Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hušákův výdělek v Sazce: čtvrt miliardy za čtyři roky

Sport

  16:41aktualizováno  17:13
NYMBURK - Sportovní svazy živořily, loterijní společnost Sazka se hnala k záhubě. A generální ředitel Aleš Hušák? Jeho plat byl více než královský. Podle Miroslava Jansty, šéfa Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV), chodilo Aleši Hušákovi v letech 2007 až 2010 na účet průměrně 5,6 milionů korun měsíčně.

Aleš Hušák foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

"Za toto období, kdy byla Sazka již velmi zadlužená, vydělal 274 787 259 korun," citoval Jansta ze zprávy, kterou v sobotu na zasedání ČSTV představil zástupcům tělovýchovných jednot a sportovních svazů. Hušák si tak ve zmíněném čtyřletém období přišel na víc peněz, než druhý největší akcionář Sazky - Česká obec sokolská. Ta získala 243 milionů.

Pro naprostou většinu přítomných to bylo velké překvapení. A to i přesto, že právě ČSTV byla ještě do loňského roku hlavním akcionářem loterijní společnosti. Hušákův plat byl ale dlouho dobu tabu i pro členy představenstva společnosti a dozorčí radu.

VÍCE ZDE:

"Jaký je plat Aleše Hušáka neumím říct. A dozorčí rada to také neví," řekl v lednu 2010 Radiožurnálu dlouholetý člen dozorčí rady Jaroslav Pekař. A na otázku, kdo tedy plat schvaluje, upřímně dodal: "Nevím, jestli Aleš Hušák sám."

Pochybnosti z jakých výsledků a propočtů je ustanovena mzda šéfa Sazky ještě zvýšil předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Milan Jirásek, který tehdy coby člen představenstva přiznal, že také o výši platu nic neví. Radiožurnál proto spočetl majetek generálního ředitele Sazky, včetně luxusní vily na Menorce, v hodnotě přesahující 60 milionů korun.

Zbytečný luxus Sazky

 • Automobily za 26, 6 milionů (dvě Bentley za 6 milionů)
 • Nemovitosti za 846 milionů (zámek Rabštejn, vila Nouzov, vinařství Kolby)
 • Umělecká díla za 32, 8 milionů (obrazy, sochy)
 • Studie zábavního centra Trutnov za 43, 8 milionů
 • Modely budovy Sazka a haly za 13, 6 milionů

Jansta se však dušuje, že Hušákův plat nezveřejnil proto, aby vyvolal závist. "Jen jsem chtěl poukázat na to, co se v Sazce dělo," vysvětlil a podotkl, že v podobně velkých formách plat šéfa managementu daleko víc koresponduje s ekonomickým výsledkem.

Miliony tekly i k Jiráskovi a Ječmínkovi

Aleš Hušák však nebyl sám, kdo měl slušné příjmy ze Sazky. Jak už bylo dříve zveřejněno, miliony z loterijní společnosti v posledních letech těžili i někteří zástupci svazů v orgánech Sazky. Třeba právě šéf Českého olympijského výboru Milan Jirásek si podle České televize vydělal přes 18 milionů a šéf Autoklubu Roman Ječmínek 13 milionů.

Plat Aleše Hušáka nebyl jediným "nadstandardem" Sazky. Podle Janstovy zprávy společnost na špatných investicích, jako byla Ukrajinská národní loterie nebo poradenství o zahraničních trzích utratila přes 900 milionů, a navíc si její management užíval zbytečného luxusu. Nakupoval nemovitosti za 800 milionů, sochy a obrazy za 32 milionů a luxusní automobily za 26 milionů.

Není divu, že po přečtení zprávy téměř stoprocentní většina přítomných odsouhlasila přípravu žaloby o náhradu škody způsobené Hušákem sportovnímu prostředí. Té se měl dopustit tak, že nespravoval majetek jako řádný hospodář. Kromě jiného i bez souhlasu akcionářů stáhl odvolání proti konkurzu Sazky, čímž podle Jansty akcie sportovců definitivně ztratily cenu.

O2 Aréna.

Náklady na O2 arenu nakonec vzrostly na 9 miliard.

Ještě hůře se ale musel zástupcům jednot a svazů poslouchat závěr Janstovy zprávy. Sazka sázková kancelář s novými majiteli osekala administrativu i zbytečné výdaje a výrazně tak ušetřila. "Kdybychom to udělali my, zaplatíme halu a ještě zbydou peníze na činnost svazů a jednot," dodal Jansta.

Právě výstavba vysočanské O2 areny byla důvodem obrovského zadlužení Sazky. Byť měla stát původne 2,75 miliardy, náklady na výstavbu nakonec vzrostly na 9 miliard. Sazka je nebyla schopná splácet, a proto se dál zadlužovala. Celkově by sport stála do roku 2021 přes dvacet miliard. Už loni ale společnost skončila v insolvenci.

Jak sport přicházel kvůli O2 areně o finance

Kvůli výstvabě vysočanské haly výrazně poklesl příjem sportovních organizací ze společnosti Sazka. Velká část výtěžku totiž putovala právě na splátky dluhopisů. Jednou z podmínek výstavby přitom byl slib, že příjmy na sport neklesnou pod miliardu korun.

Jaká byla realita a kolik šlo financí na vlastní činnost akcionářům:

 • 2007 - 822 milionů
 • 2008 - 455 milionů
 • 2009 - 180 milionů
 • 2010 - 335 milionů
 • celkem 1, 792 miliardy

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat