.

Erbanová se v této sezoně zařadila mezi elitní světové sprinterky, proto pro ni bude Evropa spíše tréninkem. "Příprava u ni směřuje ke sprinterskému mistrovství světa v Calgary na konci ledna, proto není tahle Evropa rozhodující," uvedl trenér Petr Novák. Erbanová tak prakticky jistě nenastoupí do závěrečného závodu na 5000 metrů, kam by se měla bez problémů kvalifikovat.

Mezi muži se představí Sáblík, třebaže kouč plánoval dát tentokrát příležitost Zdeňku Haselbergerovi. "Zdeněk musel z Budapešti odjet domů, protože jej postihly střevní potíže," vysvětlil Novák.

Mladší bratr Sáblíkové tak bude mít potřetí šanci dostat se do elitní dvacítky, čímž by pro Česko zajistil na dalším ME dvě účastnická místa. V minulosti se mu to nepodařilo, vždy skončil dvaadvacátý. "Uvidíme, snad je dobře připravený a povede se mu to. Zdeněk se ale jevil lépe," přiznal Novák.

Proč zrovna Maďarsko ptá se i trenér Sáblíkové Novák

Evropský šampionát se letos netradičně koná na otevřeném kluzišti v centru Budapešti a rychlobruslaři se tak musejí potýkat s nezvyklými podmínkami. Hlavně s teplem. "Bude to loterie, hlavně v pátek, kdy se pojede pětistovka a trojka. Bude záležet na tom, kdo s kým pojede ve dvojici a za jakých podmínek. Když bude pršet, tak ten, kdo pojede po úpravě ledu, bude mít úplně jiné podmínky než ostatní," uvedl Novák.

Podle úspěšného kouče se řada reprezentačních trenérů v dějišti ME diví, proč mezinárodní federace přidělila šampionát Maďarsku. "Tady nebyl snad deset let velký mezinárodní závod a podle toho to vypadá. První den tréninků byl prý hrbolatý led," kroutil hlavou Novák.

Sáblíková se snaží brát podmínky v dějišti s nadhledem. "Je to ale takové zvláštní. Vůbec si nepřipadám jako na mistrovství Evropy," uvedla vedoucí žena Světového poháru. V Budapešti závodí po dvanácti letech a od té doby se tam prý nic nezměnilo. "Připadá mi to, jako kdybych odtud vůbec neodjela. Nejsou tady ani šatny, jen jedna budova s lavičkami, kde se převlékáme," dodala Sáblíková.

Autor: