Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Se zemřelým sáňkařem se přišel rozloučit i prezident

Sport

  16:59
BAKURJANI - Tisíce lidí se v Bakurjani přišly naposledy rozloučit s gruzínským sáňkařem Nodarem Kumaritašvilim, který se zabil před týdnem těsně před zahájením olympijských her ve Vancouveru.

Gruzínský prezident země Michail Saakašvili objímá matku zemřelého sportovce foto: ČTK

Smuteční procesí doprovodilo rakev s tělem, zabaleným do národní vlajky, od Kumaritašviliho domu na místní hřbitov, kde byla uložena do země. Mezi truchlícími nechyběl ani prezident země Michail Saakašvili, podobně jako někteří další byl oděn do bílé bundy gruzínské olympijské výpravy.

VANCOUVER ON-LINE

Pohřbu předcházel tradiční pietní obřad před Kumaritašviliho domem, při kterém zazněly gruzínské písně a motlitby. "Chtěl jsem pro tebe vystrojit svatbu, místo toho máme pohřeb," pronesl podle agentury AP sáňkařův otec David Kumaritašvili před portrétem syna zavěšeným na zdi. Rakev s vystaveným tělem byla obložena křesťanskými ikonami a hořícími svícemi.

Tisíce lidí se přišli naposledy rozloučit s gruzínským sáňkařem Nodarem Kumaritašvilim

Jednadvacetiletý Kumaritašvili zemřel minulý pátek po fatální havárii v tréninku na olympijský závod. V poslední zatáčce ztratil kontrolu nad saněmi a v rychlosti okolo 145 km/h vylétl z dráhy přímo na nechráněný nosník. Přes okamžitou první pomoc záhy svým zraněním podlehl.

O bezpečnosti olympijského ledového koryta ve Whistleru se od té doby bouřlivě diskutuje. Kritici poukazují především na extrémní rychlosti, kterých závodníci dosahují. Série nehod a zranění provázela i tréninkové jízdy bobistů. Za příčinu Kumaritašviliho nehody nicméně označila sáňkařská federace FIL chybu jezdce.

Autoři: ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...