Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Schumacherův mozek byl poškozen, sdělili lékaři. Závodník bojuje o život

Sport

  9:33aktualizováno  18:32
GRENOBLE (Francie) - Sedminásobný mistr světa formule 1 Michael Schumacher je po nedělní nehodě na lyžích stále v kritickém stavu a bojuje o život. Oznámilo to vedení nemocnice v Grenoblu, kde čtyřiačtyřicetiletý Němec leží v umělém spánku s těžkým poraněním hlavy. Schumacher má otok mozku, o dalším možném vývoji jeho zdravotního stavu lékaři nechtějí hovořit.

Michael Schumacher. foto: Reuters

"Je v umělém spánku. Snažíme se redukovat otok mozku a snížit tlak mezi mozkem a lebkou. Byl jednou operován, zákrok proběhl bez větších problémů. Jeho stav není stabilizovaný, je kritický," uvedl na tiskové konferenci Jean-Francois Payen, hlavní anesteziolog nemocnice v Grenoblu. Další operace v současnosti plánovány nejsou.

Do dalších prognóz se doktoři nechtěli pouštět. "Soustředíme se pouze na jeho aktuální stav, bereme to hodinu po hodině. Snažíme se získat čas," řekl lékař.

Doktoři udržují Schumacherovu tělesnou teplotu v rozmezí 34-35 stupňů Celsia, aby byl mozek vystaven co nejméně vnějším vlivům. Díky tomu bude moci být mozek lépe zásobován kyslíkem.

Jak je na tom? Před nemocnicí se schází Schumacherovi fanoušci

Na univerzitní kliniku do Grenoblu byl Schumacher v neděli převezen poté, co se ráno v Méribelu zranil během lyžování se svým dvanáctiletým synem. Při nehodě, k níž došlo zhruba 20 metrů od upravené sjezdovky, se uhodil hlavou do kamene a život mu zachránila přilba. "Bez helmy by to ani do nemocnice nezvládl," potvrdil lékař a dodal, že k nárazu muselo dojít ve vysoké rychlosti.

Po nehodě byl Schumacher sice při vědomí, nicméně reagoval zmateně. "Nebyl schopen odpovídat na otázky a nevykazoval normální reakce," řekli lékaři. Původně francouzské úřady hovořily o relativně lehčím zranění, nicméně do nemocnice v Grenoblu už byl Schumacher dopraven s poškozením mozku a v kómatu a musel se urychleně podrobit operaci.

Michael Schumacher

Se sedmi tituly mistra světa je nejúspěšnější jezdec formule 1 v historii.

 • Datum a místo narození:
  3. ledna 1969, Hürth-Hermülheim
 • Státní příslušnost:
  Německo
 • Kariéra v F1:
  Jordan (1991), Benetton (1991-1995), Ferrari (1996-2006), Mercedes (2010-12)
 • Největší úspěchy:
  sedminásobný mistr světa (1994-95 a 2000-04)
 • Bilance v F1:
  308 závodů, 91 vítězství, 155 umístění na stupních vítězů, 68 pole positions, 77krát zajel nejrychlejší kolo, 1566 bodů
 • Ocenění:
  dvojnásobný vítěz ankety Laureus (2002 a 2004); trojnásobný nejlepší sportovec Evropy (2001-03); dvojnásobný nejlepší sportovec Německa (1995 a 2004); držitel Ceny prince Asturského a Řádu čestné legie za přínos sportu
 • Rodina:
  ženatý, manželka Corinna, dcera Gina Maria, syn Mick

Anatomické detaily nechtěli lékaři s ohledem na Schumacherovu rodinu zveřejňovat. U bývalého závodníka je v Grenoblu manželka Corinna a jejich dvě děti. "Chceme poděkovat lékařskému týmu, o němž víme, že dělá maximum, aby Michaelovi pomohl. Zároveň děkujeme mnoha lidem na celém světě, kteří vyslovují svou účast a posílají Michaelovi přání k uzdravení," uvedli zástupci rodiny, kteří zároveň požádali média o respektování soukromí.

Podporují jej slavní sportovci

Již od neděle se začínali k nemocnici v Grenoblu kromě novinářů sjíždět také motorističtí fanoušci, kteří čekali na informace o zdravotním stavu svého idolu. Schumacherovi mezitím především na sociálních sítích přálo brzké uzdravení velké množství lidí, mezi nimi i jeho bývalí soupeři a kolegové ze světa formule 1.

"Modlím se za tebe, bratře. Doufám, že se rychle uzdravíš. Bůh ti žehnej, Michaeli," napsal na twitteru Schumacherův dlouholetý spolujezdec z týmu Ferrari Felipe Massa z Brazílie. "Mé myšlenky jsou v této těžké době u Michaela Schumachera. Má více než kdokoli jiný sílu, aby to překonal," uvedl Němcův bývalý soupeř Jenson Button z Británie.

Schumacherův krajan a nástupce na trůnu Sebastian Vettel uvedl, že byl ze zprávy šokován. "Doufám, že mu bude co nejdříve zase lépe. Přeju jeho rodině hodně síly," uvedl čtyřnásobný mistr světa pro agenturu SID.

Ve šťastný konec věří ředitel závodů FIS Günter Hujara, jenž se zasloužil o velký pokrok v otázkách bezpečnosti při závodech ve sjezdovém lyžování. "Schumacherovo zranění je podobné těm, která v minulých sezonách utrpěli (Daniel) Albrecht a (Johan) Grugger. Byli vážně zranění, ale dokázali se zotavit a žijí normální život," řekl Hujara agentuře Reuters s odkazem na sjezdaře, kteří se vážně zranili v Kitzbühelu. Albrecht po pádu zůstal tři týdny v komatu. "Schumacher nejel tak rychle jako oni, takže má slušnou šanci. Sportovci mají sílu překonat těžké časy," dodal.

Na zranění slavného sportovce reagovala prostřednictvím svého mluvčího i německá kancléřka Angela Merkelová. "Stejně jako miliony Němců byli i spolková kancléřka a členové vlády mimořádně zděšeni, když se dozvěděli o těžké nehodě Michaela Schumachera na lyžích. Spolu s ním a jeho rodinou doufáme, že zranění překoná a uzdraví se," uvedl mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

Schumacher je statisticky nejúspěšnějším pilotem historie formule 1 a jedním z nejslavnějších sportovců světa. V letech 1991-2006 vyhrál rekordních 91 Velkých cen a v barvách týmů Benetton a Ferrari ovládl celkem sedmkrát celý šampionát. Do F1 se poté v roce 2010 ještě na tři sezony vrátil, ale během působení v Mercedesu už na předchozí úspěchy nenavázal. Definitivně ukončil kariéru v roce 2012.

Nejvážnější zranění ve formuli 1 utrpěl Schumacher v roce 1999 ve Velké ceně Británie v Silverstone, kde si zlomil holenní a lýtkovou kost. O deset let později po prvním konci kariéry měl nehodu na motocyklu na závodním okruhu ve španělské Cartageně a kvůli následným bolestem krku musel vzdát comeback k Ferrari, kde měl nahradit tehdy zraněného Massu.

Autoři: ,