Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šest umělců vytvořilo z Armstrongových kol unikátní kousky

Lance Armstrong a jeho kola. Šest světoznámých umělců si vzalo do parády Armstrongova závodní kola. Na snímku výtvor Yoshitoma Nary. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lance Armstrong a jeho kola. Šest světoznámých umělců si vzalo do parády Armstrongova závodní kola. Na snímku výtvor Yoshitoma Nary. | foto: Emmanuel Dunand.AFP

NEW YORK "Nedělám si z garáže muzeum, ale ještě nikdy nebylo tak těžké vzdát se závodních kol," přiznává Lance Armstrong. Svoje bicykly svěřil "do drápů" předním světovým umělcům a ti vytvořili cyklistické unikáty. Prvního listopadu půjdou do dražby.

Na všech kolech osmatřicetiletý Armstrong, který se letos vrátil k cyklistice po třech letech, cedil pot při velkých závodech. "Ke všem mám vztah. Na skvostu od Damiena Hirsta jsem jel Tour de France, na kole, které vytvořil KAWS, jsem si zlomil klíční kost," tvrdí Armstrong.

Lance Armstrong a jeho kola. Šest světoznámých umělců si vzalo do parády Armstrongova závodní kola. Autor KAWS.

Šest předních světových umělců dostalo Armstrongovo kolo a "jednoduchý" úkol. Výtvarně ho ozvláštnit. Damien Hirst, Shepard Fairey, Yoshimoto Nara, KAWS, Kenny Scharf a Marc Newson se do netradiční práce ponořili. "To, co vytvořili je neuvěřitelné," pochvaluje si Američan, jenž se na začátku své kariéry zázračně vyléčil z těžké formy rakoviny a následně dominoval světovému pelotonu a sedmkrát v řadě jako první v historii vyhrál nelítostnou Tour de France.

Kola jsou nyní vystavována v newyorské síni aukčního domu Sotheby's, prvního listopadu budou vydražena. Výtěžek půjde na Armstrongovu nadaci Livestrong, který podporuje lidi nemocné rakovinou. "Všichni umělci pracovali ve volném čase a vzdali se honoráře," pochvaluje si Armstrong. "Vždycky jsem tvrdil, že cyklistika není jen o kole. Nyní mohu poprvé v životě říci, že tohle je jenom o kole," usmívá se cyklistický texaský pistolník.

Lance Armstrong a jeho kola. Šest světoznámých umělců si vzalo do parády Armstrongova závodní kola. Na snímku výtvor Damiena Hirsta.

Na výstavě je vedle šesti malovaných kousků ještě kopie závodního kola, které dostalo přezdívku "ukradené", protože tento typ během sezony Armstrongovi dvakrát odcizili zloději. "Jsme nadšení, že můžeme Lance podpořit v boji proti rakovině," prozradil Jamie Niven, šéf americké pobočky Sotheby's. "Lance navíc strašně obdivuji jako člověka i jako sportovce."

Šest předních světových umělců

Damien Hirst (1965)
Britský výtvarník, člen významné tvůrčí skupiny Mladí britští umělci (Young British Artist, YBA). Zabývá se malířstvím, instalací, plastikou a dalšími výtvarnými technikami. Jedním z centrálních Hirstových témat je smrt. Proslavil se sérií skutečných zvířat, např. koně či krávy či žraloka, naložených do formaldehydu.

Shepard Fairey (1970)
Příležitostný americký umělec, grafik a ilustrátor, který vzešel ze skateboardové scény. Poprvé se proslavil kampaní "André the Giant Has a Posse". V roce 2008 vytvořil známý Obamův plakát s heslem Hope (Naděje). Patří mezi nejvlivnější současné umělce "z ulice".

Yoshitomo Nara (1959)
Japonský popový umělec. Od roku 1984 už uspořádal na čtyřicet vlastních výstav, jeho kousky jsou rozeseté po muzeích po celém světě.

KAWS (vlastním jménem Brian Donnelly, 1974)
Newyorský umělec a návrhář limitovaných edicí hraček a oblečení.

Kenny Scharf (1958)
Malíř z Los Angeles. Jeho obrazy míchají populární kulturu (hlavně animované postavičky z jeho mládí, např. Flinstones) s vědeckotechnickými vlivy. Věhlas si vydobyl už na začátku 80. let minulého století.

Marc Newson (1963)
Australský úspěšný návrhář, který se věnuje letadlům, nábytku, šperkům a oblečení. Proslul metodou "biomorfie", jejímiž znaky jsou hladké plovoucí linky, prolínavost a absence ostrých hran. V roce 1988 zaujal židlí "Embryo".

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.