Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slzy štěstí i smutku. Když rozhodují body a setiny

Sport

  11:54
TEGU/PRAHA - Byl to jeden z nejtěsnějších bojů o světové desetibojařské medaile. O prvním místě Američana Treye Hardeeho bylo v Tegu víceméně jasno už před poslední patnáctistovkou. O druhou pozici za ním ale bojovali doslova do posledního dechu Hardeeho krajan Ashton Eaton a Kubánec Leonel Suárez. Konečný výsledek? 8505 bodů pro mladého Američana, 8501 pro kubánského vrstevníka...

Ashton Eaton na MS v Tegu. foto: Reuters

Dva dny bojů, deset disciplín. Desetibojařský závod pořádně bolí, často u dvou vyrovnaných závodníků rozhoduje především větší vůle a touha po triumfu jednoho z nich. Chcete důkaz? Finále na světovém šampionátu v Tegu a souboj Ashtona Eatona s Leonelem Suárezem o druhé místo!

MS V ATLETICE 2011

Před devátou disciplínou oštěpem měl navrch Eaton, jenže právě oštěp je jeho nejslabší disciplínou a naopak parádní soutěží Kubánce. Výsledkem bylo, že Suárez před závěrečnou patnáctistovkou vedl před mladou americkou nadějí o 32 bodů. Hrubý přepočet na čas znamenal, že Eaton musel porazit soka v posledním běhu zhruba 5 vteřin (záleželo na čase rychlejší z dvojice).

A třiadvacetiletý sedmibojařský světový rekordman skutečně od prvního okruhu svému sokovi utíkal, ten se ho ale držel a do posledního kola držel přijatelnou ztrátu okolo tří vteřin. Na dalším Eatonovo zrychlení ale již neměl sílu reagovat. Američan proťal cílovou pásku totálně vyšťavený v osobním rekordu 4:18,94 minuty. To znamenalo, že k vyrovnání jeho součtu 8505 bodů musel Suárez zaběhnout čas 4:23,66.

Kubánec ale proběhl cílem v čase 4:24,16 a boj o stříbro prohrál o pouhé čtyři body! Jejich zápolení v deseti atletických disciplínách tak rozhodla pouhá půlvteřina v závěrečné patnáctistovce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!