29. dubna 2017 6:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Skončí Kličkova éra? Bývalý šampion se utká o ztracené tituly s Joshuou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Vladimir Kličko (vpravo) a Anthony Joshua na tiskové konferenci před jejich... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Kličko (vpravo) a Anthony Joshua na tiskové konferenci před jejich... | foto: Reuters

LONDÝ/PRAHA Boxerský svět čeká hit roku. Vyprodaný stadion Wembley uvidí duel generací mezi mladým mistrem světa Anthonym Joshuou a vracející se legendou těžké váhy Vladimirem Kličkem. Zkušený ukrajinský vyzyvatel po letech dominance nebude favoritem, skončí definitivně éra jeho kralování?

Na sobě měl šedé tílko, které během otevřeného tréninku rychle propotil. Těžko byste dle pohybu Vladimira Klička tipovali, že před měsícem oslavil už 41. narozeniny. Nohy mu kmitaly po podlaze ringu takovou rychlostí, že je novináři sotva stíhali sledovat. A ani na práci pažemi, kterou prezentoval chirurgicky přesnými zásahy lap na dlaních trenéra, byste chybu nejspíš nenašli. Jeho tílko přitom zdobilo příznačné heslo: „#obssesed“, tedy „posedlý“.

Kličko udělal, co mu tělo dovolilo, aby dnes večer Anthonyho Joshuu potrápil a snad i porazil. Dostal se do výtečné formy – vyrýsoval se, váhu jindy balancující kolem hranice 112 kilogramů stlačil poctivým tréninkovým drilem o další tři kila níže.

Profesor boxu se od nečekané porážky s Tysonem Furym z listopadu 2015 vrací naplněný novou motivací. Odveta s Furym se totiž nikdy nekonala – Kličkův přemožitel přišel o tituly, neboť ho skolily psychické potíže, a tak je ani neobhajoval. V následujících týdnech ho navíc čeká vysvětlování, jak se mu do těla dostaly anabolické steroidy. A tak Kličkova cesta k mistrovským pásům vede přes Joshuu...

A už dnes se může na ztracenou pozici vládce těžké váhy vrátit. Ovšem přes výzvu nejspíš ještě těžší, než představoval Fury: Joshua je aktuální jedničkou žebříčku Boxrec.com a zároveň šampionem organizace IBF.

„Poslední prohra mi otevřela oči. Teď jsem posedlý jen vítězstvím,“ vysvětloval Kličko na čtvrteční tiskové konferenci.

Mluvil přitom klidně a pomalu, výborně artikuloval a co chvíli stáčel pohled na soka. „Uvědomuji si, že život je cyklus – v Joshuovi vidím své mladší já. Věřím, že vím, jak přemýšlí, jak pracuje a jak hodlá bojovat.“

„Máme prakticky stejnou výšku i rozpětí paží. Podobně trénujeme, připravujeme se na zápasy ve vysokých nadmořských výškách, podobně se stravujeme. Jsme kopií toho druhého,“ povídal Kličko o soupeři. A ten přitakával.

Má ale starý mistr šanci, aby přechytračil svého někdejšího sparingpartnera, který je oproti němu ve výhodných letech a nejideálnější formě kariéry?

Vladimir Kličko (vpravo) a Anthony Joshua na tiskové konferenci před jejich vzájemným duelem.
Závěrečná tisková konference k zápasu Anthony Joshua vs. Vladimir Kličko.

„Jsem sice starší, jsem jeho vyzyvatelem, cítím se ale silný, hladový a zároveň pokorný. Toužím znovu pozvednout ruce radostí,“ přiznal. Sám však nejspíš tuší, že jeho šance s věkem klesly. Ostatně už před statným Britem hovořil i o možnosti porážky. „Pokud mě zdoláš, pogratuluji ti, pokud vyhraji já, pomůžu ti s návratem,“ pronesl s respektem, který si oba olympijští vítězové mnohokrát vyjádřili.

Sedmadvacetiletý Brit dosud boxoval mezi profesionály 18krát a pokaždé zvítězil, když soupeře rychle knokautoval. A nejspíš by se nikdo nedivil, kdyby si podobně počínal i proti Kličkovi. „Jsem dokonale připravený jak fyzicky, tak i psychicky,“ prohlašoval. K roli favorita mu přispívá i fakt, že ho bude podporovat většina diváků z devadesátitisícové kulisy stadionu Wembley. Stejná návštěva na box na ostrovech dorazila naposledy v roce 1939!

Zkušenost vs. mládí

Kličko mezi lety 2004 a 2015 ani jednou neprohrál, stal se absolutním šampionem, neboť sjednotil tři ze čtyř titulů nejprestižnějších organizací. Absolvoval 28 zápasů o titul a mistrem světa byl nejdéle ze všech šampionů (12 let). Mezi současníky těžké váhy nemá nikdo tolik zkušeností jako on.

„Nejsem Nostradamus, ale tady na tom flash disku je video s mojí předpovědí výsledku našeho duelu s Joshuou,“ povídal Kličko na tiskové konferenci. „Budu ho mít s sebou v plášti, až půjdu do ringu. Neptejte se mě, co jsem předpověděl, dozví se to jediná osoba: ta, která následně disk společně s mým pláštěm vydraží pro moji nadaci,“ řekl záhadně boxer.

Pokud uspěje, vyrovná svého staršího bratra Vitalije, v současnosti starostu Kyjeva, který během své sportovní kariéry držel titul ve třech různých obdobích. V opačném případě éra slavných boxerských sourozenců definitivně skončí.

Utkání v Česku vysílá Nova Sport 1 a na řadu by mělo přijít po 23. hodině. Bez ohledu na výsledek si aktéři bitvy rozdělí rovným dílem 640 milionů korun.

Kličko? Je čas na změnu

Sobotní londýnská noc na obřím fotbalovém stánku ve Wembley určí směr boxerské těžké váhy.

Jednačtyřicetiletý Ukrajinec Vladimir Kličko se postaví coby vyzývatel neporaženému domácímu talentu Anthonymu Joshuovi. A ve hře bude daleko více než dva tituly mistra světa.

Sedmadvacetiletý Joshua jde do souboje coby velký papírový favorit, což je situace, kterou Kličko dlouho nepamatuje.

Pokud prohraje, s největší pravděpodobností ukončí bohatou kariéru, díky které se řadí mezi nejlepší těžké váhy historie.

A nejspíš se tak i stane.

Pokud po porážce od Tysona Furyho mnozí fanoušci chtěli odvetu, nelíbilo se jim, že by měl vládnout kontroverzní rodák z Manchesteru, tentokrát je všechno připraveno lépe. Poslední týdny ukazují, že Joshua je ideální volba pro nového krále.

Autor: Antonín Vavrda

  • 1Diskuse
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na Lidovky.cz