Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Samková jela poslední, ale dokázala zabojovat a vydřela bronzovou medaili

Sport

  2:41
Pchjongčchang - Česká snowboardcrossařka Eva Samková získala bronzovou medaili! Těsně před koncem byla ještě šestá, ale zabojovala a skončila na třetím místě.

Snowboardcrossařka Eva Samková při kvalifikaci v Pchjončchangu foto:  Michal Sváček, MAFRA

Bronzová Samková: Necítím se jako princezna, ale jako jezdkyně, co prkno trochu ovládá

Samková prošla do eliminačních jízd z prvního místa v kvalifikaci. Obhájkyně zlata ze Soči zajela nejrychlejší čas ze všech 26 závodnic na startu a nemusela tak absolvovat druhou kvalifikační jízdu. 

Ve čtvrtfinále obsadila vrchlabská rodačka druhé místo a semifinálovou jízdu dokonce vyhrála, i když jela vzadu a v jednu chvíli jí málem spadla soupeřka pod nohy. 

„Řekla jsem si jen: Ou! Pak jsem vjela do klopky a byla druhá. Pohoda,“ prohlásila Samková.

XXIII. zimní olympijské hry, snowboarding, snowboardcross, ženy, 16.února v...
Česká snowboardcrossařka Eva Samková

Ve finále se dlouho pohybovala mimo medailové příčky a uzavírala šestičlenné startovní pole, skvělým závěrem se však dostala na bronzovou pozici, kterou mohutně slavila. 

Na čtvrté místo při tom odsunula americkou legendu Lindsey Jacobellisovou. Pětinásobná mistryně světa se tak ani při čtvrtém olympijském startu nedočkala zlata.

Snowboardcross - ženy:

1. Moioliová (It.), 2. Pereiraová de Sousaová Mabileauaová (Fr.), 3. Samková, 4. Jacobellisová (USA), 5. Trespeuchová (Fr.), 6. Žekovová (Bul.), ...24. Hopjáková.

„Dala jsem tomu maximum, ale mezi lidmi jsme nemohla jet čistě, jak jsem chtěla. Jsem ráda, že jsem to narvala v cílové rovince. Dlouho jsem tomu nevěřila, bála jsem se, že bude fotofiniš, a že mě přehodí,“ řekla. 

Proto bedlivě sledovala výsledkovou tabuli. „Říkala jsem si, že počkám, počkám, a když se to ukázalo poněkolikátý, tak jsem si říkala: Jo, to asi vyšlo,“ uvedla a začala v cílovém prostoru slavit.

Samková dosáhla na bronz ve složité sezoně, v níž musela vynechat tři závody SP kvůli zranění ramena. Před startem v Koreji absolvovala pouze lednový závod v Erzurumu, kde zvítězila jen několik dnů po smrti otce. 

„Prožila hrozný boj s těmahle věcma. Je to něco úplně neuvěřitelnýho,“ řekl trenér Marek Jelínek. „Jel jsem sem s tím, že pokud bude mít jakoukoliv medaile, tak je to úplně skvělý,“ uvedl.

Autoři:

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...