Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Bauer: S výsledkem panuje spokojenost

Sport

  10:00
TOBLACH/PRAHA - Běžec na lyžích Lukáš Bauer stoupá na letošní Tour de Ski k vysněnému medailovému umístění. A to i přesto, že v oblíbené klasice skončil v souboji velkých favoritů těsně čtvrtý.

Lukáš Bauer. foto: Reuters

S vypětím všech sil dospurtoval za cílovou pásku. I přes vyčerpání se ale na jeho tváři objevil široký úsměv. Lukáš Bauer věděl, že odjel další z výborných závodů v seriálu Tour de Ski.

Na úvodním mezičase pětikilometrové trati klasickou technikou byl ještě osmý se skoro jedenáctivteřinovou ztrátou na vedoucího Nora Eldara Rönninga. A to za ním ještě jela trojice velkých favoritů – Rus Alexandr Legkov, Švýcar Dario Cologna a Nor Petter Northug.

Zbývajících 3200 metrů ale zvládl český běžec famózně. Už na cílové rovince bylo jasné, že bojuje nejen o stupně vítězů, ale i výrazný posun v celkové klasifikaci prestižní běžecké série.

To druhé se nakonec povedlo, první nikoliv. Bauer je celkově už šestý, k dílčímu bronzovému umístění mu chybí pouze jeden a půl vteřiny. Právě o tolik byl rychlejší Cologna, který se díky třetímu místu posunul do čela Tour.

"S výsledkem a pocity na trati panuje výrazná spokojenost. Na druhou stranu je tam trochu smutek, že je to první nešťastné místo a jsem bez bonusových vteřin," řekl Bauer v cíli pro Radiožurnál.

"Těch pět vteřin by se do hodnocení hodilo," dodal dvojnásobný vítěz seriálu, který by chtěl minimálně zopakovat loňské třetí místo.

Třetí místo je dál reálné

Bude to mít ale velice těžké. O první a druhé místo se podle všeho popere Cologna s vedoucím mužem světového poháru Northugem. I momentálně třetí Legkov ale ukazuje, že je letos výborně připraven. Včerejší pětku vyhrál, a připsal si tak navíc patnáct vteřin k dobru. Bauer na něj ztrácí skoro minutu. "Bude to těžký soupeř stejně jako další a asi získá něco i ve sprintu," připomněl český závodník dnešní závod volnou technikou, který nepatří mezi jeho oblíbené. Postoupit mezi nejlepší třicítku, která si to následně rozdá ve vyřazovací části, se mu daří jen zcela výjimečně. "Mně by taky pomohlo, kdyby se ten nahoře smiloval a pustil mě z kvalifikace dál," usmíval se.

Velkou motivaci ale bude mít i Northug, který včera přišel o vedoucí post. Po dvanáctém místě ztrácí na Colognu téměř 16 vteřin.

"Jsem samozřejmě rád, že jsem se posunul opět do vedení. Ale bude to ještě tvrdý boj," řekl v cíli Cologna, který se s Bauerem v posledních čtyřech letech pravidelně střídal ve vítězstvích v celé sérii.

Tomu chce udělat přítrž hlavně Northug, ale k tomu bude potřebovat namazat lépe než včera. "Cítil jsem se jako turista," postěžoval si po závodě, který posunul letošní seriál do druhé poloviny.

Na běžce kromě dnešního sprintu čekají ještě tři náročné etapy. Nejprve dlouhý pětatřicetikilometrový maraton volnou technikou, do kterého vyjedou s odstupy dosud nabranými, poté dvacetikilometrový hromadný start klasicky a samozřejmě divácky nejvděčnější nedělní výstup na Alpe Cermis. Právě zde opět zaútočí Bauer. "Třetí místo je reálné," neztrácí naději.

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...