Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sáblíkové unikla medaile o vlásek

Sport

  19:22
TURÍN - Skvělý výsledek se povedl Martině Sáblíkové v závodě na 5000 metrů. Teprve osmnáctiletá reprezentantka skončila čtvrtá a postarala se o nejlepší výsledek českého rychlobruslení v historii. Časem 7:01,38 minuty vylepšila svůj juniorský světový rekord a k bronzové medaili jí chybělo 81 setin vteřiny.

Martina Sáblíková na trati 5000 metrů. foto: KOJI SASAHARAAFP

V závodě zvítězila Kanaďanka Clara Hughesová, která se jako jediná dostala pod hranici sedmi minut, před Němkou Claudií Pechsteinovou. Ta na této trati zvítězila na třech předchozích olympijských hrách. Třetí byla Kanaďanka Cindy Klassenová, vítězka patnáctistovky, která tak v Turíně získala medaili při každém z pěti startů.

První polovině startovního pole na pomalejší turínské dráze jednoznačně kralovala Kristina Grovesová z Kanady. Poté se do čela propracovala Němka Daniela Anschützová-Thomsová, která srazila nejrychlejší čas na 7:02,82. Rozhodovalo se ale až ve dvou závěrečných rozjížďkách.

"Závod měl být delší o 200 metrů"
Sáblíková, která musela v minulých dnech omezit trénink kvůli zranění stehenního svalu, začala ve dvojici s Klassenovou tradičně pomaleji a na trati na ni ztrácela kolem pěti sekund."Jela jsem ale podle plánu," řekla po závodě Sáblíková.
 
Na třetím kilometru se však i ona dostala pod mezičasy do té doby vedoucí Anschützové a v závěru dokázala tempo vystupňovat tak, že ji v cíli od kanadské favoritky dělila jen necelá vteřina. O 18 setin navíc překonala svůj juniorský světový rekord z prosincového závodu Světového poháru v Heerenveenu.

Zdálo se, že rodačka z Nového Města na Moravě má k historické medaili blízko, protože Hughesová i Pechsteinová v závěrečné rozjížďce na čas Klassenové dlouho ztrácely. Obě si ale dokázaly přesně rozvrhnout síly a ve finiši si přece jen rozdělily zlato a stříbro. Pechsteinová přitom přišla o čtvrtý olympijský triumf z vytrvalecké trati za sebou jen o sekundu.

"Ze čtvrtého místa jsem nejdřív byla zklamaná, přála jsem si být na stupních, ale teď už jsem strašně ráda. Je to velký úspěch, vždyť jsem si zajela osobní a juniorský světový rekord," řekla Sáblíková. V minulých dnech přitom musela omezit trénink kvůli zranění stehenního svalu. "Bolelo to i dneska, ale dalo se to zvládnout. To čtvrté místo vlastně odpovídá pořadí časů v sezoně, všechny jsme tady podaly výborné výkony," uvedla a zalitovala, že závod
nebyl o něco delší. "Možná by stačilo 200 metrů a na tu medaili by to vyšlo," okomentovala zpomalení Klassenové v závěru.

Výsledky:
Ženy - 5000 m:

1. Hughesová (Kan.) 6:59,07, 2. Pechsteinová (Něm.) 7:00,08, 3. Klassenová (Kan.) 7:00,57, 4. Sáblíková (ČR) 7:01,38 - juniorský světový rekord, 5. Anschützová-Thomsová (Něm.) 7:02,82, 6. Grovesová (Kan.) 7:03,95, 7. Raneyová (USA) 7:04,91, 8. Haugliová (Nor.) 7:06,08, 9. Groenewoldová 7:11,32, 10. Kleibeukerová (obě Niz.) 7:12,18. 

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...