Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šílenci v Planici. Slovincům se povedl první tandemový skok na lyžích

Sport

  14:30
PLANICA/PRAHA - Šílený nápad? Příliš odvážný? Ne tak ve Slovinsku, kde jsou skoky na lyžích povýšeny málem na náboženství. V Planici, kolébce slovinského, ale i světového sportu spojeného s můstky, uskutečnili zkušení Rok Urbanc a Jaka Rus, kteří již skáčou jen pro radost, první tandemový skok v historii.

Rok Urbanc a Jaka Rus se zapsali společným skokem do historie. foto: Reuters

Tragédie českého skoku na lyžích. Není kde trénovat, kombinézy šije trenér

„Zdálo se to jako nemožné, ale povedlo se. Jsme hrdí na to, že jsme mohli být součástí celého týmu,“ napsal na Facebooku Urbanc, bývalý reprezentant Slovinska, po skoku dlouhém 35 metrů.

S myšlenkou uskutečnit tandemový skok a dosáhnout tak dalšího milníku přišel Marko Filej z webového portálu Trainers4me.com.

„Před několika měsíci jsem oslovil skokanského trenéra Vasju Bajce. Zdálo se mu to příliš odvážné, ale postupně tomu začal věřit,“ citoval Fileje lublaňský list Delo, který přitom zmínil kouče známého také v Česku.

„Vasja do všeho zasvětil Roka Urbance a Jaku Rusa, kteří pak historický krok realizovali. Že se to povedlo, je především jejich zásluha, jsme první,“ dodal s potěšením Filej.

„Nemůžeme tomu uvěřit, zažili jsme úžasný adrenalin. Ale pokud jste dost šílení, nic není nemožné,“ doplnil Jaka Rus, zatímco list Delo si zavtipkoval.

Pokud prý by se tato disciplína stala součástí Světového poháru, není pochyb o tom, kdo by dominoval - Slovinsko. „Máme přece především bratry Petera a Domena Prevce, ti by pro tandemové skoky byli ideální,“ připomněl deník.

Mohlo by vás zajímat