Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Schumacher se podrobil druhé operaci, jeho stav se mírně zlepšil

Sport

  11:30aktualizováno  17:27
GRENOBLE (Francie) - Sedminásobný mistr světa formule 1 Michael Schumacher, jenž v neděli utrpěl vážný úraz hlavy při nehodě na lyžích, se v pondělí večer podrobil v nemocnici v Grenoblu druhé operaci mozku. Zdravotní stav čtyřiačtyřicetiletého Němce se poté mírně zlepšil. Schumacher nicméně zůstává v umělém spánku a je dál v ohrožení života.

Michael Schumacher. foto: Reuters

"Situaci máme více pod kontrolou než včera. Dá se mluvit o stabilizaci jeho celkového zdravotního stavu, což nás trochu překvapilo. Ale má před sebou ještě dlouhou cestu," uvedl na tiskové konferenci Emmanuel Gay, hlavní neurochirurg nemocnice v Grenoblu. Druhá operace motoristické legendy trvala dvě hodiny. Lékařům se při ní podařilo snížit tlak v lebce a odstranit velký hematom z levé strany Schumacherovy hlavy. "Byl větší a přístupnější než ty ostatní. Usoudili jsme, že ho můžeme odstranit bez rizika," uvedl Gay.

K TÉMATU

Schumacher se vážně zranil v neděli ráno při lyžování v Méribelu. Při nehodě, k níž došlo zhruba 20 metrů od upravené sjezdovky, se uhodil hlavou do kamene a život mu zachránila přilba. První operaci mozku se podrobil hned v neděli po transportu do nemocnice v Grenoblu a lékaři jeho stav označili za kritický. Díky mírnému zlepšení však mohli v pondělí doktoři přistoupit k další operaci, kterou musela odsouhlasit rodina. "Na základě jeho stavu jsme provedli zákrok, který jsme původně neplánovali," potvrdil šéf jednotky intenzivní péče Jean-Francois Payen.

Manažerka Schumachera: Michaelovi praskla helma

Navzdory pozitivnímu vývoji je Schumacherův stav stále vážný. "Nedá se říct, že je mimo ohrožení života, ale získali jsme čas na další kroky," řekl Payen. "Také následující hodiny mohou být rozhodující," dodal. Schumacherova manažerka Sabine Kehmová korigovala některé zprávy v médiích, které se v minulých dnech vyrojily. Podle ní nebyla příčinou nehody přílišná rychlost. "Michaelova helma zjevně praskla, to ale nemusí znamenat, že jel vysokou rychlostí. Stalo se mu to při normálním zatáčení, byla to souhra nešťastných okolností," uvedla.

Kehmová zároveň popřela informace, že bývalého pilota na sjezdovce doprovázel pouze jeho čtrnáctiletý syn. "Byl tam se skupinkou přátel," řekla manažerka. Nemocnice v Grenoblu je od Schumacherovy hospitalizace v obležení novinářů a někteří zkoušejí i neortodoxní metody k tomu, aby získali co nejvíce informací. Jeden z nich se podle Kehmové pokusil k bývalému šampionovi proniknout v převlečení za kněze. "Tak mi to bylo řečeno," citovala ji agentura SID.

"Ještě jednou všechny žádám, aby nechali lékaře pracovat a dopřáli klid také rodině," prohlásila. Několik novinářů se prý pokusilo na kliniku vniknout také z tiskové místnosti. Schumacher je nejúspěšnějším pilotem historie formule 1 a jedním z nejslavnějších sportovců světa. V letech 1991-2006 vyhrál rekordních 91 Velkých cen a v barvách týmů Benetton a Ferrari ovládl celkem sedmkrát celý šampionát. Do F1 se poté v roce 2010 ještě na tři sezony vrátil, ale během působení v Mercedesu už na předchozí úspěchy nenavázal. Definitivně ukončil kariéru v roce 2012.

Autoři: ,

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...