13. prosince 2012 22:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Sezonu nezatracuju, tvrdí znovu zraněný lyžař Bank

Ondřej Bank. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Bank. | foto: Reuters

PRAHA Tolik patálií neřešil snad žádný z jeho soupeřů. Před začátkem sezony si na soustředění v Chile zlomil čelist. Když začal jezdit v přilbě s chráničem, zase si v Beaver Creeku poškodil jamku ramenního kloubu a zase místo po svazích létá po doktorech. "Doufám, že tahle smolná série jednou skončí a přijde nějaká jiná, lepší," přeje si lyžař Ondřej Bank. "Bohužel. Dělám prostě nebezpečný sport a riziko zranění je v něm vysoké," konstatoval 32letý závodník.

Neurazte se, ale už taky máte nějaký věk. Ještě věříte na lepší období?
Tím mě neurážíte, je to logická otázka. Kdybych si to nemyslel, tak se pořád nevracím, nevěnuju tomu tu energii a vykašlu se na to hned teď. Je to fakt náročné.

Už po fraktuře čelisti jste říkal: Ještě jedno zranění a končím!
Musím říct, že den po tom rameni, kdy jsem nevěděl, jak dlouho bude léčba trvat, jsem konec tak napůl zvažoval. Opravdu s čistou hlavou, nebyla v tom žádná hysterie. Mám lyžování hrozně rád, ale zase si z něj nechci odnést nějaké mega následky, chci pak normálně fungovat.

A co pak vaše váhání zlomilo?
Vědomí, že jsem byl letos v tréninku snad nejpoctivější v životě a věnoval jsem tomu šest sedm měsíců totálně precizní přípravy. Byla by škoda ten čas a investované peníze zahodit. Pokud nepřijdou nějaké komplikace s ramenem, tak měsíc, možná měsíc a půl, podle toho, jak se budu uzdravovat, to ještě skousnu. Půjdu dál. Náš plán byl stejně vydržet do olympiády v Soči a měsíc ztráty v tom plánu není tak dlouhá doba. Nebudu proto kariéru nějak narychlo ukončovat.

Jak vás teď bolavé rameno limituje?
Už týden jezdím na rotopedu, ale s vrškem zatím nic nedělám, byl by to nesmysl, risk. Dva dny chodím do bazénu, kdy se obléknu do nepromokavého obleku a rameno rozhýbávám. Ruka funguju normálně, jen v omezeném rozsahu. Když mě potkáte na ulici, skoro si toho ani nevšimnete.

A dál vás trápí bolesti?
Bolí to tak nějak otravně. Kdyby ta bolest vydržela dvě hodiny, tak je to v pohodě, když už ale trvá celý den, pak je to nepříjemné.

Kdy se zase postavíte na lyže?
Teprve uvidíme, musím to nejdřív zkonzultovat s doktory a fyzioterapeuty. Ale je fakt, že na lyžích se cítím jistější než v chůzi na ulici. Koncem týdne bychom v Jeseníkách, kde jsou teď super podmínky, mohli na úplnou placku vyrazit, povozit se, abych nezapomněl pocit z lyží.

A návrat do sezony? Váš bratr a trenér Tomáš naznačil, že to bude nejdřív v Adelbodenu v půlce ledna.
Nevím, jak moc reálné to je a jak mě ovlivní toto zranění. Ale sezonu jsme nezatratili, děláme všechno pro to, abych začal v lednu závodit a na mistrovství světa byl ve formě, která by mohla být zajímavá. Musím ovšem přiznat, že moje ambice se teď hodně odsouvají a směřují opravdu až k té olympiádě.

Filip Grim, mih