Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diváci už nechtějí pouhé ski porn, říkají filmařky, jež se nebojí lavin

Sport

  19:00
PRAHA - Už nechtěla poslouchat řeči o tom, že úchvatná lyžařská videa ze zasněžených skal, kde jde často i o život, umí natočit jedině muži. Freeriderka Sandra Lahnsteinerová přemluvila své nejlepší kolegyně z celého světa a natočila ryze ženský film o freeskiingu Shades of Winter PURE.

NA HRANĚ. Matilda Rapaportová šplhá k místu, odkud vyrazí na divokou jízdu. foto: Mario Feil

O víkendu představila dynamický snímek divákům v Praze v rámci 11. ročníku Mezinárodního festivalu Alpinismu. „Před kamerou muži opravdu neúčinkují, ale celý film se bez nich zcela neobešel. Měli jsme kameramana a střihače,“ přiznala usměvavá režisérka.

Ve filmu nechybí i dramatické situace. Nejvíce zatrnulo divákům při sjezdu hlavní hvězdy snímku Matildy Rapaportové, kterou po pár desítkách metrů smetla lavina. Po nekontrolovatelném vláčení rozbouřeným živlem sice zůstala zaklíněná pod masou sněhu, avšak pouze do půl těla. Stejně jako ostatní nebezpečné scény i tahle nakonec dopadla dobře...

AUTORKA PROJEKTU O ZOBRAZOVÁNÍ ŽEN:

Věřím, že jsme si v oboru vydobyly místo svými výsledky a ne roztomilým či krásným zjevem.

Kde se zrodil nápad na tak divoký projekt?
Oba filmy ze série Shades of Winter jsou založeny na prvním filmu, který jsem produkovala, s názvem As We Are (Jaké jsme). Jde o výhradně dívčí lyžařský film, ve kterém účinkuje šest evropských lyžařek. Pak jsem si dala od produkování pauzu, ale vrátila jsem se s krátkým dokumentem o freestylovém lyžování nazvaném Shukran Morocco 2012. Tehdy jsem si uvědomila, že bych ráda produkovala ještě rozsáhlejší filmový projekt, a tak se zrodil nápad natočit Shades of Winter.

Natáčení se kromě vás účastnila samá velká jména ženského freestylového lyžování. Musela jste je přemlouvat?
Je mi opravdu ctí, že mohu filmy z platformy Shades of Winter sdílet s těmi nejlepšími sportovkyněmi z celého světa a jsem o to šťastnější, že se z nás staly přítelkyně. Jsme propojeny skrz lyžování, jako přítelkyně a přes naše partnery. Každá výprava byla sama o sobě skvělým zážitkem pro všechny. Některé se znaly již předtím, jiné se poznaly na naší výpravě a odjížděly jako kamarádky.

Matilda Rapaportová.
Protagonistky nového filmu Sandra Lahnsteinerová (vlevo) a Matilda Rapaportová.
Producentka filmu Pure Sandra Lahnsteinerová.
VZHŮRU DO NEZNÁMA. Matilda Rapaportová těsně před jedním z divokým sjezdů.

Odkud se vzal název Shades of Winter (Odstíny zimy)?
Loni v dubnu jsem hledala název pro film. V té době pro mě Shades of Winter označovaly všechny ty různé druhy lyžování, na které se zaměřujeme v našem filmu z roku 2013 – od lyžování v prašanu mimo sjezdovky v Japonsku, přes strmé lajny cestou z velkých hor na Aljašce, po freestyle par excellence od účastnic lyžařské a snowboardové freestyle akce Nine Queens. Název perfektně pasuje a lidem se líbí, což jen potvrzuje moji volbu. Když jsem letos oficiálně představila svou produkční společnost, věděla jsem, že chci dál používat název Shades of Winter, že chci dál pokračovat s produkcí filmů této série a sdílet tuto platformu s dalšími sportovci z celého světa. Mým cílem je zavést Shades of Winter jako značku reprezentující silné ženy, které následují svou vášeň, překonávají své limity a žijí své sny. Stejnou myšlenku zachycuje i nový film Pure.

