Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skiatlon: Jakš dojel osmý, Bauer patnáctý

Sport

  14:00aktualizováno  18:29
Martin Jakš skončil osmý a další český běžec na lyžích Lukáš Bauer patnáctý ve čtvrté etapě Tour de Ski v Oberstdorfu. Skiatlon na 10 km klasicky a 10 km volně vyhrál Nor Petter Northug a udržel si před prvním dnem volna a přesunem do Itálie vedení. Druhý v závodu i celkově je Švýcar Dario Cologna.

Lukáš Bauer. foto: Reuters

Bauer se díky zisku 34 bonusových vteřin převážně v klasice posunul v pořadí Tour ze 17. na deváté místo a na Northuga ztrácí minutu a půl. Jakš je osmnáctý. Tour de Ski pokračuje v Toblachu 3. ledna a muže čeká novinka - 5 km klasicky.

"Závod byl velmi povedený, protože jsem posbíral dost bonusových vteřin. Posunul jsem se do první desítky, takže super," zhodnotil Bauer pro Radiožurnál. "Jsem spokojen, dařilo se mi tady jako loni. Doufám, že tohle by mohl být odrazový můstek, který by mě mohl nakopnout k dalším závodům," uvedl Jakš.

Skiatlon začal Bauer v klasice ukrytý v poli, na špici se prodral až před prvním sprintem o bonusové vteřiny a na 4,4 km jich za čtvrté místo získal osm. Od té doby se držel ve špičce a druhý boj o důležité bonusové sekundy, které se letos poprvé na trati rozdávaly pro prvních deset, na metě 6,9 km bezpečně vyhrál. Získal 15 vteřin a na pár metrů si dovolil výrazně zpomalit a šlapat jako turista v Krkonoších.

Bauer využil prémií v kopci

Dalších několik vteřin přidal čtyřiatřicetiletý Bauer v třetím klasickém bonusovém boji a po deseti kilometrech přezouval do bruslení šestý. Jakš běžel ve dvacítce. "Věděl jsem z loňska, že na téhle trati se pole neroztrhá a ve finiši jsou vteřiny jen pro tři nejlepší, proto jsem snažil vteřiny posbírat na trati. V klasice jsem měl dobře namazáno na stoupání a využíval toho, že prémie byla v kopci," řekl Bauer.

Ve volné části Bauer poprvé nezískal bonusové vteřiny. "V bruslení na mě dolehla trošku krize, snažil jsem se spíš držet balík a první sprint nechal," řekl Bauer.

Zato o sobě dal vědět Northug, který v klasice neuspěl, ale první i druhý bruslařský sprint vyhrál. Bauer nepůsobil lehce jako v klasice, ale vydřel alespoň tři vteřiny. "V posledním kole lidi přede mnou nestíhali tempo a trošku mě odpojili," řekl Bauer k finiši.

Jakš bonusy vynechával schválně

Víc byl v závěru vidět Jakš, který na stejné trati před rokem překvapil třetím místem. Tentokrát se kilometr před cílem objevil na čtvrté pozici, nakonec dojel osmý. Na trati ale získal jen dvě bonusové vteřiny a na Northuga ztrácí 2:21 minuty. "Dopředu jsem schválně bonusy vynechával, protože jsem měl obavu, abych to celé vydržel," řekl Jakš.

Strhující finiš opět předvedl Northug. Favorizovaný Nor, který chce Tour de Ski poprvé v kariéře vyhrát, přespurtoval obhájce titulu Colognu. Do cílové rovinky vjel v čele Rus Maxim Vylegžanin, ale po útoku velikánů skončil třetí.

Další z českých reprezentantů Jiří Magál měl v jednom ze sjezdů nepříjemný pád, narazil do bariéry a dokončil 48. se ztrátou téměř dvou a čtvrt minuty.

Lukáš Bauer je po čtyřech etapách Tour de Ski devátý a stále myslí na stupně vítězů. Už ale pravděpodobně nebude bojovat o první ani druhé místo, ale stejně jako loni o bronz. "První místo je asi rozdané mezi Northugem s Colognou a já trošku víc věřím Northugovi, ale další místa jsou otevřená. Pořád platí můj cíl být do třetího místa, a dokud Tour neskončí, budu hodně bojovat," řekl Bauer na svém webu.

SP a Tour de Ski v běhu na lyžích v Oberstdorfu - skiatlon:

(10 km klasicky+10 km volně): 1. Northug (Nor.) 50:27,3 min., 2. Cologna (Švýc.) -0,3, 3. Vylegžanin (Rus.) -0,6, 4. Hellner (Švéd.) -1,5, 5. Rennemo (Nor.) -1,7, 6. Kershaw -2,6, 7. Harvey (oba Kan.) -4,9, 8. JAKŠ (ČR) -5,0, 9. Perl (Švýc.) -6,1, 10. Perrillat (Fr.) -6,5, ...15. BAUER -10,1, 48. MAGÁL (oba ČR) -2:13,7.

Průběžné pořadí Tour (po 4 z 9 etap): 1. Northug 1:37:24,3, 2. Cologna -1,1, 3. Legkov (Rus.) -52,3, 4. Vylegžanin -59,8, 5. Kershaw -1:03,3, 6. Hellner -1:06,5, ...9. BAUER -1:30,5, 18. JAKŠ -2:21,1, 57. MAGÁL -6:10,8.

Průběžné pořadí SP (po 14 z 37 závodů): 1. Northug 780, 2. Cologna 680, 3. Manificat (Fr.) 378, 4. Hellner 369, 5. Legkov 336, 6. Harvey 299, ...14. BAUER 224, 30. JAKŠ 100, 83. MAGÁL 22.

Autoři: ,