Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šance Prahy jsou nyní malé, říká Jirásek

Předseda ČOV Milan Jirásek o Pekingu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ČOV Milan Jirásek o Pekingu. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PEKING Za úspěšné považuje olympijské vystoupení reprezentantů předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek (71). Ačkoli výprava získala šest medailí, o dvě méně než před čtyřmi roky v Aténách či v roce 2000 v Sydney.

Před odletem jste tipoval osm medailí. Stačí vám ke spokojenosti i šest kovů?
To nebyl tip, ale přání, jehož naplnění by vedlo k naprosté spokojenosti. Počet medailí je jiný, ale tři zlaté to vyrovnávají. Myslím, že to vyrovnává i jedenadvacet umístění do osmého místa, což nás řadí do světové špičky.

Která z medailí vás nejvíc překvapila?
Překvapilo mě, jak Katka Emmons byla po zlaté medaili ještě schopná takové koncentrace, že vybojovala ještě stříbro. To svědčí o její psychické pohodě a zkušenostech. A největší bonbonek a bomba ale byla Barbora Špotáková. To cítíme všichni, přirovnal bych to k vítězství hokejistů v Naganu.

A co vás z českého pohledu nejvíc zklamalo?
Zřejmě vystoupení tenistů a plavců. Od plavců se asi nedalo čekat finále, ale přece jen jsem věřil v lepší výsledky a je to podnět pro plavecký svaz, aby se se nad tím zamyslel. Nevím, jestli je mezi mládeží menší zájem, protože plavání je dřina. Podobné je to s tenisem. Věděl jsem o poklesu formy Vaidišové a Šafářové, ale myslel jsem, že Berdych se Štěpánkem se tady prosadí víc.

Jak jste byl spokojen s organizační úrovní her?
Myslím, že organizačních výpadků bylo minimum. Už připravenost před olympiádou byla perfektní a její průběh rovněž. Organizační pracovníci tady projevovali větší kázeň, poslušnost, ale nebylo to bezhlavé, ani strojené. Dobrovolníci citlivě přistupovali k rentgenovým kontrolám. Měl jsem obavy z jazykové bariéry, ale i v tomto směru nastal pokrok.

Co říkáte pompéznosti a megalomanii právě ukončené olympiády?
Nedalo se čekat, že to tady bude jiné. Už jenom proto, že všechny rozměry a počty v Pekingu jsou velké. Myslím ale, že oproti jiným olympijským městům v Pekingu nebudou mít potíže s využitím sportovišť. Jsem přesvědčený, že olympiáda pomůže ke kultivaci zdejších lidí, to se už projevilo. Stejně jako skutečnost, že se tady střetli s problémem životního prostředí. Teď je ten problém venku a bude pro dobro Číňanů a světa, že se to obnažilo.


Co vám řekly hry vzhledem ke kandidatuře Prahy?
Kandidaturu Prahy vidím reálnou za dvou předpokladů. Zaprvé, že Mezinárodní olympijský výbor bude věrný svým proklamacím, že chce hry skromnější a štíhlejší. Jinak bychom šanci neměli. A druhá věc: pokud by měly být hry v Praze záležitostí jednoho politika nebo jedné strany, tak nemáme šanci absolutně. Jestliže politici u nás řeknou, že je to dobré pro Českou republiku, že republice by to prospělo, někam by ji to všechno posunulo. Když k tomu nedojde, je pořadatelství nereálné.

Dobrá, má tedy Praha vůbec nějakou naději?
Za těchto okolností je nepravděpodobné, že se nám to podaří. Ale budeme si to ověřovat, budeme jednat s Mezinárodním olympijským výborem. U nás se pokusíme dát politiky dohromady. Pokud se to nepodaří, nemáme naději na úspěch. 
 
Předsedou Českého olympijského výboru jste od roku 1996. Prozraďte – budete se na prahu příštího roku znovu ucházet o tento post?
Svůj názor jsem přehodnotil už před časem – zvažuji kandidaturu na základě podpory bližšího okolí a sportovních svazů. První předpoklad ale je, že mě musí navrhnout svaz lyžařů – dokud k tomu nedojde, kandidaturu neohlásím. Argument proti mně je věk, nechci být brzdou. Je na mém okolí, aby mi včas řeklo, že je čas odejít. Ale zatím jsem zaregistroval spíše snahu přesvědčit mě, abych pokračoval.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.