KDE SE NATÁČELO

  • Haslital, Engadin, Fletschhorn, Švýcarsko
  • Seiseralm (park), Livigno (Nine Queens), Itálie
  • Niseko, Japonsko
  • Haines, Aljaška, USA
  • Whistler, Kanada
  • Ischgl, Osttirol a Weißseegletschwelt, Rakousko

Jaké jiné filmy, z lyžařského prostředí či mimo něj, vás při natáčení ovlivnily?
No, všichni chceme vždy dosáhnout na další level a inspiraci nám jistým způsobem přinesly velké produkční společnosti jako SherpasCinema, Sweetgras a Fieldproductions. Doba filmů plných čistě záběrů z jízdy, takzvaných ski porn, jsou pryč. Lidé chtějí víc než jen co nejpůsobivější lyžařskou akci. Stále důležitějším se tedy stává způsob vyprávění a poselství, které se filmem snažíme sdělit. To je ve filmovém řemesle kumšt, ale pro nás z branže velký cíl.

Tento film propaguje myšlenku, že ‚holky taky válí‘, která tvoří hnutí napříč všemi drenalinovými či outdoorovými sporty, jak je vidět u spousty sportovkyň, které se snaží vytvořit lepší vzor pro mladé dívky. Jaký máte názor na zobrazení žen-sportovkyň v médiích?
Jelikož série filmů Shades of Winter pojednává o ženách-sportovkyních, moc dobře si uvědomuji, že pro ostatní dívky představujeme vzor. Nebo v to alespoň doufám! Myslím, že je důležité vysílat signál, že nejen holky můžou válet, ale že to také můžeme dělat po svém a že jsme si v oboru vydobyly místo svými výsledky a ne roztomilým či krásným zjevem.

HLAVNÍ HVĚZDA FILMU MATILDA RAPAPORTOVÁ O NÁZVU PURE (RYZÍ):

Největší hvězda filmu Matilda Rapaportová.

„Pro mě ryzí znamená to, co zůstane, když si odmyslíte všechen humbuk okolo – ryzí sníh a ryzí emoce, především láska. Pro mě je lyžování ryzí štěstí.“

Jaké lokace jste se štábem vybrali a proč?
Opět jsme natáčeli v japonském Niseku, v Rakousku, v Itálii a ve Švýcarsku v Alpách, dále v Kanadě a na Aljašce. Každé středisko je pro lyžování něčím charakteristické. V Japonsku máte neuvěřitelně hluboký a měkký prašan a sněhové polštáře, skvělé pro salta vzad a ty nejhlubší oblouky v prašanu, jaké si dovedete představit. Evelina Nilssonová, Nat Segalová, Caja Schöpfová a já jsme si užily to nejlepší z Japonska. Alpy jsme si vybrali jak pro vstupní jízdu na sněžném skútru, tak pro úvodní sekvenci backcountry v podání našich freestylistek Emmy Dahlströmová, Slivie Bertagnaová a Camillie Berraová. Náš sněžný ninja Nadia Samerová natáčela doma v kanadském Whistleru a Melissa Presslaberová si pro svou sólovou misi v lyžování ze srázu vybrala severní stěnu hory Fletschhorn ve Švýcarsku. Janina Kuzmaová, Matilda Rapaportová a já jsme se rozhodly přijmout výzvu v aljašském Haines.

Která lokace si vás osobně nejvíce získala?
Upřímně těžko říct – miluju jízdu mezi stromy, toto svobodomyslné lyžování v hlubokém prašanu s minimálními následky, ale také se ráda překonávám na strmých srázech v nádherném prostředí střediska Haines na Aljašce.

VIDEO: Podívejte se na trailer k filmu Pure

Shades of Winter | 2014 | PURE | Trailer from Peak Performance on Vimeo.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat