Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Politika? Hrozné, už nikdy víc. Mistryně světa Kašpárková zůstala u sportu

Sport

  7:00
PRAHA - Nebýt sportu, hledala by životní náplň jen stěží. Zářila na atletickém oválu, bojovala i pod basketbalovým košem. V současnosti dělá Šárce Kašpárkové (43) největší radost dcera, dětem se věnuje i coby členka projektu Odznak všestrannosti olympijských vítězů.

Bývalá atletka Šárka Kašpárková. foto: MAFRA

Vysoký vzrůst jí byl zprvu spíše na obtíž. Na základní škole si prošla přezdívkami lodyha nebo žirafa, jelikož na třídních fotografiích vyčnívala i nad robustnějšími chlapci.

Rodačka z Karviné ale dokázala proměnit svůj komplex ve výhodu. 187 centimetrů vysoká bruneta s úderným, ale příjemným hlasem prožila v devadesátých letech nejsladší část svého života. 

Osmkrát vyhrála republiku, jednou mistrovství světa, na olympiádě v Atlantě v roce 1996 získala bronz. To vše ve své královské disciplíně – trojskoku.

„Všechny trofeje mám doma ve vitríně hezky seřazené,“ říká Kašpárková pro Lidovky.cz. „Ale na kariéru moc nevzpomínám, nejsem ten typ.“

Vrátila se jako basketbalistka

S úspěšným obdobím se rozloučila před devíti lety, k profesionálnímu sportu se ovšem brzy vrátila. Tentokrát jako basketbalistka prvoligového Valosunu Brno.

„Basket jsem kdysi jako malá holka hrála a v tu dobu jsem v týmu působila jako kondiční trenérka. Jednou měly holky hodně zraněných, tak mě oslovily, jestli to nechci zkusit. Nakonec jsem odehrála pár zápasů,“ objasňuje.

Bývalá atletka Šárka Kašpárková.
Bývalá atletka Šárka Kašpárková.

Kolektivní hře se věnuje dodnes a pochvaluje si především partu spoluhráček, s nimiž si sem tam vyrazí na večeři nebo diskotéku. „Občas pořádáme různé akce, které organizuji za odměnu. Takže alespoň máme motivaci vyhrávat,“ říká.

Nezahálí. Někdy zajde zpevnit tělo do posilovny, především pak figuruje v projektu Odznak všestrannosti olympijských vítězů, který se snaží zatraktivnit sport mezi dětmi.

„Musím říct, že mě to opravdu baví. Vždycky jsem se chtěla motat kolem sportu a dělat trenérku mládeže, ale kvůli dceři to nejde. Tohle beru jako náhradu. Jsem hodně v kontaktu s dětmi a předávám jim zkušenosti,“ vypráví.

Hluchým obdobím při přechodu do normálního života proplula Kašpárková tak nějak přirozeně. Vystudovala pedagogiku, bez praxe a zkušeností si však nedovedla sama sebe jako učitelku představit. „Asi bych si netroufla,“ uculí se.

Šampioni po letech

Nový seriál přináší příběhy sportovních hvězd let minulých o tom, jak je těžké se srovnat s koncem kariéry a najít nové místo, smysl a uplatnění v „civilním“ životě.  V příštím díle se podíváme, jaký je osud hokejového šampiona Františka Kučery.

Všechny dosavadní díly naleznete ZDE.

Ještě jako atletka rozjela vlastní byznys: otevřela si regenerační studio a radila ženám, jak shodit přebytečná kila a zlepšit jídelníček.

„Tehdy to vzniklo spíše náhodou. Objevila se nová technologie hypoxi, která mě zaujala tím, že se člověk musí hýbat. Moc nevěřím přístrojům, které garantují zhubnutí, přestože si tam jenom lehnete,“ vysvětluje.

Podnikání už se však nevěnuje. Jakmile dostala nabídku od Roberta Změlíka, šéfa Odznaku všestrannosti, studia se vzdala. „Nechtěla jsem to nikomu svěřovat, navíc když v tom mám svoje jméno. Proto jsem studio prodala do Prahy.“

Držitelka světového zlata nakoukla i do politiky, o své negativní zkušenosti však hovoří nerada. „Hrozné, opravdu. Byla jsem zvyklá ze sportu na fair play přístup, ale politika rozhodně takovým prostředním není,“ říká žena, jež se stala v roce 2010 kandidátkou Suverenity na primátorku v Brně.

Kašpárková žije se známým atletickým trenérem Michalem Pogányem. Spolu vychovávají čtrnáctiletou dceru Terezu, jež kráčí ve stopách slavné maminky.

Trojskokanka Šárka Kašpárková.

„Dělá si pořád srandu, že bude jednou v trojskoku lepší než já. Zatím se jí daří. Už posbírala několik ocenění a na olympiádě mládeže byla třetí.“

V jejich rodině se vše točí kolem jediné záliby. „Terezka je od pondělí do pátku ve škole, o volném víkendu ihned sportujeme. Když to porovnám se svojí atletickou kariérou, je to spíše stereotyp. Na druhou stranu nemusím tolik cestovat, to mi nechybí.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!