Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Skončil pátý. Kolomý: Věřím, že Dakar pro nás opět dopadne super

Rallye Dakar

  14:00
PRAHA - Pilot kamionu Tatra Martin Kolomý se chystá na svoji pátou Rallye Dakar a věří, že bude stejně jako před rokem atakovat přední pozice. Třicetiletý závodník z Bruntálu se na start postaví jako nejlepší Čech z minulého ročníku, kdy skončil pátý. Tentokráte však nebude mít k dispozici tak početný podpůrný tým, navíc pojede se zcela novým kamionem tatra.

Kamion Martina Kolomého na Rallye Dakar foto: Reuters

Základním cílem Kolomého je však stejně jako vždy dojet ve zdraví do cíle náročné rallye. "To, jestli budu opět nejlepší Čech, se nedá ovlivnit. Jedete s technikou, což je hromada koleček. Může se stát cokoliv," řekl Kolomý. "Doufám ale, že se nám technické problémy i nehody vyhnout a zajedeme dobrý výsledek. Doufám, že to dopadne super," uvedl. Kolomý absolvoval své předešlé čtyři starty na Dakaru s kamionem značky Tatra, stejné to bude i v nadcházejícím ročníku. Tentokráte však pojede s novým speciálem, na jehož stavbě se sám značně podílel.

Vedle fabriky je jeho partnerem navíc i Buggyra, která se v minulosti soustředila na závody tahačů na okruzích. V posledních letech se ale zaměřila i na Dakar. "Kamion spojuje zkušenosti, které jsme za čtyři roky nasbírali na soutěžích. Navymýšlel jsem si, co bychom chtěli udělat podvozkově, převodovkově. Dali jsme hlavy dohromady a tohle je výsledek. V podstavě je to splnění snu, jak by měl vypadat soutěžní vůz. Doufám, že bude fungovat, jak má," uvedl Kolomý, který s kamionem najel i 6500 testovacích kilometrů. Díky stavbě nového vozu prý ani neřešil v průběhu roku konkurenci.

Jeho kamion se jmenuje Tlusťoch

"Tu jsem neřešil, vše se uvidí na Dakaru. Až se to rozjede," řekl. Vedení týmu jeho kamion pojmenovalo 'Fat Boy', což lze do češtiny přeložit jako jato 'Tlusťoch". "To vymyslel Honza Kalivoda (manažer Buggyry). Nevím, jestli jako přirovnání ke mně," smál se Kolomý, který se hned následně od Kalivody dozvěděl, že to tak opravdu je. Závodník z Bruntálu byl na posledním Dakaru součástí takzvaného Bonver Dakar projektu, který sdružoval většinu Čechů na startu náročné soutěže. Ambiciózní projekt ale pokračuje ve výrazně menších rozměrech a i Kolomý pojede sám za sebe.

"Jedu sám v týmu, ale zázemí v podobě technické podpory je dostatečné, abychom mohli závodit. Nemyslím si, že je důležité, zda je to velké, nebo malé seskupení," podotkl. Kolomý věří, že mu k úspěchu pomůže i náročná trať a dlouhé etapy. "Naštěstí z posledního ročníku víme, co si s autem můžeme dovolit. Etapy ve vysokých nadmořských výškách mě nepřekvapí. A čím budou etapy delší, tím lepší. Tatra je dobrá na výdrž. Za maratonské etapy jsem rád, musíme to jen ustát kondičně a musí vydržet auto," uvedl Kolomý.

Martin Kolomý.

Pilot, s nímž do kamionu usednou bratři René a David Kiliánovi, věří, že mu štěstí přinese i tradiční maskot - zubatá žába. "Od té doby, co ji vozíme, se nám vyhýbají problémy a nehody. Tak snad to vydrží," přál si Kolomý, který ale maskota každoročně vyměňuje. Po závodě jej totiž draží na dobročinné účely. "Nejvíce jsme získali deset tisíc korun, které šly do dětského domova u nás," řekl. Nadcházející ročník Rallye Dakar začne 5. ledna v Rosariu, závodníci tak mohli v klidu strávit Vánoce doma s rodinami. Kolomý se do Jižní Ameriky vydá 1. ledna brzy ráno. I proto bude na Silvestra v Praze. "Podíváme se, jak to v Praze žije a pak odletíme. Nebude to žádný bujarý večírek. Musíme být odpočatí na závod," dodal Kolomý.

Autoři: ,