Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Satisfakce pro Kiki. Dva roky poté, co ji hodila Maki přes palubu, dosáhla životního úspěchu

Sport

  6:00
PRAHA - Plážové volejbalistky Kristýna Kolocová Hoidarová a Michala Kvapilová o víkendu získaly stříbro na mistrovství Evropy. Necelé dva roky poté, co z nouze vytvořily společný pár.

Kristýna Kolocová Hoidarová (vlevo) už má zase důvod k úsměvu. foto: ČTK

Česká beachová fantazie. Kolocová s Kvapilovou porazily první nasazené a budou hrát finále mistrovství Evropy

Ani po dvou letech nedokáže zapomenout. Kristýna „Kiki“ Kolocová, od loňské svatby Hoidarová, se ze dne na den ocitla na beachové dlažbě.

Její kamarádka z dětství a dlouholetá partnerka Markéta Sluková, dnes Nausch, ji totiž rok před pomyslným vrcholem obou hráček na olympiádě v Rio de Janeiru oznámila, že spolu už dosáhly maxima a musí jít každá dál s jinou partnerkou.

A nepřímo také uvedla, že za jejím rozhodnutí stojí pro beach volejbal limitující výška Kolocové (171 centimetrů).

Kristýna Kolocová a Markéta Sluková se staly tváří kampaně benzinové pumpy OMV,...
Kristýna Hoidarová Kolocová při přijmu.

Příběh populární dvojice „Kiki a Maki“, která díky pátému místu v roce 2012 v Londýně docílila nejlepšího výsledku českého plážového volejbalu na olympijských hrách, tak byla u konce.

„Vnímám to jako krizi, kterou jsme nechtěly se stejnou dávkou vůle překonávat,“ uvedla tehdy Kolocová.

Sluková sice na tiskové konferenci se slzami v očích vedle sebe sedící Kolocové řekla, že doufá v pokračování přátelství, ta ji však vzkázala, že jejich vztah nebude nikdy takový jako dřív:

„V tuhle chvíli to na kafe nebude. A jestli to bude za měsíc, rok, pár let? Těžko říct.“

Brala totiž jako zradu, že jí Maki informaci oznámila pouhý rok před olympiádou v Riu. Šance se tam dostat se blížila nule, protože široko daleko nebyla žádná česká partnerka, která by hrála na světové úrovni.

Respektive mohla by být, jedinou alternativou za Slukovou byla podobně vysoká blokařka Barbora Hermannová, jenže ta už se dopředu domluvila právě na spolupráci s Maki.

Kristýna Hoidarová Kolocová (vpravo) a Michala Kvapilová v akci

A když Kolocová přemluvila přemluvila ke spolupráci tehdy ještě šestkovou volejbalistku Kvapilovou, čáru přes rozpočet jí udělala zranění ramene a jeho následná operace. Jeden velký úspěch se jí však spolu s Kvapilovou povedl.

Na Kontinentálním poháru krátce před hrami v Riu pomohly Slukové s Hermannovou k účasti pod pěti kruhy. Do Ria nakonec odjela i Kolocová, ale „pouze“ jako spolukomentátorka České televize, kde svými postřehy doprovázela především zápasy českého dua.

Sluková s Hermannovou se v olympijské sezoně i díky triumfu na Světovém poháru v Antalyi stříbru na mistrovství Evropy dostaly do popředí zájmu médií i sponzorů, Kolocová přišla o výraznou marketingovou podporu a musela si velkého sponzora hledat sama.

V roli manažerky však Kolocová obstála, navíc se loni v září vdala za dlouholetého přítele Martina Hoidara. Symbolicky to bylo pouhý týden poté, co si Sluková vzala Simona Nausche, rakouského trenéra, který Kolocovou dlouho vedl.

Kiki navíc vyšla s Kvapilovou příprava na probíhající sezonu a díky třem 5. místům v SP se dostaly do elitní desítky světového žebříčku.

Barbora Hermannová (zleva) s trenérem Simonem Nauschem a Markétou Slukovou...

Před dvěma týdny navíc svou formu potvrdily 9. místem na mistrovství světa ve Vídni a v neděli skončila jejich triumfální jízda mistrovstvím Evropy v lotyšské Jurmale až ve finále, v němž podlehly 1:2 na sety německému páru Glenzkeová, Grossnerová.

Stříbrné medaile jsou pro obě hráčky nejlepším umístěním v kariéře, pro Kolocovou však jde o zadostiučinění. Rok po Riu a dva roky od rozchodu se Slukovou ukázala, že i se svou výškou může konkurovat světové špičce.

„Vidíme, že máme na to vybojovat těžké zápasy. Letos jsme se dostaly do finále Světového okruhu do Hamburku, to je největší pecka našeho fungování,“ řekla ČTK Kolocová.

Právě v Hamburku se v tomto týdnu utká 12 nejlepších párů a Kolocová s Kvapilovou by mohly narazit i na Slukovou s Hermannovou, které na ME chyběly kvůli zranění Slukové.

„Už nejsem bláznivá dvacetiletá holka, která chce všechny porážet. Mám za sebou spoustu zkušeností. Na kurtu pořád beru jako nejdůležitější uhrát daný bod. Ale nehroutím se tolik z proher. Nejsem tak nervózní,“ popsala Kolocová.

Po letošních úspěších jí navíc už nejspíš nehrozí, že by musela pracně shánět peníze, aby mohla s Kvapilovou jezdit po světě.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!