Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Semifinále Wimbledonu si zahrají ‚obři‘. Až na Federera měří všichni přes 190 cm

Davis Cup

  12:00
Londýn/Praha - Každý je jiné národnosti. Jeden je Čech, druhý Kanaďan, třetí Brit a čtvrtý Švýcar. Hrají proti sobě, ale jedno mají společné: všichni měří přes 190 centimetrů. Tedy až na malého/velkého Rogera Federera.

Tomáš Berdych slaví postup do čtvrtfinále Wimbledonu. foto: Reuters

Tomáš Berdych: 196 centimetrů

Bez čtyř centimetrů dvoumetrový Berdych letos na grandlsamu došel nejdál do čtvrtfinále. To ještě platilo před středečním duelem s překvapením turnaje Lucasem Pouillem. Nyní ale Berdych může znovu pomýšlet na finále, které naposledy a zatím jedinkrát sehrál před šesti lety rovněž na Wimbledonu.

V cestě mu však stojí přetěžký soupeř – světová dvojka Andy Murray, proti kterému se Berdychovi v poslední době příliš nedařilo.

Ten tak proti Britovi plánuje pozměnit taktiku. „Musím co nejvíce tlačit, být agresivní a nenechat ho tvořit hru,“ řekl.

Tenisový kouč Brad Gilbert ale českému tenistovi moc nadějí nedává. Podle něj má Berdych jen 9,18% šanci uspět.

Milos Raonic: 196 centimetrů

Spolu s Berdychem největší a také nejmladší ze semifinalistů. Milos Raonic stejně jako české eso na svůj grandslamový triumf stále čeká. 196 centimetrů vysoký Kanaďan s černohorského původu v posledních týdnech ale prokázal formu. Na červnovém turnaji turnaji v Queens Clubu se dostal až do finále, kde však podlehl Murraymu.

Andy Murray: 191 centimetrů

‚Poslední britská naděje‘ Andy Murray si na výšku také stěžovat nemusí. Semifinálový soupeř Tomáše Berdycha dorostl do výšky 191 centimetrů a na kurtu se s raketou umí parádně ohánět. Jeho předností je dobrý pohyb a nově také kreativní hra, kterou by Murray chtěl uplatnit i proti české jedničce.

„Musím agresivitu spojit s variabilitou. To na něj v poslední době fungovalo, ale nic lehkého mě samozřejmě nečeká,“ ví Murray.

Tomáš Berdych a jeho vítězné gesto po úspěšné výměně
Roger Federer.

Roger Federer: 185 centimetrů

Ze semifinálové čtveřice je nejmenší, přesto má na kontě nejvíce titulů. Švýcar Roger Federer zvítězil na sedmnácti grandslamech a nic nenasvědčuje tomu, že by ve svých 34 letech měl brzdit.

Naposledy si grandslamovou výhru světová trojka vychutnala před čtyřmi lety právě na trávě v Londýně, kde ve čtyřech setech udolal miláčka domácího publika Andy Murrayho.

Výška zkrátka není vším.

To ostatně v roce 2009 v semifinále Davis Cupu potvrdil i Radek Štěpánek, když v extrémně dlouhém utkání porazil tenisového obra Iva Karloviče. Chorvatský velikán mu tehdy nasázel rekordních 78 es.

Ani to ale nestačilo. O 26 centimetrů menší Štěpánek nejvyššího tenistu světa zdolal 6 hodin a 33 minut.

Autoři: