16. listopadu 2012 16:27 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šmíd o triumfu v DC 1980: Vzpomínám, jak nás naháněly holky

Vítězové Davis Cupu z roku 1980. Zleva Pavel Složil, Ivan Lendl, Tomáš Šmíd a Jan Kodeš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítězové Davis Cupu z roku 1980. Zleva Pavel Složil, Ivan Lendl, Tomáš Šmíd a Jan Kodeš. | foto: ČTK

PRAHA V dobrém rozmaru a s humornými historkami zavzpomínali na 32 let starý triumf v Davisově poháru aktéři vítězného tenisového týmu z roku 1980. Ivan Lendl, Tomáš Šmíd, Jan Kodeš a Pavel Složil se před finále českých tenistů se Španělskem vyfotili v pražské O2 areně v nových sakách u "salátové mísy" a na setkání s médii rozverně vytahovali veselé vzpomínky z historie i současnosti.

"Když jsme to vyhráli, tak nám spadl kámen ze srdce, a pak vzpomínám na to, jak nás naháněly holky," rozesmál Šmíd své kolegy i všechny přítomné. "To říkal Tomáš, mě se to netýkalo," bránil se Lendl. Šmíd pak pozval všechny v sobotu na večeři. "A pozvu nějaký holky pro Ivana. On nemá doma holek dost, tak aby nevyšel ze cviku," vtipkoval Šmíd na účet Lendla, který vychovává v Americe pět dcer.

Tehdejší československý tým porazil v pražském finále Itálii (4:1) a o výhru se zasloužili především Lendl se Šmídem podobně jako předtím v semifinále na horké půdě v Argentině. Tam tehdy zazářil zejména Lendl. "Lendl byl v Argentině famózní, zahrál fantasticky tři dny," řekl za všechny Kodeš, který už byl tehdy na sklonku kariéry čtvrtým mužem týmu.

Lendl hrál finále jako dvacetiletý a právě výkonem v Argentině udělal velký krok kupředu. "Díky tomu vyrostl a hrál skvěle," řekl Šmíd. "Ve dvaceti letech byl Ivan jasným lídrem. Potřebovali jsme ho, aby porážel hráče z elitní desítky," řekl Složil.

Všichni si pamatovali, jak Šmíd v noci před zápasem zvracel z filé a jeho manželka volala Kodešovi. "Úplně jsem se tenkrát opotil, ale Tomáš se z toho dostal a šel na to bez tréninku z voleje," řekl Kodeš. "Já měl vždycky dobrou ruku," reagoval Šmíd a Kodeš svého parťáka ještě ocenil: "Tomáš byl vždycky bojovník a srdcař."

Tomáš Šmíd (vlevo), Pavel Složil (druhý zprava), asi ani Jan Kodeš (vpravo) a otazník visí nad Ivanem Lendlem (na archivním snímku z prosince 1980 po vítězství v Davisově poháru).

Vítězové DC v roce 1980. Zleva Tomáš Šmíd, Ivan Lendl, Pavel Složil a Jan Kodeš.

Příprava před finále v roce 1980 měla i zajímavé momenty. "Maminka Ivana kladla tenkrát na srdce trenérovi Pavlu Kordovi, aby její syn pořád nepil kolu, kterou měl tak rád. Jako tým jsme měli legraci a táhli za jeden provaz," řekl Kodeš. V šatně se hrávaly i karty, hlavně mariáš. Složil hned přidal důvod, proč Lendl ve finále zápas zvládl. "Nechali jsme ho vyhrát," prozradil Složil. "Já byl už tehdy dost mazanej, hráli jsme většinou o desetníky a před zápasem o dvacetikoruny," smál se Lendl.

Lendl v týdnu řekl, že po pražském triumfu si všichni mysleli, že by mohli dál Davisův pohár vyhrávat. Už nikdy se ale nedostali ani do finále. "Davis Cup je specifický. Musí se sejít hodně okolností. Vyhráli jsme to jednou a zaplaťpánbůh za to," konstatoval Šmíd. "Vypadalo to na papíře dobře, ale je to těžké. Už se to hraje sto let a vyhrálo jen třináct zemí, takže je vidět, jak to je těžké," dodal Složil.

Dostali prémii ve výši 75 tisíc korun

Za výhru tehdy tenisté dostali finanční odměnu (75 tisíc korun), ale nějaký pamětní suvenýr z finále jim chybí. Jen Lendl si od mezinárodní federace ITF nechal později poslat malou repliku "salátové mísy". "Jinak nemám nic, ani kus papíru," řekl Lendl a Složil přikývl. "Já mám jenom fotku u mísy, kterou každý zná. Nic jiného, bohužel," řekl Šmíd.

Všichni si pochvalovali tehdejší atmosféru. Lístky tenkrát chtělo sto tisíc lidí. "Atmosféra byla fantastická," řekl Lendl. "Tenkrát byl tenis v televizi jen výjimečně, tenis byl jen trpěný, a proto byla veřejnost hodně nabuzená," doplnil Kodeš.

Naposledy se všichni na kurtu sešli v prohraném semifinále ve Švédsku 1984, ale tehdy hráli už pouze Lendl, Šmíd a Složil, zatímco Kodeš už byl kapitánem.

U tenisu zůstali po skončení kariéry tři z nich. Složil je ředitelem akademie na Floridě, kde trénuje i hraje, Lendl od letošního roku připravuje Brita Andyho Murraye a Kodeš hraje rekreačně a tenis hodně sleduje. "Já se na tenis podívám výjimečně, ale jinak tenisem nežiju. Teď uvidím vrcholný tenis naživo po dlouhé době a těším se na to," řekl Šmíd.

vrb, ČTK