Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Olympijská vítězka Mancusová nemá na rehabilitaci, za dary slibuje svou fotku

Sport

  8:00
OLYMPIC VALLEY - Americká olympijská vítězka v obřím slalomu Julia Mancusová shání peníze od fanoušků, aby se mohla vrátit na sjezdovky. Na sociální síti si postěžovala, že po listopadové operaci kyčle nemá dost prostředků na rehabilitaci, a vyzvala své příznivce, aby jí přispěli 25 dolary. Za to jim pošle svou fotografii.

Julia Mancusová. foto: Reuters

Jednatřicetiletá Američanka získala zlato v roce 2006 v Turíně, ve Vancouveru o čtyři roky později přidala dvě stříbrné medaile a v Soči bronz za kombinaci. Má také pět medailí z mistrovství světa, ale letošní sezona je po patnácti letech první, kdy chybí v seriálu Světového poháru. Rozhodla se ji vynechat, aby se zbavila vleklých problémů s kyčlí.

Posteskla si, že překvapivě přišla o finanční podporu od amerického lyžařského týmu i od sponzorů. Konstatovala, že ani pojištění, ani pomoc od národního olympijského výboru nestačí na pokrytí nákladů na rehabilitaci, které vyčíslila na pět tisíc dolarů měsíčně (123 tisíc korun).

Julia Mancusová patří mezi lyžařské krásky.
Americké sjezdařky - Mancusová (vlevo) a Vonnová.

„Chtěla jsem vás požádat o pomoc a na oplátku vám dát pocit, že jste součástí mého týmu. Ujišťuji vás, že každý dolar půjde na rehabilitaci a těším se, že se s vámi podělím o radost z návratu,“ napsala Mancusová na facebook.

Olympijský vítěz Kuschela se bude věnovat hašení

Zajímavý je také příběh dalšího olympijského medailisty Kurta Kuschely. Německý kanoista namísto obhajoby zlata příští rok v Riu de Janeiru půjde do služby. Sedmadvacetiletý rodák z Berlína se rozhodl v 27 letech ukončit reprezentační kariéru, aby se mohl naplno věnovat profesi hasiče a záchranáře.

VIDEO: Tvrdý pád zmírnil airbag. Sjezdař vyvázl se zlomeninou hrudního obratle

Velký soupeř tak ubyl i Jaroslavu Radoňovi a Filipu Dvořákovi. Čeští deblkanoisté v roce 2012 na olympijských hrách v Londýně dojeli na kilometrové trati při vítězství Kuschely s Peterem Kretschmerem na pátém místě a nenaplnili svůj medailový sen.

„Už v říjnu jsem se rozhodl, že na olympiádu trénovat nebudu, ale nechtěl jsem kolem toho dělat velký rozruch. Chci se soustředit na svou práci, takhle jsem dělal všechno napůl,“ řekl Kuschela listu Welt. Dál plánuje závodit za svůj klub v Postupimi. Na deblkanoji vybojoval také bronz na mistrovství světa na 500 metrů a stříbro na evropském šampionátu na kilometru.