Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Převládá zklamání, prozradil Kreuziger. S týmem myslel na víc

Český cyklista Roman Kreuziger (vlevo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český cyklista Roman Kreuziger (vlevo) | foto: ČTK

Na samém vrcholu poslední horské etapy Roman Kreuziger věděl, že v této Tour de France obsadí páté místo. Právě dosáhl na nejlepší umístění českého cyklisty v historii závodu, ale pocity měl hořkosladké. Poslední etapa extrémně bolela. A Alberto Contador, jeho kapitán, i přes veškerou Kreuzigerovu snahu v uplynulých třech týdnech přišel o stupně vítězů.

Tahle etapa byla pro mnohé krutá. Jak byste ji popsal?
Věděli jsme, že to je poslední těžký den - ta etapa je krátká a je fakt těžká. I přesto nás překvapilo, že byla zpočátku dokonce rychlejší, než jsme čekali, ty první kopce odsýpaly vážně rychle. Movistar tahal po celý den a Quintana na tom byl asi hodně dobře. Absolutně zaslouženě je tam, kde je.

Na posledním kopci přišel brutální útok Quintany, Rodrígueze a Frooma. Dřel jste tam a trápil se v rozevřeném dresu. Kdy vám bylo nejhůř?
Já věděl, že nemůžu reagovat na jejich nástup ze začátku, protože to bylo opravdu hodně rychlé. Následně za to pak zaplatil i Alberto. Věděl jsem, že se budu muset zmáčknout do doby, kdy budu moci - a že pokud se k Albertovi dostanu, pomůžu mu zase nějakou část do kopce táhnout. Na posledním kilometru naopak potom pro změnu mě trošku zachránil Jesus Hernandéz, který přijel zezadu. Tam už jsem se dostal do krize, na cukry, i když jsem předtím docela jedl. Ale přece jen, když se celý den takhle tvrdě jede, je to ke konci složité. Trochu jsem se vypnul.

ČTĚTE TAKÉ

Byla to fyzicky nejnáročnější Tour, jakou jste kdy jel?
Řekněme, že byla jiná. Zpočátku jsem bral každý den zvlášť, jako 21 individuálních dní. Říkal jsem si, že když náhodou vypadnu z pořadí, že se nic neděje, že rozhodující je Alberto.

Ten ztratil pozici na stupních vítězů...
Určitě to budeme muset analyzovat, co udělat, abychom se příští rok zlepšili a vrátili se sem, možná i ve stejné skupině, jaká tu byla letos. Protože ta parta byla na této Tour perfektní, což bylo hrozně povzbuzující a motivovalo nás to dál.

Jak moc vás mrzí pokles na páté místo?
Osobně si myslím, že z mé stránky to byla určitě výborná Tour. Nikdy jsem v Top 5 na Tour nebyl. Z hlediska toho, že jsem tady pomáhal a byl tu pro Alberta, při čemž jsem utratil spoustu energie, je můj výsledek rozhodně pozitivní. Ze strany týmu je určitě zklamáním, že jsme neudrželi pódium.

Páté místo na Tour je v historii české cyklistiky počinem, který byl dlouho nepředstavitelný. Berete to i takhle?
V prvním okamžiku asi ne, spíš převládá zklamání, že nemáme člověka na pódiu, protože jsme tam byli po dlouhou část závodu. Bohužel jsme takhle o pódium poslední den přišli, ale Rodriguez se prostě zlepšoval den ode dne a Quintana je veliký talent, se kterým budeme mít do budoucna velké problémy.

Budete stát v Paříži všichni na pódiu jako vítězové soutěže týmů.  Je to alespoň malá útěcha?
Určitě je pozitivní, že jsme hodně vyrovnaní. Týmová klasifikace na Tour je prestižní záležitost. Je to taková malá náplast. Jen škoda, že tu s námi není i Benjamin Noval, který se ztratil v časovce družstev a po návratu domů musel s rukou na operaci. Jinak by byl v Paříži určitě s námi.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...