Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čtyři zápasy a člověk se zamiluje, tvrdí Šafářová v životní formě

Sport

  9:00
LONDÝN (od našeho zpravodaje) - Na letošním Wimbledonu ještě tenistka Lucie Šafářová neztratila set. Radost z ní jen čiší. Přitom se na trávě léta necítila pohodlně. V předchozích osmi startech na londýnském grandslamu vyhrála čtyři zápasy. Letos jich stejný počet zvládla za týden. "Když to člověk dokáže, do trávy se zamiluje," řekla s úsměvem blažená čtvrtfinalistka.

Lucie Šafářová odpaluje míč v osmifinále Wimbledonu proti Lucii Smitkové. foto: Reuters

Krátce po poledni v euforii odcházela z kurtu po jasném osmifinálovém vítězství nad krajankou Terezou Smitkovou 6:0, 6:2. Areál však opouštěla až po deváté hodině, protože s Ruskou Anastasií Pavljučenkovou odpoledne a navečer ještě bojovala ve čtyřhře.

Kvůli dešti se zápas protahoval a nakonec stejně nedohrál. "Protože to byl dlouhý den, jsem trochu unavená, ale zároveň strašně šťastná. Užívám si to," prohlásila sedmadvacetiletá levačka. V úterý ji čeká střetnutí s další levorukou tenistkou, Jekatěrinou Makarovovou z Ruska.

Trenér Rob Steckley vás chválil, že jste Smitkovou nepustila do zápasu dokonale splněnou taktikou. Souhlasíte?
Věděla jsem, co mě čeká. Touha po čtvrtfinále byla obrovská. Chtěla jsem do toho jít od prvního míče a výborně jsem začala. Od rozehrávky jsem se cítila dobře, cítila jsem míč na raketě. Zápas se začal skvěle vyvíjet a za žádnou cenu jsem ho nechtěla pustit, ať byl stav jakýkoli. Udržela jsem koncentraci od začátku do konce.

Po sedmi letech jste v grandslamovém čtvrtfinále. Vážíte si ho o to víc?
Už je to dlouhá doba. Od začátku roku se mi daří, hrála jsem výborně v Melbourne i v Paříži. Říkala jsem si, že mám opravdu skvěle nakročeno a je třeba toho využít. Je to obrovská satisfakce. Hodně jsme s Robem pracovali po sezoně na Floridě i v průběhu roku. Hodně jsem se zlepšila. Jsem strašně ráda, že výsledky přicházejí.

Cítíte na kurtu nejlépe v životě?
Asi ano. Člověk sbírá věkem zkušenosti i herní jistotu. Nemám výkyvy jako dřív, ani ve hře ani v psychice. Řekla bych, že teď hraju nejlepší tenis.

Šafářová, Kvitová a Záhlavová-Strýcová. Tři Češky ve čtvrtfinále grandslamu. To tu ještě nebylo. Pobavily jste se o tom vy tři?
S Bárou máme vedle sebe skříňku v šatně, takže se každé ráno zdravíme a hecujeme. Je úžasné, co se povedlo.

V úterý vás čeká jeden ze životních zápasů. Není škoda, že jste kvůli čtyřhře do večera v areálu? Nebylo by lepší relaxovat?
To ano. Ale jsme s Nasťou (Pavljučenkovou) hodně blízko čtvrtfinále v deblu, což by byl taky krásný úspěch. Když už jednou něco dělám, dělám to na sto procent. Cítila bych se hrozně špatně, kdybych měla Nastě říct, že si chci odpočinout. Přišlo by mi to strašně nefér.

V poslední době se vyhýbáte zraněním. Máte na ten náročný program fyzičku?
Musím zaklepat, zdraví poslední dva roky drží. Kromě toho, že jsem teď trochu nastydlá, se cítím dobře. Byla jsem strašně ráda, že byla volná neděle. Ležela jsem celý den v posteli, moc to pomohlo. Už to bude jenom lepší, nejhorší stav jsem překonala.

Radila vám Pavljučenková, jak na její krajanku Makarovovou?
Zatím jsme se nebavily. Ale přijde k nám na večeři, tak uvidíme.

Makarovová hrává nejlépe na grandslamech a na trávě, že?
Ano, trávu má ráda hodně, hraje velmi rychle. Ale je to čtvrtfinále, moc se těším.

Letos jste už čtyřikrát narazila na další levačku Kvitovou. Takže máte natrénováno?
Ano. I to, že jsem si zahrála s Petrou na trávě v Eastbourne, bude v úterý plus.

Už jste dosáhla jednoho z největších úspěchů kariéry. Můžete proto jít do čtvrtfinále s lehčí hlavou?
Hraje se o semifinále Wimbledonu, nervozita určitě přijde. Ale záleží, jak s ní dokáže člověk pracovat. Myslím, že poslední zápasy jsem se s ní vyrovnávala dobře. Tohle už je úžasný úspěch, půjdu si to užít. Samozřejmě s touhou vyhrát.

Jak se tenista naučí mít rád trávu?
Vyhraje na ní čtyři zápasy za sebou a pak se do ní zamiluje. (smích)

Už je to mezi vámi láska?
Tak letos je to fajn, ale nechci to zakřiknout.

Bartoliová loni vyhrála Wimbledon jako nasazená šestnáctka, dějí se tu ztřeštěné věci. Věříte, že můžete dokráčet až k titulu?
Ten sen má každý. Ale vždycky se snažím dívat jen na další zápas. Když člověk bude hrát dobře a bude si věřit, což postupem v turnaji přichází, stále se zlepšuje. Jde to ruku v ruce. Pro mě je čtvrtfinále další krok. Vyhrát grandslam je samozřejmě sen. Vždycky to tak bylo. Kvůli tomu pracuju. Jsem k němu zase o krok blíž. Třeba se mi splní.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat