Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Silniční závod na OH vyhrál Sánchez

Tour de France

  12:57
PEKING - Olympijským vítězem v cyklistickém silničním závodu se stal Španěl Samuel Sánchez, jenž po 245 kilometrech triumfoval ve spurtu šestičlenné skupiny. Stříbro získal v den svých 37. narozenin Ital Davide Rebellin, bronz bral švýcarský mistr světa v časovce Fabian Cancellara

Sanchez se raduje v cíli. foto: ČTK

. Česká naděje Roman Kreuziger dojel na 45. místě se ztrátou dvou minut a 46 sekund.

Start olympijského pelotonu v Pekingu.

Údajně nejtěžší závod cyklistů v olympijské historii se rozhodoval až v dramatickém závěru po téměř šesti a půl hodinách jízdy. V posledním stoupání nasadil k trháku třiadvacetiletý Lucemburčan Andy Schleck a roztrhal vedoucí skupinu. Ostrému zrychlení nestačil ani Kreuziger, který se Schleckem prohrál souboj o bílý trikot pro nejlepšího mladého jezdce na nedávné Tour de France.

Diváci v Pekingu sledují peloton cyklistů.

Se Schleckem udrželi tempo jen o 14 let starší Rebellin a Sánchez. Za tímto triem následovala dvojice Rus Kolobněv a Australan Rogers, zatímco jeho krajan Evans, stejně jako největší favorité Španěl Valverde a obhájce zlata Ital Bettini zůstali v další skupině. Z ní vyrazil na skvělou stíhací jízdou Cancellara a kilometr před cílem se dotáhl na vedoucí skupinu, do níž pomohl i Kolobněvovi s Rogersem.

Peloton cyklistů projíždí kolem Velké čínské zdi.

Ve spurtu měl nejvíce sil překvapivě Sánchez, který ve 30 letech dosáhl životního úspěchu a získal první zlato pro Španělsko v závodu s hromadným startem. Dosud se nejvíce prosadil na domácí Vueltě, kde vyhrál pět etap a loni skončil celkově třetí. Na kontě má i čtvrté místo z předloňského mistrovství světa a sedmou příčku z letošní Tour.

Cyklisté v pelotonu během silničního závodu v Pekingu.

Peloton absolvoval po startu z centra Pekingu 70 kilometrů k Velké čínské zdi, u níž absolvoval sedm čtyřiadvacetikilometrových okruhů. V něm byl i kopec dlouhý 12 kilometrů s převýšením 338 metrů. Ještě před příjezdem na okruh unikla z pelotonu skupina 26 jezdců, v níž byli i Kreuziger s Petrem Benčíkem. Tato skupina postupně dojela outsidery, kteří ujeli v úvodu závodu, ale především zásluhou italských jezdců ji peloton v pátém kole dostihl.

Finiš cyklistického olympijského závodu, vlevo vítězný Španěl Samuel Sanchez, vpravo druhý Ital Davide Rebellin.

Tempo pak začali udávat Španělé, mezitím odstoupila řada favoritů, včetně Itala Nibaliho, Němce Schumachera či Španěla Contadora. Se samostatným únikem v závěru neuspěl ani Rakušan Pfannberger a rozhodovalo se až ve finiši šestice uprchlíků.

Výsledky (245,4 km):

1. Sánchez (Šp.) 6:23:49, 2. Rebellin (It.), 3. Cancellara (Švýc.), 4. Kolobněv (Rus.), 5. A. Schleck (Luc.), 6. Rogers (Austr.) všichni stejný čas, 7. Botero (Kol.), 8. Aerts (Belg.) oba -12, ...45. Kreuziger (ČR) -2:46.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...