Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Murray hraje agresivněji než dřív. Já musím taky, ví dobře Berdych

US Open

  13:22
Londýn - Za pomoci dřívějších zbraní chce tenista Tomáš Berdych přichystat překvapení v semifinále Wimbledonu. V pátek vyzve na londýnské trávě domácí naději a favorita na titul Andyho Murrayho. S Britem sice prohrál poslední čtyři zápasy, ale tentokrát nemusí být bez šance.

Tomáš Berdych slaví postup do čtvrtfinále Wimbledonu. foto: Reuters

Berdych si před šesti lety zahrál finále Wimbledonu. Murray se před třemi lety stal prvním Britem po 77 letech, který slavný turnaj ovládl, ale od té doby na grandslamu neuspěl. Oba tak nadmíru touží projít znovu do boje o triumf.

V cestě už nestojí suverén posledních měsíců a první hráč světa Srb Novak Djokovič. Šance uspět se tak zdá větší. „Určitě je,“ přikývl Berdych, ale dobře ví, že ho přesto dělí od splnění životního snu dva nesnadné kroky. „Čeká mě mě zase jiný těžký soupeř. Dneska je to skoro jedno, člověk to musí brát podle toho, kdo čeká dál. Prostě musíte hrát do posledního balónku, ať je tam kd

Pokusím se jít ještě dál, hlasí Berdych. O finále zabojuje s Murraym

Třicetiletý Berdych má s dvojnásobným grandslamovým šampionem Murraym, jenž vyhrál také US Open 2012, bilanci šesti výher a osmi porážek. Zpočátku byl český hráč úspěšnější, ale s prohrou v semifinále US Open před čtyřmi lety má bilanci 2:6.okoliv,“ řekl.

Proto chce na světovou dvojku Murrayho přijít se změnou taktiky. „S tím, co dřív fungovalo poměrně dobře. Uvidíme, jestli to bude to správné,“ řekl Berdych. Je jasné, že nemůže s Murraym hrát dlouhé výměny od základní čáry. Brit se výborně pohybuje a skoro nekazí, proto je třeba, aby se desátý nasazený Berdych snažil míče ukončovat. „Musím co nejvíce tlačit, být agresivní a nenechat ho tvořit hru,“ přitakal.

S hráči elitní čtyřky se Berdychovi v poslední době nedaří. Od vítězství nad Rafaelem Nadalem loni ve čtvrtfinále Australian Open s nimi nevyhrál ani jeden z 15 zápasů. „Takže je potřeba na tom něco změnit. Nemám křišťálovou kouli, abych věděl, jestli to bude stačit. Ale to, co bylo předtím, nebylo úplně správně,“ podotkl Berdych.

Tomáš Berdych slaví postup do čtvrtfinále Wimbledonu.
Tomáš Berdych si dosud finále Wimbledonu zahrál pouze jednou

S Murraym se dosud na trávě nestřetli. „Musím se podívat na jeho zápasy, kde jsou jeho silné stránky a kde má trochu slabinu,“ plánoval Murray. „Při své výšce má výborný servis a rád diktuje výměny, což mu ideálně nesmím dovolit, protože pokud to připustím, tak si tam hodně zaběhám,“ uvažoval svěřenec Ivana Lendla.

Tělo poslouchá, cítím se fajn, ujišťuje Berdych

Berdych řekl, že Murray postupem času svoji hru změnil. „Hrával defenzivněji a víc čekal, co udělá soupeř. Teď je kreativnější,“ řekl o svém příštím soupeři a tomu to polichotilo. „Je hezké, když o vás příští sok řekne, že hrajete agresivněji. Bude to ale těžký zápas a musím agresivitu spojit s variabilitou. To na něj (Berdycha) v poslední době fungovalo, ale nic lehkého mě samozřejmě nečeká,“ řekl Murray.

Berdych prošel do semifinále trochu nenápadně, nemusel hrát proti elitnímu hráči a může nyní překvapit. Zvláště, když je Murray pod tlakem a Britové ho po brzkém vyřazení anglických fotbalistů na Euru a hledání nového premiéra berou jako poslední naději. „Není to tak špatné. Nebo je? Není. Nejsem poslední britskou nadějí, je jich rozhodně víc, než jsem já. Jen se snažím hrát co nejlépe a dělat lidem radost,“ řekl Murray.

Před důležitým zápasem se Berdych cítil fajn. „Tělo poslouchá. Zvládnul jsem těchto pár těžkých dnů a mám čas pro sebe připravit se na další zápas,“ řekl český daviscupový vítěz a dodal: „Jsem v jedné z nejlepších pozic, v jaké můžu být.“

Autor: