Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

ČSTV žene Hušáka k soudu, chce po něm miliardu

Sport

  12:30aktualizováno  13:57
NYMBURK - Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) požene bývalého šéfa společnosti Sazka Aleše Hušáka před soud. V době krachu loterijní společnosti neplnil roli řádného hospodáře a akcionáře tak připravil minimálně o 950 milionů korun. Téměř jednotně se na tom shodli zástupci tělovýchovných jednot a sportovní svazu v Nymburce.

"Částka ovšem může být daleko vyšší, protože o peníze přišli nejen akcionáři, ale i samotná loterijní společnost," řekl předseda ČSTV Miroslav Jansta

Hušák provedl dle zprávy ČSTV bez souhlasu akcionářů 19. července loňského roku zpětvzetí odvolání proti konkurzu, čímž definitivně znehodnotil akcie sportovců ve společnosti. Kontrola ukázala i další chybná Hušákova rozhodnutí. Překvapivým prodejem pohledávek Raiffeisenbank podnikateli Radovanu Vítkovi, který stál na počátku insolvenčního řízení, byl fakt, že Sazka v době dluhů nakupovala luxusní auta.

Misroslav Jansta prozradil, že Sazka kupovala nemovitosti, luxusní auta a umění.

"Sporné investice za roky, kdy jsme měli splácet O2 arenu, dělaly 930 milionů," pokračoval Jansta, který upozornil i na plýtvání managementu společnosti. I přes velké zadlužení utratila Sazka v poslední letech 846 milionů korun za nemovitosti, 27 milionů stály luxusní automobily, dalších 32 milionů obrazy a sochy a studie zábavního centra v Trutnově 43 milionů.

"Dával na obdiv své estébáctví. Upravoval, zamlžoval a tajil informace, ale když nakonec bývalý předseda ČSTV Pavel Kořan pozdě ale přece prozřel, stal se z Hušáka pouhý zrádce, jenž znehodnotil akcie sportovních sdružení," řekl Jansta.

Hušák si prý za tři roky vydělal 270 milionů

Hušák si podle něj měl v Sazce mezi lety 2007-2010, kdy byla společnost v těžké finanční situaci, vydělat 270 milionů korun. Přesněji 141 na mzdách a 129 na odměnách. "A co dělali akcionáři? Když někdo řekl něco kritického, byl urážen staršími nohsledy, kteří posílali Hušákovy oběžníky. Akcionáři selhali, nekontroloval management, nezastavili nesmyslné plýtvání a stavěli O2 arenu bez jakýchkoliv záruk," dodal Jansta. Ostatní členy představenstva a zástupce akcionářů ovšem podle něj není možné žalovat.

Autoři: ,