12. července 2015 7:15 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Další ‘Serena Slam‘. A teď chce Williamsová napodobit legendy

Je to tam. Serena Williamsová vyhrála pošesté v kariéře Wimbledon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Je to tam. Serena Williamsová vyhrála pošesté v kariéře Wimbledon. | foto: Reuters

LONDÝN Ve 33 letech a 263 dnech dosáhla americká tenistka Serena Williamsová na šestý titul z Wimbledonu, získala 21. grandslamový titul v kariéře. Stala se nejstarší vítězkou moderní éry, je hrající legendou. „Fakt jsem nejstarší? Jo? Skvělý! Určitě se necítím stará, myslím, že jsem ještě docela mladá,“ řekla Američanka po dalším velkém vítězství.

Když porazila ve finále Španělku Garbiňe Muguruzaovou, na takřka posvátném wimbledonském centrkurtu začala rozpustile tančit. 

Během slavnostního ceremoniálu se dětsky usmívala. Při cestě ke zdi šampionů do útrob největšího stadionu v All England Clubu si nasadila stříbrný talíř na hlavu jako klobouk.

Copak se takhle chová žena po třicítce? Ano, Serena je prostě jiná. Nestárne její tělo ani duše. Když bylo Williamsové 21 let (stejně jako dnes její španělské soupeřce), poprvé získala „Serena Slam“, čtyři grandslamové tituly v řadě.

„Cítím se teď lépe, ano, sem tam mívám bolesti, ale celkově jsem na tom fyzicky lépe. Cítím, že toho můžu dělat víc než před deseti dvanácti lety,“ řekla Američanka na tiskové konferenci.

Jaké jsou vaše pocity? zeptal se jeden z reportérů na začátku.

A Serena euforicky odpověděla: „Člověče, je to opravdu skvělý pocit. Ještě to pořád trochu zpracovávám. Jsem opravdu nadšená, protože jsem po náročném minulém roce, kdy jsem až na konci vyhrála US Open, o Serena Slamu nepřemýšlela. Navíc jsem opravdu chtěla vyhrát Wimbledon, protože jsem tady dlouho nezvítězila. Povedlo se. Prostě skvělé!“

Serena Williamsová pózuje před fotografy s trofejí.
Obě finalistky nejslavnějšího grandslamu sezony.

Před měsícem na Roland Garros dobyla antukový triumf, přestože většinu zápasů musela otáčet. Ve finále měla těžkou práci také s Lucií Šafářovou.

Před Londýnem využila týden navíc, trénovala a opět dokázala, že je světovou jedničkou zcela oprávněně. Zase zvládla několik náročných duelů.

„Serena Slam“ budiž odměnou. „Pokoušela jsem vyhrát čtyři grandslamy v řadě 12 let a nepovedlo se. Byla jsem i zraněná, šlo to nahoru dolů. Teď mám všechny trofeje doma, to je neuvěřitelné,“ ještě jednou spokojeně vyprávěla o unikátním počinu.

O dalším ojedinělém kousku, výzvě, která před americkou tenistku stojí nyní, však nechtěla moc hovořit. Ačkoliv byla žurnalisty do odpovědí tlačena. 

Serena Williamsová může dovršit kalendářní Grand Slam. Předtím to dokázaly tři tenistky: Němka Steffi Grafová v roce 1988, Australanka Margaret Smithová Courtová v roce 1970 a Maureen Connollyová z USA v roce 1953.

Finálová bilance

Serena Williamsová si vylepšila v sobotu skóre grandslamových finále na 21:4, čímž v bilanci prvních 25 účastí dorovnala Courtovou. Graffová má 17 výher a 8 porážek, Martina Navrátilová zvítězila 16krát, devětkrát v souboji o grandslamový titul padla.

„Vyhrála jsem US Open třikrát v řadě. To není špatné, ne? Doufám, že tohle není rok, kdybych měla vypadnout. Ale uvidíme,“ řekla Serena Williamsová. Do New Yorku prý pojede uvolněná, v pohodě. „Prostě se budu snažit předvést to nejlepší, co můžu.“

V souvislosti s pokročilým tenisovým věkem dostala Američanka ještě jeden dotaz - kolikrát ještě bude hrát ve Wimbledonu? „Teď si užívám tyhle momenty. Ale určitě přijedu příští rok a pokusím se, když Bůh dá, obhájit titul.“

Serena Williamsová vyslala další signál, že rozhodně nechce končit. Až ta chvíle nastane, teprve pak se ohlédne zpátky, co všechno dokázala. A co dost možná už žádná jiná žena nepřekoná.

„Když se ohlížíte zpět, je tak snadné podlehnout pocitu uspokojení a usnout na vavřínech. A to já nechci,“ vysvětlila (mladá) slečna Serena.