21. října 2011 11:31 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Šetřit bičem? To žokejům vadí

Ilustrační - dostihy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační - dostihy | foto: Reuters

Kontroverzní rozhodnutí. V britských dostizích platí nové pravidlo, jež omezuje používání bičíku. Žokejové se bouří, neboť přicházejí o peníze, Richard Hughes z Irska se dokonce rozhodl uzavřít kariéru. "Obávám se, že to pravidlo bude do roka platit i u nás," říká přední český žokej Josef Bartoš.

Zapeklitá situace. Ochránci zvířat v Británii, kolébce turfu, prosadili nové pravidlo, jež omezuje používání bičíku. V rovinových dostizích smí jezdci popohnat koně maximálně sedmkrát, z toho v cílové rovince pětkrát, na překážkách lze použít bičík osmkrát, z toho pětkrát za posledním skokem.

Nové pravidlo už má "oběti". Špičkový irský žokej Richard Hughes na znamení protestu vrátil licenci čili uzavřel kariéru.

Ilustrační - dostihy
Ilustrační - dostihy

Nejprve si za překročení pravidla vysloužil pětidenní distanc a minulý čtvrtek dostal za opakovaný prohřešek dvojnásobný trest. "Připravili mě o moje jezdecké umění. Je to, jako kdyby Messimu zakázali hrát levou nohou. Raději vyklidím pole, než abych dělal svoji práci napůl," nechal se slyšet Hughes.

Potrestáno už bylo několik žokejů a protesty neustávají. Na pravidlo doplatil i Belgičan Christophe Soumillon – o posledním víkendu v britském Ascotu vyhrál dostih s francouzským koněm Cirrus des Aigles, ale v cílové rovince použil bičík šestkrát. Dostal pětidenní distanc a přišel o svůj podíl z vítězné dotace, který činil 50 000 liber (1,4 milionu korun). "Za takovou chybičku mi dají distanc, když bojuji o titul ve francouzském šampionátu, a ještě mi seberou celou prémii," zlobil se Soumillon, který se proti trestu hodlá bránit u soudu.

"Myslím, že je to dost velký problém. V souboji na cílové rovince se člověk jen těžko soustředí na počet pobídnutí bičíkem. A když žokejovi seberou vyhrané peníze, je to špatné," říká český žokej Josef Bartoš, dvojnásobný vítěz Velké pardubické. "Nedivím se, že se tam žokejové bouří. Vnitřek bičíku je pěnový, u nás používáme bičíky s ofilcovaným koncem, což tlumí náraz. Takový bičík spíš pleská než bolí," dodává

V Česku jsou pravidla benevolentnější. "Ale v závěru dostihu máme podobná omezení. Za jejich překročení nesmíme třeba jeden dostihový den používat bičík, případně nám na den vezmou licenci. Podíl z výhry nám ale zůstane. Může dojít i k peněžité sankci – třeba v dostihu třetí kategorie vám dají pokutu až dva tisíce korun. Jenže když se neumístíte, dostanete jen "jízdné", které činí pětistovku. Nemusíte být velký počtář, abyste pochopil, že nevyděláte," přibližuje Bartoš.

Tisíckrát vyzkoušené

Zastánci nového pravidla citují studii Australské asociace na ochranu zvířat, podle níž bičík v závěru dostihu rychlost koně nezvýší. "Nezvýší, ale udrží. Když jej nepoužijete, můžete v posledních třiceti metrech hodně ztratit. Je to tisíckrát vyzkoušené," má jasno český žokej.

Protestů proti novému pravidlu v Británii přibývá, jezdci se snaží vyvolat novou diskusi. "Pokud neuspějí, tak se obávám, že to pravidlo máme do roka v Čechách. Takový je trend. Ale je to krok zpátky. Ve finiši, když můžete vyhrát o hlavu, dáte švih navíc, a máte přijít o prémii?" souhlasí Bartoš se zahraničními kolegy.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.