Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skvělá Bytyqi obhájila titul juniorské mistryně světa, Horváth lámal žebra

Sport

  22:50
ÚSTÍ NAD LABEM - Byla to další povedená akce nově se tvořícího silného partnerství na ose Lukáš Konečný, Qwert Boxing a SES Boxing. V ústecké Slunetě viděli fanoušci sedm zajímavých duelů, které prostě musely bavit. Jen škoda, že v konkurenci evropského šampionátu nepřišlo do arény více fanoušků...

Fabiana Bytyqi obhájila titul juniorské mistryně světa foto: ČTK

V březnu v Plzni všichni příchozí na hokejovém zimáku místní Škodovky mrzli. Tentokrát se boxovalo v den, kdy se tropická parna posledních dní proložily silné bouřky a ve Slunetě si tak člověk chvílemi přišel jako ve skleníku.

Na výkonech boxerů a boxerek v ringu to ale nebylo příliš znát. Vrchol akce před necelými dvěma tisíci příchozích obstarala domácí Fabiana Bytyqi (8-0, 3 KO), která se postavila potřetí během sedmi měsíců maličké Bulharce Teodoře Bačevové (4-5, 1 KO).

Ta tentokrát zvolila výrazně defenzivnější taktiku s více pohybem a kratšími a rychlejšími výpady, což ale Bytyqi vyhovovalo daleko více než nátlakový box 150 centimetrů vysoké boxerky. První tři kola šla jednoznačně za obhájkyní titulu, ve čtvrtém sice Bačevová přidala, jenže v jeho závěru ji dostala česká bojovnice pod tlak, Bulharka si navíc poranila loket levé ruky a duel se rychle vrátil do zajetých kolejí.

V pauze mezi sedmým a osmým kolem bylo jasno. Bulharka přišla do svého rohu už hodně unavená a mezitím, co Lukáš Konečný své svěřenkyni vštěpoval do hlavy ať tlačí, že soupeřka je blízko toho, aby duel vzdala, tak na jeho slova pomalu ale jistě docházelo. Bačevové se dál boxovat nechtělo, její trenér vzápětí začal rozvazovat její levou rukavici a bylo jasno: KONEC!

Bytyqi o zranění soupeřky nevěděla

„Já jsem vůbec netušila, že nějaké problémy má. Ani z její tváře se to poznat nedalo. Chystala jsem se na osmé kolo a brácha vyběhl po schodech, že si soupeřka zranila ruku. Tak jsme na to s trenérem koukali, a když sundala rukavice, tak jsem se začala radovat,“ usmívala se po zápase šťastná novopečená juniorská šampionka WBC v mini-muší váze.

Po třech duelech a 23 kolech v jednom ringu nemohlo být pochyb – pás je ve správných rukou.

„Oproti minule jsme zkusili změnit taktiku a od prvního kola fungovala. Nastoupit opět proti stejné soupeřce je náročné hlavně na psychiku, protože víte, do čeho jdete, a tušíte, že se deset kol protrápíte. Jsem šťastná, že to vyšlo. Je to úžasné, pocity jsou nepopsatelné. V hale byla skvělá atmosféra a já jsem to dokázala ukončit před limitem,“ dodala Bytyqi.

Podobně suverénně si počínal také evropský šampion WBO v lehké střední váze Štěpán Horváth (17-5, 7 KO). Ten dokázal ve čtyřech kolech ukončit zkušeného Maďara Ference Hafnera (26-8, 16 KO), který už v minulosti stál proti dvěma světovým šampionům – Dejanu Zaveckovi i Andymu Leemu.

„Pořád jsem na začátku cesty, nic velkého jsem ještě nedokázal. Teď si dám dvacet dní dovolenou a pak budu pokračovat v tvrdém tréninku,“ pronesl po výhře třiatřicetiletý bijec, který by se rád jednou zařadil mezi mistry světa, kterým Hafner čelil. A rýsují se mu skutečně zajímavé možnosti. Současný vládce této divize této federace Liam Smith si to totiž 17. září rozdá o svůj pás v MGM Grand v Las Vegas s hvězdným Canelem Alvarezem.

Ale ze snění (alespoň prozatím) zpět na zem, respektive do ústecké Slunetě. Také třetí titulový duel večera skončil před limitem, když Lucie Sedláčková (7-0-1, 4 KO) expresně obhájila pás evropské šampionky WBO v pérové váze. Bohužel tak, jak si nikdo z přítomných včetně Ladislava Husárika či Rosti Osičky, nepřál.

