Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šest umělců vytvořilo z Armstrongových kol unikátní kousky

Sport

  22:32
NEW YORK - "Nedělám si z garáže muzeum, ale ještě nikdy nebylo tak těžké vzdát se závodních kol," přiznává Lance Armstrong. Svoje bicykly svěřil "do drápů" předním světovým umělcům a ti vytvořili cyklistické unikáty. Prvního listopadu půjdou do dražby.

Lance Armstrong a jeho kola. Šest světoznámých umělců si vzalo do parády Armstrongova závodní kola. Na snímku výtvor Yoshitoma Nary. foto: Emmanuel Dunand.AFP

Na všech kolech osmatřicetiletý Armstrong, který se letos vrátil k cyklistice po třech letech, cedil pot při velkých závodech. "Ke všem mám vztah. Na skvostu od Damiena Hirsta jsem jel Tour de France, na kole, které vytvořil KAWS, jsem si zlomil klíční kost," tvrdí Armstrong.

Lance Armstrong a jeho kola. Šest světoznámých umělců si vzalo do parády Armstrongova závodní kola. Autor KAWS.

Šest předních světových umělců dostalo Armstrongovo kolo a "jednoduchý" úkol. Výtvarně ho ozvláštnit. Damien Hirst, Shepard Fairey, Yoshimoto Nara, KAWS, Kenny Scharf a Marc Newson se do netradiční práce ponořili. "To, co vytvořili je neuvěřitelné," pochvaluje si Američan, jenž se na začátku své kariéry zázračně vyléčil z těžké formy rakoviny a následně dominoval světovému pelotonu a sedmkrát v řadě jako první v historii vyhrál nelítostnou Tour de France.

Kola jsou nyní vystavována v newyorské síni aukčního domu Sotheby's, prvního listopadu budou vydražena. Výtěžek půjde na Armstrongovu nadaci Livestrong, který podporuje lidi nemocné rakovinou. "Všichni umělci pracovali ve volném čase a vzdali se honoráře," pochvaluje si Armstrong. "Vždycky jsem tvrdil, že cyklistika není jen o kole. Nyní mohu poprvé v životě říci, že tohle je jenom o kole," usmívá se cyklistický texaský pistolník.

Lance Armstrong a jeho kola. Šest světoznámých umělců si vzalo do parády Armstrongova závodní kola. Na snímku výtvor Damiena Hirsta.

Na výstavě je vedle šesti malovaných kousků ještě kopie závodního kola, které dostalo přezdívku "ukradené", protože tento typ během sezony Armstrongovi dvakrát odcizili zloději. "Jsme nadšení, že můžeme Lance podpořit v boji proti rakovině," prozradil Jamie Niven, šéf americké pobočky Sotheby's. "Lance navíc strašně obdivuji jako člověka i jako sportovce."

Šest předních světových umělců

Damien Hirst (1965)
Britský výtvarník, člen významné tvůrčí skupiny Mladí britští umělci (Young British Artist, YBA). Zabývá se malířstvím, instalací, plastikou a dalšími výtvarnými technikami. Jedním z centrálních Hirstových témat je smrt. Proslavil se sérií skutečných zvířat, např. koně či krávy či žraloka, naložených do formaldehydu.

Shepard Fairey (1970)
Příležitostný americký umělec, grafik a ilustrátor, který vzešel ze skateboardové scény. Poprvé se proslavil kampaní "André the Giant Has a Posse". V roce 2008 vytvořil známý Obamův plakát s heslem Hope (Naděje). Patří mezi nejvlivnější současné umělce "z ulice".

Yoshitomo Nara (1959)
Japonský popový umělec. Od roku 1984 už uspořádal na čtyřicet vlastních výstav, jeho kousky jsou rozeseté po muzeích po celém světě.

KAWS (vlastním jménem Brian Donnelly, 1974)
Newyorský umělec a návrhář limitovaných edicí hraček a oblečení.

Kenny Scharf (1958)
Malíř z Los Angeles. Jeho obrazy míchají populární kulturu (hlavně animované postavičky z jeho mládí, např. Flinstones) s vědeckotechnickými vlivy. Věhlas si vydobyl už na začátku 80. let minulého století.

Marc Newson (1963)
Australský úspěšný návrhář, který se věnuje letadlům, nábytku, šperkům a oblečení. Proslul metodou "biomorfie", jejímiž znaky jsou hladké plovoucí linky, prolínavost a absence ostrých hran. V roce 1988 zaujal židlí "Embryo".

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.

Mohlo by vás zajímat