19. března 2008 10:54 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Série brankářů bez titulu

PRAHA Ačkoliv v extralize patří oba mezi nejlepší brankáře, mistrovský titul ani jeden z nich ještě nezískal. V letošním play off jsou ale slávistický Adam Svoboda i liberecký Marek Pinc pilíři svých týmů. Pro jednoho z nich cesta vyřazovacími boji ale v semifinále skončí. Už dnešní první zápas naznačí, kdo vyvrátí pověst, že není brankářem pro play off.

Oba gólmani toho mají hodně společného. Jen pro začátek, oba mají klidné povahy a máloco je rozhodí. S reprezentací se dostali na mistrovství světa, ale jen v pozici druhých nebo třetích brankářů. Loni v Moskvě spolu kryli záda Romanu Čechmánkovi, teď proti sobě stojí jako soupeři.

„Doufám, že víme, jak na něj,“ řekl Svoboda na adresu svého soka. „Známe se hrozně dlouho, už od patnácti let, když jsme jezdili na brankářské srazy. Vím, že je to gólman, který chytá hlavou, dobře čte hru, zbytečně se nežene dopředu a je prostě vždycky tam, kde má být,“ dodal gólman Slavie.

Pinc sparťanským střelcům ve čtvrtfinále prakticky nic nedovolil, Svoboda zase v posledním měsíci nabral skvělou formu. „Cítím na sobě, že první kolo bylo dobré, ale to bylo,“ poznamenal Svoboda.

Ten je oproti loňskému play off v mnohem větší pohodě. „Minulou sezonu jsem nebyl na letní přípravě a ta letošní byla tvrdá a pomáhá mi doteď,“ vysvětlil brankář.

Svoboda měl speciální přípravu i před startem play off a během pauzy před začátkem semifinále. „Měsíc jsme s ním trénovali,“ prozradil kouč Vladimír Růžička. „Trenér brankářů Petr Hronek s ním dělal každý druhý den a vypracoval mu tréninkový program, takže se cítí dobře,“ doplnil.

Nechce rozhodit spoluhráče
O Svobodovi, ale i o Pincovi se říká, že nejsou dostatečně psychicky silní pro play off a tým v rozhodujících chvílích nepodrží. „Mně je ukradené, co si kdo myslí,“ reagoval Svoboda. „Soustředění je stejné. Chci chytit každý puk, ať je to základní část, nebo play off. Ale hrajeme zodpovědněji, protože každá chyba může rozhodnout.“

Zatím oba tyto řeči vyvrací. „V minulých letech nebyl moc oporou, ale možná jak je zkušenější, tak se na hru víc soustředí,“ řekl o Pincovi trenér reprezentace do osmnácti let Marek Sýkora. „Určitě na něj Liberec spoléhá a věřil bych, že to letos zvládne. Přišel do jiného mužstva a možná to na něj pozitivně působí.“

Pinc, který přešel do Liberce z Vítkovic na začátku října po odchodu Milana Hniličky do Ruska, je známý flegmatik. „Nechci emoce dávat najevo. Spíš si zanadávám jenom pod maskou, snažím se, abych spoluhráče nerozhodil. Musí vidět, že je všechno v pořádku,“ řekl brankář Liberce.

Podle Růžičky byl Pinc jednou z hlavních opor Liberce v sérii se Spartou. „Pinc chytal velice dobře,“ uvedl kouč. „Liberecký mančaft není jen Pinc, ačkoliv jsou brankáři klíčoví,“ připomněl Josef Beránek. Stejně důležitý ale je i Svoboda pro Slavii. „Proti Třinci nám Adam hodně pomohl,“ uznal Růžička.