Neuběhla ani půlminutka souboje, když si Sedláčková chtěla svoji soupeřku Sopo Putkaradzeovou (13-7-3, 4 KO) otočit od provazů, ta ale zakopla o její nohu a při pádu si nešťastně poranila kotník. Z grimasy gruzínské boxerky bylo jasné, že je konec, což se potvrdilo i po krátkém ošetřování, a Putkaradzeová opustila ring s ovázanou nohou za podpory své soupeřky a Konečného.

„I tohle se stává. Není to úplně vyhrané, ale titul mám i nadále,“ okomentovala viditelně zklamaná Sedláčková, která tak nedostala šanci prodat svoji téměř dvouměsíční přípravu. Což ovšem platí také pro její soupeřku. Ta totiž o duelu věděla stejně dlouhou dobu.

„Mrzí mě, že diváci se přišli podívat na hezký titulový zápas, což nevyšlo. Ke sportu to ale patří,“ přidal trenér obou českých boxerských krasavic. „Nebylo tam strhnutí soupeřky, ale spíše vytočení, které se Lucku snažím učit, a konečně to udělala,“ okomentoval Konečný verdikt TKO, kterým rozhodčí tento duel označili.

Čeští boxeři ničí krajany mocného muže

Mimochodem, jedna malá perlička. Supervizorem WBO je bývalý špičkový maďarský boxer Ištván Kovacs, amatérský i profesionální mistr světa. V Plzni byl u toho, když právě Sedláčková ukončila před limitem jeho krajanku Kleopatru Tolnaiovou.

A tentokrát se situace opakovala opět v souboji Horváth vs. Hafner. Kovacs opět dozoroval duel za federaci WBO. Opět byl v ringu také při hymnách a nacionalisticky držel při té maďarské svoji ruku u srdce. A opět se musel následně dívat na porážku svého krajana.

Na Česko ale kamarád Lukáše Konečného i přesto nezanevře. Alespoň prozatím. „Vracím se sem rád. Boxoval jsem i na jednom turnaji v Ústí. Miluji Česko, české boxery, máte tu zajímavé talenty, kvalitní základnu,“ pronesl v rozhovoru v pauze mezi duely Horvátha a Sedláčkové.

Co se týče zbylých čtyř duelů galavečera – také v nich zvítězili „domácí“ boxeři v modrém rohu. Byť Matúš Babiak (6-0, 5 KO) porazil Josefa Obešla (6-31-3, 4 KO) těsně 2-1 na body a tomuto šestikolovému souboji by spíše slušela remíza. Ostatně i sám vítěz následně duel okomentoval přímo v hale i na svém facebooku a z jeho slov bylo cítit, že si představoval „snadnější“ práci a svůj kvalitnější výkon.

Podobně hraniční byl také duel mezi Jakubem Horváthem (2-2, 1 KO) a Janem Korecem (0-3-1) vypsaný na čtyři kola. V prvním a posledním byl lepší Horváth, v prostředních dvou ale pro změnu jeho soupeř a také zde by lépe než výhře jedné ze stran slušela souboji nejvíce remíza.

Plzeňský bijec po duelu každopádně přiznal, že do něj šel týden po operačním zákroku v plné narkóze, což rozhodně není ideální příprava pro boxerský zápas. Potvrdil fakt, že proti sobě stáli dva známý tvrďáci. Korec platí za jednoho z nejodolnějších rváčů v českém ringu, Horváth je také bojovníkem k pohledání, který má za sebou – coby bývalý voják z povolání – i misi v Afghánistánu.

O výsledku zbylých dvou duelů ale už nemohlo být pochyb. Sebastian Bytyqi (8-0, 7 KO) ukončil Maďara Norberta Glücka (7-3, 4 KO) ve druhém kole tvrdým zadním crossem na bradu poté, co si ho načal počítáním na spodek. „Byla to naše taktika. Jsem rád, že vyšla,“ usmíval se mladší bratr juniorské šampionky WBC.

Stejně expresní záležitost předvedl Josef Zahradník (3-0, 2 KO), který ukončil taktéž ve druhém kole Poláka Jaceka Wylezola (14-17, 8 KO), když mu krásným zásahem mezi ruce na levou stranu břicha nejspíše nalomil, či zlomil žebra.

Škoda jen, že podobně nepraskala pod náporem fanoušků boxu ve švech také samotná hala. K dokonalosti by pak už asi nic nechybělo. Snad příští rok na stejném místě, nebo ještě letos na podzim, nejspíše v Brně, kam by se měl projekt Box Live dle plánů organizátorů přesunout nyní.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat